Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław. Te ohydne rzeczy wrzucamy do kanalizacji w naszych domach (ZOBACZCIE ZDJĘCIA)

Rsm
Chusteczki nawilżane, jednorazowe rękawiczki, maseczki ochronne, a także ścinki materiałów coraz częściej trafiają do sieci kanalizacyjnej. A nie powinny, bo zapchają rury kanalizacyjne. MPWiK apeluje: Nie zapychaj, pomyśl!

Brygady MPWiK coraz częściej walczą ze skutkami zatorów na sieci kanalizacyjnej. Tymczasem wystarczy stosować się do kilku prostych zasad, by ograniczyć liczbę awarii.

Co powoduje zatory?

Zator powstaje, gdy osad zalegający na dnie kanału znacząco ogranicza jego drożność. Przedmioty wrzucone do kanalizacji – np. do toalety, zlewu lub studzienki – zatrzymują się w rurach i stopniowo je zapychają. Zatkana rura może spowodować cofanie się nieczystości lub doprowadzić do uszkodzenia sieci i wycieku. Taka sytuacja wymaga natychmiastowej reakcji pracowników MPWiK, którzy musza udać się na miejsce, by rozwiązać problem. Zatory powodują też zapychanie się pomp w pompowniach ścieków, których działanie jest niezbędne, aby zadbać o prawidłowy przebieg odbioru nieczystości.

Jak zapobiegać? To bardzo proste.

Wystarczy pamiętać o kilku zasadach, by ograniczyć liczbę zatorów, a tym samym awaryjność sieci kanalizacyjnej. Nie wolno wrzucać do kanalizacji przedmiotów stałych, takich jak odpady sanitarne: chusteczki nawilżane, płatki i szpatułki kosmetyczne czy środki opatrunkowe.

– W okresie pandemii koronawirusa wszyscy stosujemy środki ochrony osobistej. To bardzo ważne, by dbać o zdrowie nas wszystkich, ale pamiętajmy, by zużytych rękawiczek czy maseczek nie wrzucać do toalety. Troszczmy się o siebie nawzajem. Pracownicy wrocławskich wodociągów codziennie zapewniają mieszkańcom bezpieczną wodę w kranach oraz odbierają ścieki. Zadbajmy też o ich bezpieczeństwo – apeluje Witold Ziomek, prezes MPWiK Wrocław.

Przypominamy, że maseczki i rękawiczki należy wyrzucać do pojemników na odpady zmieszane. W kanalizacji nie powinny się także znaleźć: plastikowe opakowania, skrawki materiałów, ziemia z kwiatów, zlewki farb po remoncie, resztki jedzenia czy tłuszcze, w tym oleje i smary. W kuchennych zlewach warto zamontować specjalne sitka, blokujące spływanie resztek z brudnych naczyń.

Nie zapychaj, pomyśl!

Brygady MPWiK każdego dnia walczą ze skutkami zatorów kanalizacyjnych – oczyszczają zapchane rurociągi i usuwają awarie. Jednak zawsze lepiej jest „zapobiegać niż leczyć”. Zwróć uwagę na to, co trafia do toalety lub zlewu w Twoim domu. Promuj dobre nawyki wśród znajomych i sąsiadów. To proste.

Podsumowując – do kanalizacji nie powinny trafić:

środki higieniczne i opatrunkowe – chusteczki nawilżane, płatki i szpatułki kosmetyczne, pieluchy, bandaże, ale także: maseczki ochronne, rękawiczki jednorazowe
różne śmieci stałe – ścierki, skrawki materiałów, ziemia z kwiatów, opakowania, prezerwatywy, rajstopy itd.
resztki jedzenia
farby, odpady po remoncie lub budowie
tłuszcze – oleje, smary itp.1.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto