Wrocław: Wypowiedz umowę o wywóz śmieci, żeby nie płacić podwójnie

Magdalena Kozioł
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Janusz Wójtowicz
W maju magistrat ma namawiać, by wrocławianie wypowiadali umowy, które mają podpisane z firmami śmieciowymi. Dyskusja, czy umowy na wywóz śmieci wypowiadać, czy nie, nadal trwa.

- My apelujemy, żeby wypowiadać - mówi Paweł Czuma, rzecznik wrocławskiego magistratu. - Dla bezpieczeństwa, gdyby sprawa np. trafiła do sądu - dodaje.

W maju ma ruszyć wielka kampania informacyjna o gospodarce odpadami. Wrocławscy urzędnicy jednak już od tygodni namawiają wrocławian, by wypowiadając umowę zabezpieczyli się na przyszłość i uniknęli w lipcu płacenia podwójnych rachunków.

Inaczej twierdzą największe we Wrocławiu firmy śmieciowe. WPO ALBA i Trans Formers przekonują, że nic nie trzeba robić. Umowy same wygasną. - Nasi klienci nie muszą dokonywać w związku z tym żadnych dodatkowych formalności - przekonuje na swojej stronie internetowej ALBA.

Co na to prawnicy? Marcin Zatorski, aplikant radcowski z Kancelarii Adwokackiej Lang i Wspólnicy, podpowiada, że w przypadku naszego prawa, są możliwe co najmniej dwie interpretacje obowiązujących przepisów. - Z jednej strony art. 11 ust 1 ustawy z dnia 1 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminie (Dz. U. z 2011 r. Nr 152, poz. 897 ze zm.) stanowi, że właściciel nieruchomości, który w dniu wejścia w życie ustawy ma zawartą z gminną jednostką organizacyjną lub przedsiębiorcą umowę na odbieranie odpadów komunalnych jest zwolniony z uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnym w okresie obowiązywania tej umowy, nie dłużej jednak niż przez 18 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy. Termin ten upływa właśnie 30 czerwca 2013 r. Oznacza to, że od 1 lipca 2013 r. właściciel zamieszkałej nieruchomości zostanie objęty z mocy prawa systemem gospodarowania odpadami przez gminę i będzie on zobowiązany uiszczać opłaty na rzecz gminy - tłumaczy Zatorski, dodaje jednak, że brakuje u nas przepisu, który z mocy prawa, expressis verbis, rozwiązuje umowę zawartą, na przykład z dotychczasowym przedsiębiorcą. Oby ustrzec się od obowiązku spełnienia świadczenia dwa razy za to samo, właściciel zamieszkałej nieruchomości powinien z odpowiednim wyprzedzeniem, zgodnie z zapisem umowy, wypowiedzieć umowę z dotychczasową firmą,tak, aby wygasła ona właśnie z dniem 30 czerwca 2013 r.

Przepis o niezawinionej niemożliwości świadczenia, tj. art. 475 1 Kodeksu cywilnego, może również mieć zastosowanie w tym stanie faktycznym, bowiem w skutek zmiany przepisów powszechnie obowiązujących, które co do zasady mają charakter stały, świadczenie to stało się niemożliwe do spełnienia.

Sam Marcin zatorski radzi, by z ostrożności procesowej umowy wypowiadać.

W czerwcu zapłaciliśmy w sklepach mniej niż w maju

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie