Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław przyciąga studentów zza Buga

Lucyna Jadowska
Lucyna Jadowska
Za nami już kolejna edycja akcji "Teraz Wrocław" promującej wrocławskie uczelnie w Europie Wschodniej. W tym roku spośród 200 zgłoszeń wybrano 74 osoby, które będą studiować we Wrocławiu.

Wrocławskie uczelnie po raz kolejny otworzyły swoje podwoje dla naszych sąsiadów zza wschodniej granicy. Wśród przyszłych studentów najwięcej jest obywateli Ukrainy, Białorusi, Rosji i Mołdawii. Po raz pierwszy w ramach akcji do Wrocławia przybyli obywatele Uzbekistanu i Kazachstanu.

Wcześniejsze edycje akcji nie cieszyły się tak dużym zainteresowaniem.
- W pierwszej brało udział 25 osób, w drugiej 52 osoby - wyjaśnia Oksana Olejnik, uczestniczka pierwszej edycji programu, która obecnie doktoryzuje się na Politechnice Wrocławskiej.

O Wrocławiu po rosyjsku i ukraińsku

Duże zainteresowanie tegoroczną akcją wynika z promocji Wrocławia we wschodnich mediach. - W tej edycji po raz pierwszy o akcji "Teraz Wrocław" pisaliśmy na popularnych serwisach edukacyjnych, w prasie internetowej i portalach społecznościowych na Ukrainie, w Mołdawii, Rosji i Białorusi - wyjaśnia Małgorzata Naskręt z Biura Promocji Miasta.  - Uczestnicy poprzednich edycji "Teraz Wrocław", którzy pomagali nam w tym roku przy kampanii informacyjnej, stworzyli nawet specjalne blogi na temat Wrocławia w języku rosyjskimi i ukraińskim - dodaje.

Oleg Malyk będzie studiował zarządzanie


Obecność programu "Teraz Wrocław" we wschodnich mediach przełożyła się na zainteresowanie akcją. Zgłosiło się dwieście osób, spośród których wybrano ponad siedemdziesiąt. - Warunkiem uczestnictwa w programie była przede wszystkim dobra znajomość języka polskiego. Poza tym zwracaliśmy uwagę na dotychczasowe osiągnięcia - wyjaśnia Małgorzata Naskręt.

Wrocław miasto spotkań

Nasi wschodni sąsiedzi, którzy przyjechali do Wrocławia wybrali już kierunki, które chcą studiować w naszym mieście. Największym zainteresowaniem wśród przyszłych adeptów cieszą się kierunki ścisłe. - Przyszli studenci często wybierają kierunki na Uniwersytecie Ekonomicznym jak zarządzanie czy ekonomia. Popularne są również hotelarstwo, turystyka, stosunki międzynarodowe czy politologia - informuje Małgorzata Naskręt.

Przed rozpoczęciem zajęć na uczelni Biuro Projektu Uniwersytetu Ekonomicznego zorganizowało dla studentów-obcokrajowców dwutygodniowy kurs adaptacyjno - językowy. Ma on im ułatwić życie w nowym miejscu. Podczas czternastu dni uczestnicy kursu będą uczyć się języka polskiego i poznawać miasto, w którym spędzą najbliższe lata swojego życia.

- Wrocław jest bardzo ładny - mówi Oleg Malyk z Ukrainy. - Najbardziej podoba mi się fontanna w Rynku - dodaje. Uczestnicy kursu są zakochani nie tylko w stolicy Dolnego Śląska. - Język polski jest przepiękny. Bardzo chciałabym się go dobrze nauczyć - mówi Oksana Kartawcewa, przyszła studentka zarządzania. - Po studiach chcę tu zostać i znaleźć dobrą pracę - dodaje.


Czytaj również:


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto