Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius: Krystyna Miłobędzka nagrodzona za całokształt twórczości

Małgorzata Matuszewska
Krystyna Miłobędzka
Krystyna Miłobędzka Tomasz Hołod
Krystyna Miłobędzka, autorka wierszy, ale także znakomita dramaturg, została tegoroczną laureatką Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius.

Krystyna Miłobędzka wygrała w głosowaniu jurorów. – Krystyna Miłobędzka została nagrodzona w 2009 r. w kategorii "poetycka książka roku", za tom "gubione" – przypomniał prof. Jacek Łukasiewicz, przewodniczący jury, ogłaszając
werdykt dziś w gabinecie prezydenta Wrocławia.
– Jej poezja jest bardzo ważna, znana i ceniona szczególnie w ostatnim dwudziestoleciu – dodał.
Krystyna Miłobędzka urodziła się w Margoninie niedaleko Chodzieży, od lat mieszka w Puszczykowie koło Poznania. Jest poetką, eseistką, dramaturgiem związaną z teatrem adresowanym do najmłodszego widza. Dzieci traktuje wyjątkowo poważnie, nie serwując im jedynie łatwej rozrywki, ale dbając o rozwój najmłodszych. Podobnie poważnie traktuje tworzywo swojej pracy, czyli język.
Zadebiutowała w 1960 roku tomem "Anglify". Potem były m.in.: "Pokrewne" (1970), "Dom, pokarmy" (1975), "Wykaz treści" (1984), "Pamiętam" (1992), "Przed wierszem" (1994). W Biurze Literackim prowadzonym przez Artura Bursztę najpierw w Legnicy, potem we Wrocławiu, opublikowała kilka książek: "wszystkowiersze" (2000), "Przesuwankę" (2003), "Po krzyku" (2004, nominowana do Nike), "Zbierane" (2006), "W widnokręgu odmieńca. Teatr, dziecko, kosmogonia" (2008), "gubione" (2009) i "dwanaście wierszy w kolorze" (2012).
Bogate zawodowe życie (była m.in. przedszkolanką i bibliotekarką) związała z Wrocławiem. W Teatrze Lalek pracowała od połowy czerwca do końca października 1968 roku, a potem w latach 1978-1980.
Nagroda zostanie wręczona podczas gali, 11 maja we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. Tego dnia poznamy też pozostałych laureatów.
W kategorii "książka roku", nominowani zostali:
Marcin Baran, "Niemal całkowita utrata płynności" (EMG),
Justyna Nargielska, "Bach for my baby" (Biuro Literackie),
Darek Foks, "Liceum" (Raymond Q),
Jerzy Jarniewicz, "Na dzień dzisiejszy i chwilę obecną" (Biuro Literackie),
Barbara Klicka, "Same same" (Instytut Mikołowski),
Andrzej Niewiadomski, "Dzikie lilie" (Wydawnictwo Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury),
Dariusz Suska, "Duchy dni" (Biuro Literackie).
W kategorii "debiut roku" nominowani zostali:
Tomasz Osiński, "Pięć bajek" (Zeszyty Poetyckie),
Bartosz Sadulski, "Post" (Wydawnictwo Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury),
Ilona Witkowska, "Splendida realta" (Wydawnictwo Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury).
W tym roku zgłoszono do nagrody 145 tytułów. A ile w Polsce wydaje się rocznie poetyckich książek? – Jest wielu autorów wydających własnym sumptem, np. prywatne i parafialne nakłady przeznaczone są dla wąskiego środowiska, więc trudno to ocenić. Ale całość to ok. tysiąc tomów – wyliczył prof. Piotr Śliwiński, juror Silesiusa.
Wśród zgłoszonych książek nie było ani jednego internetowego wydawnictwa, być może dlatego, że warunkiem zgłoszenia jest numer ISBN.
– W tym roku było zgłoszono dużo książek eksperymentalnych formalnie, w których dużo znaczy muzyka, dołączona na płycie, będąca integralną częścią całości – opowiadał prof. Jacek Łukasiewicz.
Dotychczasowi laureaci Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, przyznanej za całokształt twórczości to: Tadeusz Różewicz, Stanisław Barańczak, Piotr Sommer, Urszula Kozioł i Marcin Świetlicki.
Nagrodami są statuetki Silesiusa i czeki od prezydenta Wrocławia: 100 tys. zł za całokształt twórczości, 50 tys. za książkę roku i 20 tys. za debiut roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto