Wrocław. Twoje dziecko pojedzie za darmo MPK, ale musisz mieć jego... akt urodzenia!

Redakcja
Dzieci do 7. roku życia, a także uczniowie do lat 21 mogą jeździć wrocławskimi tramwajami i autobusami za darmo. Ale są pewne warunki do spełnienia. Jakie? Przeczytajcie!

Nasza Czytelniczka, pani Irena podróżowała w piątek ze swoim pięcioletnim synem komunikacją miejską. Sama miała bilet. Przy kontroli została poproszona o pokazanie aktu urodzenia dziecka. Po co, skoro widać, że syn nie jest pełnoletni - pyta Czytelniczka? Wyjaśnieniem sprawy zajęła się nasza reporterka Celina Marchewka.

- Jechałam w ubiegły piątek z dzieckiem około południa z centrum miasta do domu. Mój syn ma pięć lat, kontroler zarzucił mi, że wygląda na więcej, niż 7 i aby udowodnić jego wiek, muszę pokazać akt urodzenia. Ale po co, skoro kiedy dziecko idzie do szkoły, otrzymuje legitymację i na jej podstawie może za darmo jeździć aż do ukończenia nauki, albo do 21 roku życia? To jakiś absurd - denerwuje się nasza Czytelniczka, pani Irena.

Rzecznik MPK Wrocław, Aleksander Łoś, tłumaczy, że taki jest regulamin przewozów. Kontroler ma prawo poprosić rodzica o dokument potwierdzający wiek dziecka, czyli zawierający jego datę urodzenia np. paszport, legitymacja przedszkolaka, akt urodzenia itp.

- W tej konkretnej sytuacji opisanej przez Czytelniczkę mamy za mało danych, aby jednoznacznie ocenić sytuację. Można jednak domniemywać, że zdaniem kontrolera dziecko mogło być już w wieku szkolnym, stąd jego prośba o przedstawienie dokumentu. Gdyby tak się okazało, to oczywiście nadal przysługuje mu prawo do darmowego przejazdu, jednak z legitymacją szkolną. Prośba o okazanie przez ucznia legitymacji uprawniającej go do zniżki nie jest nadużyciem ze strony kontrolera – taki zwyczaj obowiązuje nie tylko w komunikacji miejskiej. Z praktyki wiemy, że co do zasady kontrolerzy podchodzą w sposób jak najbardziej przyjazny i życzliwy do pasażerów i tego typu prośby o dokument potwierdzający wiek dziecka nie wiążą się z konsekwencjami dla rodzica - mówi Aleksander Łoś.

Ostatecznie, opisana wyżej sytuacja skończyła się na nerwach obu stron. Kontroler nie wręczył mandatu pani Irenie.

We Wrocławiu jest znacznie więcej grup, które na podstawie odpowiedniego dokumentu mogą jeździć komunikacją miejską za darmo. Są to między innymi:

1. Posłowie i senatorowie - legitymacja posła lub senatora,
2. Inwalidzi wojenni i wojskowi wraz z przewodnikiem - książeczka inwalidy wojennego (wojskowego),
3. Dzieci niepełnosprawne i młodzież niepełnosprawna z orzeczoną niepełnosprawnością, do ukończenia 16 roku życia oraz osoby opiekujące się nimi - legitymacja dla uczniów niepełnosprawnych, orzeczenie o niepełnosprawności bądź legitymacja osoby niepełnosprawnej wydana przez zespół ds. orzekania o niepełnosprawności,
4. Ucząca się młodzież niepełnosprawna od ukończenia 16 roku życia, nie dłużej niż do ukończenia 25 roku życia - legitymacja szkolna (studencka) wraz z orzeczeniem o niepełnosprawności lub legitymacja dla uczniów niepełnosprawnych,
5. Uczniowie posiadający orzeczenie publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej o potrzebie kształcenia specjalnego, uczący się w szkołach i placówkach na terenie Wrocławia oraz osoby opiekujące się nimi - legitymacja szkolna wraz orzeczeniem publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej o potrzebie kształcenia specjalnego,
6. Dzieci do zakończenia roku kalendarzowego, w którym ukończyły 7 rok życia - dokumenty urzędowe dziecka lub rodziców (opiekunów) umożliwiające stwierdzenie wieku dziecka np. akt urodzenia,
7. Uczniowie szkół podstawowych, ponadpodstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych - nie dłużej niż do ukończenia 21 roku życia - legitymacja szkolna.
8. Osoby, które ukończyły 68 lat - dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem potwierdzający wiek,
9. W dniu wyznaczonym jako Dzień bez Samochodu organizowanym w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu - bez żadnego dokumentu,
10. W dniach wyznaczonych jako: dzień obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, dzień obchodów Światowego Dnia Walki z Analfabetyzmem - okazanie przez pasażera książki papierowej lub dedykowanego czytnika e-book.
11. Zasłużeni honorowi dawcy krwi po oddaniu co najmniej: mężczyźni-18 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników, kobiety-15 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników - legitymacja Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi (odznaka honorowa I stopnia) lub legitymacja: „Honorowy Dawca Krwi - Zasłużony dla Zdrowia Narodu”.

Sklepowy patriotyzm, to polska specjalność.

Wideo

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Anna
Ja swijedzieco urodziłam w czasach 90, wtedy już nie było wczasów w moim zakładzie o zakład sprzedał swój ośrodek. Jakie darmowe bilety, nie za moich czasów dzieci płaciły 50% jak jechały na wycieczkę, czy do babci. Ich lata dorastają były latami Barcelowicza, kupowałam sama książki od klasy 1. Choć Milan dzieci rok po roku ksiazy syna nie mogły być już użyte przez córę bo ona miała

Juz inny program.

Żadnych wyprawek, zadnej pomocy na zakup podręczników czy przulyborow. Abteraz moje dzieciaki pracują, wynajmują mieszkania i płaca podatki z których lwia cześć przepada w tak zwanej pomocy dla rodzin, o dla młodzieży do 26 roku życia która nie będzie płacić podatków. A moje pokolenie dalej płaci i jest krojone na wszystkim. I proszę nie pisać ze ja jestem rozgoryczona czy coś podobnego. Wszyscy moim rówieśnicy myślą tak

Samo. Jesteśmy my roczniki 58-78 wykluczeni i dojeni na

Maxa!
G
Gość
A gdzie okrzykane RODO czy pan/pani z kontroli biletów ma prawo oglądać moje i dziecka dane?
G
Gość
Czy w spółkach miejskich Wrocławia Pan Sutryk zajmie głos i zlikwiduje bzdurny przepis, niech sobie wyobrazi matkę dwoje dzieci poszukiwanie papierologi.
G
Gość
Pani Ania ma dorosłe dzieci i nie dostaje pomocy od rządu dlaczego protestuje, tak jest z pozostałymi w tym kraju
G
Gość
Pani Aniu za czasów PRL w zakładach pracy bilety były dofinansowane wczasy również i wiele innych rzeczy czy tego nikt nie pamięta rodzinom z dziećmi żyło się lepiej ale nagonka na PIS jest w modzie.
A
Anna
No i już wiadomo dlaczego trawy nie skoszone, drogi nie naprawione. Moje dzieci kiedy chodziły do szkoły płaciły za bilet 50%. Ja jak studiowałam to również płaciłam 50%. Nikt nawet nie pomyślał o tum ze komunikacja może być darmowa. Teraz również płace i czekam kiedy znów pójdą bilety w górę, bo przecież straty należy wyrównać z kieszeni mieszkańca! Mam już dość ciągłego rozdawnictwa. I mam dość jak słyszę o dobru i równości społecznej! Wychowałam trójkę dzieci, gdzie równość społeczna dla naszego pokolenia? Nas wysysali po 89r i dalej ciągną z nas w imię dobroci i równości!
Dodaj ogłoszenie