Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław: W trzy lata odnowiono 100 kamienic. Wybieramy najładniejszą

Jerzy Wójcik
Przy placu Staszica dawny blask odzyskało kilkanaście kamienic stojących obok siebie
Przy placu Staszica dawny blask odzyskało kilkanaście kamienic stojących obok siebie Tomasz Hołod
Plac Staszica, ul. Pomorska, Norwida czy Szewska, ale także leżące poza ścisłym centrum Krzywoustego czy Chińska - wszystkie te miejsca łączy jedno: wyglądają coraz piękniej.

W ciągu ostatnich trzech lat magistrat wszędzie tam odnowił od kilku do kilkunastu kamienic. W całym mieście od 2007 roku wyremontowano sto budynków komunalnych. Byłyby powody do satysfakcji, gdyby nie to, że w ramach programu "100 kamienic" miano od 2007 roku remontować 100 budynków rocznie. Ostatecznie liczbę tę udało się osiągnąć po blisko trzech latach.

WYBIERZ NAJŁADNIEJ ODNOWIONĄ KAMIENICĘ

- Wcale mnie to nie dziwi - twierdzi Leon Susmanek z PO, przewodniczący komisji infrastruktury w radzie miejskiej. - Miasto wystartowało z wielkimi planami i pompą, ale później regularnie obcinano środki na remonty - dodaje.

Tłumaczy, że jeszcze w 2008 roku planowano, że do 2012 roku na program pójdzie ponad 460 mln złotych. Niestety, już pod koniec 2009 roku okazało się, że magistrat wyda w tym okresie na remonty tylko 248 mln zł, a zatem prawie o połowę pieniędzy mniej.

Poza tym już w 2008 roku prezydent Rafał Dutkiewicz tłumaczył, że początkowo planowano tylko remonty elewacji. Później okazało się, że w większości kamienic trzeba będzie remontować także dachy, klatki schodowe i wymieniać wszystkie instalacje.

Czy zatem "100 kamienic" nie było tylko chwytliwym hasłem? Wiceprezydent Adam Grehl, który początkowo odpowiadał za realizację programu, twierdzi, że od nazwy ważniejsze są fakty.

- A te są takie, że co roku udaje nam się zakończyć remonty w kilkudziesięciu kamienicach, a kolejne kilkadziesiąt zacząć - przypomina Grehl. - Program cały czas się rozwija i to widać w mieście, ludzie to doceniają - dodaje.

Wiceprezydent wskazuje, że - poza tym programem - z innych funduszy remontowane są także zabytkowe kamienice oraz obiekty użyteczności publicznej. Dzięki temu pojawia się coraz więcej placów i ulic w mieście, gdzie widać całe szeregi pięknych budynków.

Ten efekt został dostrzeżony i program "100 kamienic", realizowany przez Zarząd Zasobu Komunalnego, otrzymał właśnie Diament Architektury. To nagroda przyznawana przez Oxford Design, organizatora prestiżowej wystawy "Dom Show", oraz znane w branży budowlanej wydawnictwo Murator. Wyróżniono przede wszystkim ciąg odnowionych kamienic przy placu Staszica. Organizatorzy konkursu podkreślali, że na taką skalę jak we Wrocławiu nie remontuje się w żadnym innym mieście w Polsce.

Leon Susmanek, radny z PO, przyznaje, że to prawda, chociaż zaraz dodaje, że ze względu na stan techniczny i wiek wrocławskich kamienic nie powinniśmy się oglądać na innych, lecz remontować, remontować i jeszcze raz remontować.

- Mogliśmy spokojnie obciąć sto milionów z budowy stadionu na Pilczycach i zmniejszyć trybuny - twierdzi Susmanek. - Zaoszczędzone pieniądze powinny pójść na remont kilkudziesięciu kolejnych budynków.

Problem z programem "100 kamienic" jest jeszcze jeden. Jego efekty mogą szybko zniknąć.

- Przypalone nowe ramy okienne, zepsute domofony i graffiti na nowych elewacjach - jednym tchem wymienia zniszczenia na remontowanych budynkach rzeczniczka ZZK Agnieszka Korzeniowska.

To według niej świadczy o tym, że udało się zmienić wygląd budynków, ale nie mentalność lokatorów.

- Wiele osób traktuje własność miasta jako niczyją, nie ma skrupułów, by ją niszczyć - przyznaje pan Zbigniew, mieszkaniec odnowionego budynku z ul. Pomorskiej. Boi się podać nazwiska w obawie przed sąsiadami. Nie ukrywa, że nawet strach im zwrócić uwagę.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto