Nasza Loteria

Wrocław. Student Uniwersytetu Przyrodniczego robi... protezy dla okaleczonych psów (ZDJĘCIA)

R
Maciej Szczepański, student na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej UPWr, zdobył stypendium na realizację projektu wykorzystania technologii druku 3D w produkcji protez dla zwierząt.
Maciej Szczepański, student na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej UPWr, zdobył stypendium na realizację projektu wykorzystania technologii druku 3D w produkcji protez dla zwierząt. fot. materiały prasowe Uniwersytetu Przyrodniczego
Na początek będą to dwie protezy: dla 3-letniej Soni, która potrącona przez samochód, straciła część tylnej łapy i 8-letniego Leto, któremu pociąg przejechał przednią łapę.

Maciej Szczepański, student na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej UPWr, zdobył stypendium na realizację projektu wykorzystania technologii druku 3D w produkcji protez dla zwierząt.

Szczepański jest laureatem pierwszej edycji programu stypendialnego „Magistrant wdrożeniowy na UPWr”. Program wspiera studentów, których prace magisterskie cechuje kreatywność, wysoki potencjał naukowy i innowacyjność. Zgłaszane projekty muszą dodatkowo odpowiadać potrzebom gospodarki, rynku pracy i społeczeństwa.

Studenci, którzy w ramach programu otrzymują stypendium w wysokości 1500 zł miesięcznie przez pół roku (z możliwością przedłużenia go o kolejne 6 miesięcy), pracując nad realizacją prac naukowych ściśle współpracują z promotorami.

Promotorem projektu naukowego Macieja Szczepańskiego jest prof. Jakub Nicpoń.

- Interesuję się ortopedią weterynaryjną i już od dawna myślałem o tym, by druk 3D wykorzystać do leczenia zwierząt z częściową amputacją kończyn. To dużo tańsza metoda niż np. endoproteza. W Polsce to temat świeży, dopiero raczkujący, ale np. w Stanach Zjednoczonych to powszechna, alternatywna metoda leczenia okaleczonych zwierząt – opowiada student, który w realizowanym na UPWr. projekcie za pomocą wycisków i skanowania cyfrowego tworzy protezy pod wymiar dla dwóch psów. To 3-letnia Sonia, która potrącona przez samochód, straciła część tylnej łapy i 8-letni Leto, któremu pociąg przejechał przednią łapę.

Zwierzęta te dostały szansę na lepsze życie trochę przypadkiem.

– Pierwszego psa podpowiedziała mi pani weterynarz z rodzinnego miasta Opoczna, drugiego znajoma z roku. Właściciele zgodzili się bez namysłu. Jestem pewny, że pomogę ich pupilom – mówi stypendysta.
Pierwsza proteza jest już wydrukowana, trwają pracę nad dopracowaniem uprzęży i lada dzień będzie ją testowała Sonia. Druga jest w przygotowaniu.

- Chcę, żeby mój projekt był powszechny, by pomagał w zatrzymaniu postępujących zwyrodnień układu mięśniowego i stawów, i poprawiał jakość życia psów. Mam nadzieję, że w przyszłości będę mógł pomagać jak największej liczbie zwierząt – podkreśla Maciej, który w październiku rozpocznie ostatni semestr studiów na UPWr.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

szkolenie wojsko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto