Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław. Przy nowej ścieżce rowerowej jest stare torowisko tramwajowe. Konserwator uznał, że należy je zostawić [ZDJĘCIA]

Magdalena Pasiewicz
Magdalena Pasiewicz
Linia tramwajowa w tym miejscu powstała na początku ubiegłego wieku.
Linia tramwajowa w tym miejscu powstała na początku ubiegłego wieku. Paweł Relikowski
Podczas budowy ścieżki rowerowej w centrum miasta zostało odkryte przedwojenne torowisko. Konserwator zabytków chciał je ocalić, ale tory przecinały ścieżkę rowerową i gdyby się tam znajdowały mogły stwarzać niebezpieczeństwo. Zobaczcie co wymyślono.

Przy skrzyżowaniu Legnickiej z Sokolniczą i placu Solidarności, podczas budowy (w ramach WBO) brakującego odcinka ścieżki rowerowej oraz chodnika, odkryto w lipcu stare torowisko tramwajowe. Pozostałości tej trasy zachowały są na ul. Rybackiej i stanowią dziś atrakcję turystyczną. Nowe znalezisko też postanowiono ocalić.

Uzgadnianie w jaki sposób zachować ślady dawnego Wrocławia chwilę trwało. Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków zdecydowany był je ocalić, ale wykonawca podkreślał, że przecinające ścieżkę rowerową torowisko będzie niebezpieczne.

Wymyślono więc, że w pasie rozdziału między chodnikiem, a ścieżką rowerową, gdzie pierwotnie rosnąć miała trawa, powstanie pas z kostki brukowej. W ten sposób tory wyeksponowano tak by nie kolidowały ani z chodnikiem, ani ze ścieżką rowerową.

Skąd wzięło się torowisko w tym miejscu?

Ul. Rybacką również biegnie nieużywane torowisko. To znalezione ostatnio przez robotników i zabezpieczone, to właściwie początek nitki odbijającej przed wojną z dzisiejszej ul. Legnickiej właśnie w Rybacką. Jego część przecinała pl. Solidarności i ul. Rybacką, skąd wpadała na pl. Św. Mikołaja i dzisiaj, na końcu placu się urywa. Niegdyś nitka biegła dalej ul. Zachodnią i kończyła się na ul. Lubińskiej.

Dziś mamy też do dyspozycji mapę ze wszystkimi liniami tramwajowymi z 1939 roku, naniesioną na dzisiejszy plan Wrocławia. Część ulic przebiegała zupełnie inaczej, dlatego mapa jest tylko orientacyjna.

Poniżej znajduje się mapa interaktywna z naniesionymi przybliżonym przebiegiem tras w 1939 r. Po lewej stronie, u góry znajduje się kwadrat ze strzałką. Po kliknięciu w kwadrat się lista linii tramwajowych z numerami i przebiegami. Można także klikać na linie na mapie, przybliżać i oddalać widok za pomocą myszki lub przycisków "+" i "-", a także włączyć tryb pełnoekranowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto