Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław. Ul. Ślężna zablokowana. Weterynarze chcą podwyżek (ZOBACZ ZDJĘCIA)

Andrzej Zwoliński, JJ
Pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej żądają obiecanych przez rząd 40 mln złotych. O godz. 13 rozpoczęła się blokada ulicy Ślężnej we Wrocławiu. Przeczytaj.

Na proteście pojawiło się kilkadziesiąt osób. Pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej zablokowali ulicę Ślężną przy skrzyżowaniu z ul. Pułtuską. Cały czas chodzą oni przez przejścia dla pieszych na jezdni zarówno w kierunku centrum, jak i w kierunku Partynic.

Na obu jezdniach tworzą się ogromne korki. Protestujący co jakiś czas przepuszczają część samochodów oraz tramwaje.

Na miejscu jest policja, która zabezpiecza zdarzenie.

Przypomnimy, że pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej żądają wypłaty obiecanych przez ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego 40 mln zł podwyżek. Jak zapowiedziała Sara Meskel, rzecznik Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Inspekcji Weterynaryjnej od dziś będą blokować drogi w całym kraju. Grożą też paraliżem dostaw zwierząt do rzeźni.

Pensje marne, a weterynarzy ubywa

Inspektorzy weterynaryjni czuwają nad ochroną zdrowia zwierząt oraz bezpieczeństwa żywności pochodzenia zwierzęcego, co wiąże się bezpośrednio z ochroną zdrowia i życia konsumentów. Ich obowiązkiem jest zapobieganie i zwalczanie epidemii wśród zwierząt, kontrolowanie jakości mięsa także tego zza granicy. W całym kraju Inspekcja Weterynaryjna zatrudnia ponad 5600 osób, w tym ponad 2000 lekarzy weterynarii. Tylko na Dolnym Śląsku kilkuset weterynarzy i pracowników Inspekcji kontroluje rocznie kilkadziesiąt milionów zwierząt przed i po uboju.

- W naszym regionie brakuje kilkudziesięciu pracowników, a przy kolejnych dorzucanych nam obowiązkach, liczba wakatów systematycznie rośnie. Wykwalifikowani ludzie za tak niskie wynagrodzenia nie chcą u nas pracować – tłumaczy Sara Meskel. Średnie pensje powiatowych inspektorów i weterynarzy wahają się od 2,5 do 3,5 tysiąca złotych miesięcznie brutto. Protestujący domagają się co najmniej zrównania zarobków ze średnią krajową, która teraz wynosi około 4,5 tysiąca złotych brutto, a w ciągu najbliższych lat dojścia do poziomu około 6 tysięcy.

Związkowcy podkreślają, że ich rozmowy z Janem Ardanowskim Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, trwające od grudnia ubiegłego roku nie przyniosły żadnych efektów. Chodzi szczególnie o niewywiązanie się z danego słowa przez ministra w sprawie przekazania do końca kwietnia 40 mln złotych na wzrost wynagrodzeń.

Brak skutecznego nadzoru to paraliż rynku

Weterynarze ostrzegają, że jeżeli rząd nie zareaguje, to kontrola będzie coraz bardziej dziurawa i oni nie będą w stanie zapewnić bezpieczeństwa, a afer podobnych do tych ze skażona wołowiną, podrabiana koniną czy choćby z dodawaniem do żywności solid drogowej zamiast spożywczej. - Jeżeli na przykład w powiecie świdnickim mamy trzech inspektorów weterynaryjnych, którzy już teraz maja duże problemy z wypełnianiem swoich obowiązków, a z pracy odejdzie choćby jedna osoba, to ta ochrona zwierząt i żywności stanie się iluzoryczna, to tykająca bomba – ostrzegają związkowcy z OZZPIW. Pracownicy inspekcji oprócz blokowania dróg i głodówki nie wykluczają innych form protestu. Mogą odmawiać wystawiania świadectw zdrowia zwierząt, co z kolei może sparaliżować dostawy do zakładów mięsnych. Ponadto ewentualny brak badania mięsa przez nadzór weterynaryjny może doprowadzić do zatrzymania uboju w zakładach oraz ograniczenie możliwości zaopatrzenia sklepów, co uderzy w konsumentów. Bez dokumentów podpisanych przez inspektorów może zostać także zablokowany eksport mięsa za granicę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto