Wrocław. Zobacz zdjęcia z sobotniego biegu w Lesie Osobowickim

r
Bieg odbył się w sobotę, 27 listopada, w Lesie Osobowickim we Wrocławiu
Bieg odbył się w sobotę, 27 listopada, w Lesie Osobowickim we Wrocławiu fot. materiały prasowe
Andrzej Witek i Dominika Napieraj najlepsi w CITY TRAIL. Oto szczegóły.

Jesienno-zimowy cykl CITY TRAIL trwa! W sobotę, 27 listopada we wrocławskim Lesie Osobowickim pojawiło się ponad 500 uczestników – 416 dorosłych oraz 120 dzieci. Zwycięzcami biegu głównego na dystansie 5 km zostali Andrzej Witek oraz Dominika Napieraj. Kolejne zawody z cyklu CITY TRAIL są zaplanowane na 15 stycznia.

Biegi CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden są organizowane w formule ogólnopolskiej. Od października 2021 do marca 2022 zaplanowano pięćdziesiąt biegów, w dziesięciu miastach – poza Wrocławiem są to: Bydgoszcz, Katowice, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Szczecin, Trójmiasto i Warszawa. W każdej lokalizacji odbędzie się po pięć biegów, a żeby zostać sklasyfikowanym trzeba ukończyć co najmniej trzy z nich. Formuła cyklu została zmodyfikowana – dotychczas organizowano po sześć biegów, a „generalka” była tworzona na podstawie czterech najlepszych wyników.

W dzisiejszych zawodach we Wrocławiu zabrakło kilku czołowych zawodników, którzy walczyli na trasie Mistrzostw Polski w Biegach Przełajowych w Tomaszowie Lubelskim. Pod ich nieobecność triumfatorem biegu został specjalista od biegów górskich - Andrzej Witek, który minął metę z bezpieczną przewagą w czasie 16:06. Andrzej rywalizuje na trasie CITY TRAIL w Lesie Osobowickim od 2015 roku, ale dotąd nigdy nie wygrał zawodów w ramach cyklu grand prix. – Po dzisiejszym starcie nie spodziewałem się rewelacyjnego czasu, bo jestem po roztrenowaniu, dopiero rozpoczynam przygotowania pod kolejny sezon, a w tym tygodniu mam już osiem treningów w nogach. Los chciał, że mimo to, dzisiaj po raz pierwszy wygrałem rywalizację, chociaż biegałem tutaj już znacznie szybciej – mówił na mecie srebrny medalista tegorocznych Mistrzostw Polski w Biegu Górskim na Długim Dystansie. - Uwielbiam ten cykl, więc nawet mimo braku formy, chciałem wystartować, bo zależy mi, by zostać sklasyfikowanym w „generalce”.

Drugą lokatę, z czasem 16:31, wywalczył Dominik Dańkowski. Trzecie miejsce zajął Piotr Barnaś, który metę minął w czasie 17:13.

Zwyciężczynią zawodów została multimedalistka mistrzostw Polski - Dominika Napieraj, która już czterokrotnie triumfowała w klasyfikacji generanej CITY TRAIL we Wrocławiu. Dominika – podobnie, jak Andrzej Witek – jest po roztrenowaniu, a jej dzisiejszy wynik to 18:11. Jako druga zawody ukończyła Emilia Liputa (18:30), a trzecie miejsce wywalczyła Magdalena Patas (18:58).

Wśród zawodników biegających w CITY TRAIL coraz większe grono stanowią osoby startujące w biegach górskich. – Zaczęłam biegać dwa lata temu, od jakiegoś czasu startuję także w górach. Wcześniej uważałam, że bieganie nie jest dla mnie – byłam aktywna, ćwiczyłam, jeździłam rowerem, ale do biegania nie mogłam się przekonać. Teraz nie wyobrażam sobie, że nie biegam. Sporo trenuję, a mój najdłuższy dystans pokonałam w dniu swoich 43. urodzin i były to właśnie 43 km – mówiła na mecie Anna Momot.

Organizatorem CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden jest Fundacja Krok do Natury. Szczegółowe informacje o biegach, wyniki i zapisy znajdują się na stronie www.citytrail.pl. Wiele ciekawostek pojawia się także na profilu imprezy na Facebooku. Zawody są dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.