Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław. Zobacz, jak będzie wyglądał strajk w szkołach i przedszkolach

Andrzej Zwoliński
04.03.2019 warszawa
strajk nauczycieli protest zwiazek nauczycielstwa polskiego znp henryk broniarz edukacja reforma szkola

fot marek szawdyn/polska press
04.03.2019 warszawa strajk nauczycieli protest zwiazek nauczycielstwa polskiego znp henryk broniarz edukacja reforma szkola fot marek szawdyn/polska press brak
Oto wewnętrzne instrukcje Związku Nauczycielstwa Polskiego dla nauczycieli na czas strajku, który ma się rozpocząć w poniedziałek 8 kwietnia.

Zdecydowanie niewystarczające - tak związkowcy ocenili pięć propozycji jakie w Centrum Partnerstwa Społecznego Dialog przedstawiła im wicepremier Beata Szydło. Na stole znalazły się: podwyżka od września tego roku (początkowo była ona planowana na 2020 rok), dodatkowe środki dla młodych nauczycieli rozpoczynających pracę, przyspieszenie możliwości awansu zawodowego nauczycieli, określenie minimalnej, kilkusetzłotowej stawki dodatku za wychowawstwo oraz zmiany w systemie oceniania nauczycieli.

Przedstawiciele wszystkich związków zawodowych biorących udział w rozmowach, zgodnie uznali te propozycje za daleko niezadowalające. - Chcemy rzeczywistego wzrostu wynagrodzeń, a nie przerzucania się dodatkami, oczkujemy na drugą turę, mając nadzieję, że nastąpi refleksja - mówili.

Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych podtrzymują swoje żądania, a domagają się wzrostu wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli, wychowawców, innych pracowników pedagogicznych oraz pracowników administracji i obsługi o 1000 złotych z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 roku. Z kolei oświatowa "Solidarność" za najpilniejsze uznaje kwestie dotyczące pilnego uregulowania podwyżki płac nauczycieli w tym roku. Domaga się wzrostu płac wszystkich pracowników pedagogicznych objętych przepisami ustawy Karta nauczyciela w wysokości 15 proc. od 1 stycznia br. Wcześniej "S" domagała się wzrostu wynagrodzeń: od 2019 r. o 15 proc., a od 2020 r. o kolejne 15 proc. Jednocześnie podtrzymała postulat zmiany systemu wynagradzania nauczycieli w oparciu o przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej, a także oceny pracy nauczyciela oraz awansu zawodowego nauczycieli na zasadach obowiązujących przed 1 września 2018 roku.

Rozmowy rozmowami, a związkowcy już szykują się do strajku
Negocjacje trwają, a tymczasem wrocławscy związkowcy ze Związku Nauczycielstwa Polskiego otrzymali szczegółowe instrukcje i wzory dokumentów, które posłużą im do rozpoczęcia akcji strajkowej od 8 kwietnia, tak jak to zapowiedziano. Wiadomo już, że półśrodków nie będzie. W instrukcji czytamy, że strajk ma polegać na powstrzymywaniu się pracowników od wykonywania jakiejkolwiek pracy. Ani dyrektorzy szkół i przedszkoli, ani też strona rządowa nie mogą więc liczyć, że będzie to jakaś pośrednia forma protestu, polegająca na oflagowaniu placówek i ograniczeniu zajęć tylko do pewnego stopnia. Instrukcja nie pozostawia wątpliwości - strajk ma polegać na całkowitym przerwaniu pracy.
W związku z powyższym wskazane jest, jak czytamy w instrukcji, aby dyrektorzy zasugerowali rodzicom, by ich dzieci w tym dniu nie przychodziły do szkoły. Te, które przyjdą będą miały zapewniona opiekę, ale bez udziału w jakichkolwiek zajęciach, a także bez wydawania posiłków w szkolnych i przedszkolnych stołówkach. Wedle związkowych dyspozycji dla strajkujących, zajęcia opiekuńcze powinni prowadzić tylko nauczyciele, którzy nie będą brali udziału w akcji.

Beata Szydło przedstawiła pięć propozycji dla nauczycieli. Związkowcy odrzucają wszystkie

Strajk nie od 8 kwietnia?
Dalej w instrukcji czytamy, że zgodnie z ustawą o sporach zbiorowych, dyrektorzy placówek w których większość głosujących w referendum opowiedziała się za strajkiem, powinni zostać poinformowani o rozpoczęciu strajku na pięć dni przed 8 kwietnia. Dzwoniliśmy do wybranych wrocławskich szkół i przedszkoli, w których zagłosowano za akcją i w żadnej z nich dyrektorzy nie otrzymali jeszcze takich pism. - W tym wypadku przepisy mogą być zinterpretowane na niekorzyść związkowców, to znaczy, że jeżeli uznamy, że w ustawie mowa o dniach roboczych, to takie pisma dyrektorzy powinni otrzymać najpóźniej w poniedziałek 1 kwietnia. Jeśli uznamy, że w te pięć dni można też wliczyć sobotę i niedzielę, to związkowcy mają jeszcze czas do środy – wyjaśnia dyrektorka jednej z wrocławskich szkół. Przepisy tego nie precyzują, mowa jest po prostu o pięciu dniach.

Strajk w określonych godzinach z przerwą na weekendy czy Wielkanoc
Następnym zadaniem po poinformowaniu dyrektorów o akcji, będzie powołanie komitetów strajkowych i opracowaniu regulaminów dla strajkujących. Członkowie tych komitetów mają współdziałać z dyrektorami w celu zapewnienia bezpieczeństwa w budynkach, tak by nikomu nic się nie stało. Strajk ma być bezterminowy, ale w godzinach pracy szkoły - czyli jeżeli szkoła, np. pracuje od godz. 8.00 do godz. 18.00, to strajk będzie trwał właśnie w tych godzinach. Ta sama zasada dotyczy dni wolnych. W weekendy i w Wielkanoc strajkujący mogą wracać do domów.

Strajkujący mają też obowiązek odpowiednio oflagować i oplakatować budynki w który będą prowadzili akcję, czy przygotować opaski dla siebie i identyfikatory. W szkołach i przedszkolach, których dyrektorzy zdecydują o ich zamknięciu, pojawią się straże pilnujące wejść.

W instrukcjach dla związkowców mamy też zalecenie, by komitety strajkowe podjęły negocjacje z dyrektorami placówek dotyczących wypłaty wynagrodzeń za czas trwania akcji. Jak czytamy w nim: zarząd ZNP liczy na pozytywne ustosunkowanie się do wniosku i zrozumienie niełatwej sytuacji pracowników oświaty, walczących o poprawę własnego statusu materialnego i zawodowego.

Jeżeli dyrektorzy odmówią podpisania porozumień, strajkujący nauczyciele muszą się liczyć ze znacznie niższymi wypłatami na koniec kwietnia, nawet o kilkaset złotych za każdy tydzień strajku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto