Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocławianin przypadkiem znalazł płytę z cmentarza przy ulicy Lotniczej

Magdalena Kozioł, współpraca Maksymilian Józak
Nam udało się znaleźć przy przebudowie wiaduktu taką część nagrobka. A to płyta z datą 1913, sfotografowana przez
Nam udało się znaleźć przy przebudowie wiaduktu taką część nagrobka. A to płyta z datą 1913, sfotografowana przez fot. Janusz Wójtowicz
Nagrobną płytę z wyrytym na niej nazwiskiem i datą 23.7.1913 roku (wygląda na datę urodzenia) nasz Czytelnik znalazł między ul. Szczecińską i Lotniczą. - Jest ich tam więcej, ale nie wiem, kto by mógł się nimi zainteresować - tłumaczy.

Inwestycję w tamtym rejonie miasta prowadzi Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która buduje autostradową obwodnicę Wrocławia. Zanim rozpoczęto tam prace, cały teren sprawdzono.

- Do Kiełczowa przenieśliśmy istniejący tam ewangelicki cmentarz. Wykonane tam były prace archeologiczne i ekshumacja - informuje Joanna Wą-siel, rzecznik wrocławskiego oddziału GDDKiA. Dodaje, że w rejonie prowadzonej budowy żadnych nagrobków już być nie powinno.
Nekropolia przy ul. Szczecińskiej to pozostałość po dawnym cmentarzu ewangelickim na Żernikach. Poświęcenie cmentarza odbyło się w 1844 roku, a na dwa lata przed zakończeniem II wojny światowej zaprzestano tu chowania zmarłych.

Przy ul. Lotniczej znajduje się też żydowska nekropolia, gdzie jest pochowanych kilkanaście tysięcy osób.
Nasz Czytelnik nie wyklucza, że płyty nagrobne, które znalazł, pochodzą właśnie z tego cmentarza. Jego zdaniem mogły się tam znaleźć też przez przypadek - ktoś wywiózł tam gruz.

Kto powinien zająć się takim znaleziskiem? Mieczysław Popławski, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej, wskazuje, że należy to do właściciela terenu, na którym taka płyta się znajduje. - Na nas by to spadło, gdyby to było na naszym gruncie - tłumaczy. Rzecznik Joanna Wąsiel z GDDKiA odbija piłeczkę: - My się tym nie zajęliśmy, bo nie mieliśmy jeszcze żadnego sygnału w tej sprawie. Nikt nam nie zgłosił tej sprawy. Sprawdzimy to, ale musimy mieć dokładne miejsce, gdzie płyta lub płyty się znajdują - podkreśla.

Do GDDKiA można zadzwonić pod nr tel. 71-334-73-00. Sprawę może zbadać również miejski konserwator zabytków, tel. 71-777-94-51.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto