Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Upamiętnienie studentów i nauczycieli Żydowskiego Seminarium Teologicznego

Arek Gołka
Arek Gołka
Dzisiaj, 7 grudnia, o godz. 16. przy ul. Włodkowica 14 została odsłonięta pamiątkowa tablica, poświęcona dawnemu Żydowskiemu Seminarium Teologicznemu.

- Czasami budynki burzone są z nienawiści, tak się niestety stało z Żydowskim Seminarium Teologicznym - mówił Jarosław Obremski, wiceprezydent Wrocławia.  - Jego uczniowie i profesorowie to byli obywatele przedwojennego Wrocławia. Cieszę się, że pamiątkowa tabliczka stanie tutaj, w Dzielnicy Czterech Świątyń. To zapowiada optymistycznie jej rozwój. Dbajmy o pamięć po seminarium - dodał.

Na uroczystości zjawił się m.in. Icchak Rapoport, Naczelny Rabin Wrocławia i Śląska. Odsłonięcie zbiegło się z żydowskim świętem religijnym Chanuka.

Na tabliczce widnieje napis: "W latach 1854-1938, przy ulicy Włodkowica 14/16/18 działało Żydowskie Seminarium Teologiczne - pierwsza w Europie Środkowej uczelnia, kształcąca rabinów i nauczycieli. Założycielem i pierwszym rektorem Seminarium był Zacharias Frankel. Wykładali tutaj m.in. Heinrich Gretz - historyk i biblista, Manuel Joe - talmudysta i biblista oraz Jacob Bernays - filozof. Uczelnia stała się jednym z najważniejszych na świecie ośrodków nauk o judaizmie i wzorem dla podobnych placówek naukowych w Berlinie, Wiedniu i Budapeszcie. W 1938 roku Seminarium zlikwidowali naziści."

tabiczka pamiątkowa poświęcona Żydowskiemu Seminarium Teologicznemu we WrocławiuIcchak Rapoport, Naczelny Rabin Wrocławia i Śląska

Po lewej - tabliczka, po prawej - Icchak Rapoport, Naczelny Rabin Wrocławia i Śląska


Po odsłonięciu tabliczki na bramie przy wejściu na Promenadę Staromiejską zostały zapalone chanukowe świece.

- Chanuka to święto zwycięstwa Machabeuszy, tak samo zwycięstwem było odrodzenie się państwa Izrael i zwycięstwem jest też uczczenie pamięci Żydowskiego Seminarium Teologicznego we Wrocławiu - stwierdził Jerzy Kichler, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu. - Jeżeli to miasto jest z czymś kojarzone w zagranicznym środowisku żydowskim, to właśnie z tą uczelnią - podkreślił.

Następnie Chór Synagogi pod Białym Bocianem pod kierownictwem dyrygenta prof. Stanisława Rybarczyka zaintonował psalmy biblijne.

Pomysłodawcami umieszczenia tablicy są Wydział Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia oraz Wrocławski Oddział Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP.


Czytaj również:

Zima we Wrocławiu 2010/2011 [serwis specjalny]
Próbny egzamin gimnazjalny 2010
Sylwester we Wrocławiu
Twórz z nami MMWrocław

Opublikuj materiał i wygraj nawet 500 zł!

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto