Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław. Rowery miejskie będzie można zostawić na ziemi. Tak jak hulajnogi. Będzie chaos?

Redakcja
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Patryk Ciechanowski-Mirek
Pozostawianie rowerów w dowolnym miejscu, a nie na stacjach jak dotychczas, jest prawdopodobnie tylko kwestią czasu.

Nowe zmiany zostaną wprowadzone we Wrocławiu już w marcu.

- W najbliższym sezonie, który rozpocznie się w marcu, wprowadzimy system rowerów czwartej generacji. Wrocławianie będą mieli do dyspozycji ponad 2 tys. rowerów. W tej chwili ustalamy z zamawiającym treść regulaminu. Być może zawarta w nim będzie możliwość pozostawiania rowerów poza stacjami, np. za dodatkową opłatą - mówi Marek Pogorzelski, rzecznik prasowy Nextbike.

O tym, jak wysoka może być ta opłata, przedstawiciele Nextbike nie chcą na razie mówić, bo to jest w trakcie ustaleń. Jednak fakt, że rower moglibyśmy pozostawić w zupełnie dowolnie wybranym miejscu, może powstać bałagan. Z pewnością byłaby to dość istotna zmiana w systemie Wrocławskiego Roweru Miejskiego, a to, że wejdzie w życie, jest najprawdopodobniej tylko kwestią czasu.

System jest na to gotowy

- Jesteśmy na taką zmianę przygotowani. Rowery wyposażone są już w lokalizatory. Wciąż trwają prace nad regulaminem, ale ma on dopuszczać możliwość pozostawienia rowerów poza stacjami - mówi Daniel Chojnacki, oficer rowerowy. - Ze względu na to, że rozwijają się systemy bezsstacyjne, my również jako miasto wymagaliśmy, żeby operator to umożliwiał. Nie jest to jednak wymóg. Teraz czekamy na wniosek operatora o wprowadzenie takiej zmiany.

Szczegóły takiego rozwiązania muszą jednak zostać doprecyzowane. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że pojawiły się pomysły, by pozostawianie rowerów w dowolnych miejscach było możliwe tylko w określonych strefach. To jednak tylko propozycja. Nie jest pewne też to, że zmiana wejdzie w życie od razu na początku sezonu. Zarówno miasto, jak i przedstawiciele Nextbike, chcą się do niej dobrze przygotować.

- Trzeba będzie zastanowić się, co w sytuacji, kiedy rower będzie na przykład zastawiał chodnik, czy będzie to w gestii operatora, by go stamtąd usunąć? - dodaje Daniel Chojnacki. - Są też miasta, w których taki system powoduje problemy komunikacyjne. W Chinach były całe pryzmy pozostawionych w ten sposób rowerów. Ale za chwilę podobną zmianę wdroży Trójmiasto.

Taki system funkcjonuje już w Krakowie.

- Ma to plusy i minusy. Z jednej strony możemy korzystać prościej, łatwiej, używając aplikacji, z drugiej pojawiają się pewne obawy, że stworzy to pewnego rodzaju chaos. Dlatego zależy nam, by takie zmiany wprowadzać stopniowo, przetestować i zobaczyć, jak to się będzie sprawdzać - twierdzi Daniel Chojnacki.

Za ewentualny bałagan na chodnikach nie będzie natomiast odpowiadał Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta.

- Kwestia nieuprawnionego zajmowania chodnika przez pojazdy rozstrzyga służba porządkowa. Zgodnie z przepisami nie ma tu nielegalnego zajęcia pasa drogowego, a tylko możemy zastosować restrykcje, jak to czynimy w przypadku kontenerów, pojemników, palet z towarem lub materiałami budowlanymi, rusztowaniami czy ogródkami gastronomicznymi - mówi Ewa Mazur, rzeczniczka ZDiUM.

Będą kary za utrudnianie ruchu pieszym?

Oprócz tego mogą pojawić się wątpliwości, w jakim stopniu pozostawienie roweru w dowolnym miejscu będzie zgodne z przepisami.

- Każdy ponosi odpowiedzialność za to, co robi. To, w którym miejscu, pozostawimy rower, musi być zgodne z przepisami ruchu drogowego. Trzeba na przykład wziąć pod uwagę to, czy pojazd nie stanowi zagrożenia i utrudnień dla ruchu pieszych - mówi Waldemar Forysiak, rzecznik prasowy Straży Miejskiej. - Jeden zapewne nie, ale co, jeśli będzie już 20 w jednym miejscu?

Forysiak powołuje się przy tym na art. 90. Kodeksu Wykroczeń. Brzmi on: "Kto tamuje lub utrudnia ruch na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, podlega karze grzywny lub nagany".

- Na pewno należy zachować zdrowy rozsądek - komentuje Waldemar Forysiak. - Pozostawiony w ten sposób rower może spowodować na przykład, że osoba niedowidząca przewróci się, odniesie jakieś obrażenia. Co wtedy? Wtedy to osoba, która zaparkowała w ten sposób rower, będzie ponosiła odpowiedzialność.

A sąd mógłby wówczas zażądać należności odszkodowawczej. Z punktu widzenia prawnego odpowiedzialność spoczywa na kierowcy.

- Mimo że umowa z operatorem przestaje obowiązywać w chwili pozostawienia roweru, to jednak mimo wszystko jesteśmy odpowiedzialni za to, co robimy - mówi Marcin Zatorski, prawnik. Również podkreśla, że we wszystkim trzeba zachować zdrowy rozsądek - To tak jak z Vozillą. Wypożyczamy samochód, ale to my ponosimy odpowiedzialność, jeżeli przekroczymy dozwoloną prędkość. Oczywiście, po upływie kilku dni, moglibyśmy powoływać się na to, że firma nie usunęła pojazdu z drogi. Wówczas być może operator musiałby poczuwać się do współodpowiedzialności.

Grzywna za stwarzanie zagrożenia w ruchu drogowym mogłaby wynosić od 50 do 5 tys. zł. Prawdopodobnie mielibyśmy do czynienia z kwotami z dolnego progu tego przedziału. W zależności od sytuacji, gdyby doszło do wypadku, to na użytkownikach roweru spoczywałoby zapłacenie odszkodowania zasadnego do wyrządzonej szkody i ewentualnego zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych.

Kiedy pytamy oficera rowerowego o miasto, które najlepiej sobie radzi z systemem rowerów miejskich, odpowiada: - Nie znam dobrego systemu rowerów miejskich czy takiego, który nie miałby żadnych zastrzeżeń.

To nie jedyna nowość Wrocławskiego Roweru Miejskiego. Przedstawiciele Nextbike zapowiadają, że tegoroczna przerwa zimowa jest ostatnią w historii Wrocławskiego Roweru Miejskiego. Od tego roku system będzie całoroczny, co oznacza, że rowery będzie można będzie wypożyczać przez 12 miesięcy w roku, także w zimie.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto