Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius 2013: Krystyna Miłobędzka uhonorowana (ZDJĘCIA Z GALI)

Małgorzata Matuszewska
W całkowitej ciszy, w sobotni wieczór we Wrocławskim Teatrze Współczesnym, dziękowała za wyróżnienie Krystyna Miłobędzka – autorka wierszy, znakomita dramaturg, nagrodzona za całokształt twórczości.

„To jest nie do zrobienia, ale chciałoby się wymyślić sobie język. Wyminąć wszystkie słowa, które są. To jest najprostsze pragnienie, zrobić coś na nowo. Wyminąć język, posłużyć się przedmiotem, przebiec to, wykonać, ale nie mówić” – Elżbieta Czaplińska-Mrozek, prowadząca galę, przytoczyła słowa Miłobędzkiej.
– Nagrodę odbieram w Teatrze Współczesnym, gdzie przez kilkanaście lat kierownikiem literackim był Andrzej Falkiewicz (nieżyjący już mąż poetki – przyp. red.), najbliższy mi człowiek. Tu oglądałam światy naszych przyjaciół: Tymoteusza Karpowicza i Helmuta Kajzara na premierach i prapremierach ich sztuk. W domu na Nowym Świecie nasz dom miał swoje dzieciństwo, miał swój pierwszy dom nasz syn. Nie ma dziś Andrzeja Falkiewicza, wiem, co by powiedział: „Uśmiechnij się. No. Jakoś poszło” – mówiła wzruszona poetka.
Publiczność uhonorowała ją owacjami na stojąco.
Krystyna Miłobędzka od lat mieszka w Puszczykowie koło Poznania. Jest poetką, eseistką, dramaturgiem związaną z teatrem adresowanym do najmłodszego widza. Dzieci traktuje wyjątkowo poważnie, nie serwując im jedynie łatwej rozrywki, ale dbając o rozwój najmłodszych.
Zadebiutowała w 1960 roku tomem „Anglify”. Potem były m.in.: „Pokrewne” (1970), „Dom, pokarmy” (1975), „Wykaz treści” (1984), „Pamiętam” (1992), „Przed wierszem” (1994). W Biurze Literackim opublikowała kilka książek: „wszystkowiersze” (2000), „Przesuwankę” (2003), „Po krzyku” (2004, nominowana do Nike), „Zbierane” (2006), „W widnokręgu odmieńca. Teatr, dziecko, kosmogonia” (2008), „gubione” (2009 – ten tom został uznany książką roku w drugiej edycji Nagrody) i „dwanaście wierszy w kolorze” (2012).
Bogate zawodowe życie (była m.in. przedszkolanką i bibliotekarką) związała z Wrocławiem. W Teatrze Lalek pracowała od połowy czerwca do końca października 1968 roku, a potem w latach 1978-1980.
Książką roku jury pod przewodnictwem prof. Jacka Łukasiewicza uznało publikację „Niemal całkowita utrata płynności” Marcina Barana (EMG). – Jakkolwiek śmiesznie by to zabrzmiało, to pierwsza nagroda w moim życiu – powiedział poeta.
Za debiut została nagrodzona Ilona Witkowska i jej „Splendida realta” (Wydawnictwo Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury).
– Mam nadzieję, że nagroda dla tej książki sprawi, że docenią państwo to co jest także elementem kultury Wrocławia: koczowisko romskie przy ulicy Kamieńskiego i targowisko przy Świebodzkim – stwierdziła laureatka.
Nagrodami są statuetki Silesiusa i czeki od prezydenta Wrocławia: 100 tys. zł za całokształt twórczości, 50 tys. za książkę roku i 20 tys. za debiut roku.
Galę otworzyło piękne i pełne prostoty widowisko złożone z utworów poetyckich, które wyreżyserował Jerzy Bielunas. Wiersze w multimedialnej oprawie (w scenografii wykorzystano m.in. obrazy Elżbiety Terlikowskiej), zaprezentowali wrocławscy aktorzy: Kinga Preis, Marcin Czarnik, Krzesisława Dubielówna, Andrzej Kłak, Agnieszka Kwietniewska i studenci PWST: Sonia Roszczuk i Konrad Wosik, z muzyką Mateusza, Marka i Łukasza Pospieszalskich.
Miasto Wrocław jest organizatorem Nagrody Poetyckiej „Silesius”. Nagrody zostały wręczone już szósty raz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto