Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Przed zimą remontują kościoły

Anna Gabińska
Rusztowanie wznosi się wokół wieży kościoła św. Maurycego. Odnawiany będzie hełm
Rusztowanie wznosi się wokół wieży kościoła św. Maurycego. Odnawiany będzie hełm Fot. Tomasz Hołod
W co piątym kościele katolickim we Wrocławiu między mszami słychać kucie i warczenie wiertarek.

Kościoły pod wezwaniem św. Maurycego przy ul. Traugutta i św. Augustyna przy ul. Sudeckiej. W tych dwóch świątyniach od poniedziałku zaczynają się duże remonty. U paulinów przy ul. św. Antoniego robotnicy nawiercają mury, by nie ciągnęły z ziemi wody gruntowej. W całym Wrocławiu jest 70 parafii rzymskokatolickich i w co piątej zaczyna się, trwa lub kończy remont. Zajrzeliśmy do trzech.

Kościół św. Maurycego przy ulicy Traugutta, gotycko-barokowy z 6-kondygnacyjną wieżą. Z urzędu miasta świątynia dostała 200 tys. zł. - Do połowy listopada chcemy pokryć hełm miedzią, wyczyścić kulę na wieży i stojący tam 3,5-metrowy krzyż - wylicza ks. Jan Suchecki, proboszcz parafii św. Maurycego. A na wiosnę odnowią elewację, która była odmalowywana ostatnio wcale nie tak dawno, bo przed powodzią 1997 r. Ale zdążyła się już zabrudzić.

Kościół św. Maurycego jest znany z tego, że podczas ataku na Festung Breslau w 1945 roku proboszczem parafii był ks. Paul Peikert, który napisał kronikę oblężenia miasta. A w jednej ze ścian jest pochowany palec komediopisarza Aleksandra Fredry.

Kościół św. Augustyna braci mniejszych kapucynów przy ulicy Sudeckiej. Tu również w ciągu dwóch tygodni rozpoczynają się prace renowacyjne wewnątrz świątyni.

- Ostatnie malowanie było 30 lat temu - opowiada o. Edward Krygier, proboszcz parafii. Prace zostaną sfinansowane z tacy i specjalnych datków parafian. Zapowiada się żmudna robota, bo na ścianach jest pełno skomplikowanej złoconej ornamentyki. Ale są już wszystkie pozwolenia.

Firma też została wybrana. - Sufit nad prezbiterium zamiast różowego będzie po renowacji oliwkowy, bo taki był oryginalnie - zapowiada o. Krygier. Architekt obliczył, że trzeba będzie pokryć złotem powierzchnię 50 mkw.! Czyli jakby całą wielką ścianę. Przewidywany koszt to pół miliona złotych.

Kościół św. Augustyna zbudowali w 1910 roku ewangelicy. Służył im do 1948 roku, gdy sprzedali go wrocławskiej kurii. a ta przekazała kapucynom.

Długi remont
Kościół św. Antoniego przy ul. św. Antoniego (kiedyś była zwana Psią) po wymianie dachu osuszą teraz ściany. Od sierpnia robotnicy wiercą w ścianach świątyni od środka i od zewnątrz dziury co kilka centymetrów, by potem umieścić w nich specjalną żywicę. Chodzi o to, by stworzyć opaskę, która uniemożliwi ścianom "picie" wody gruntowej. Od tego w kościele wiele miejsc jest zagrzybionych. Potem dopiero będzie remont elewacji. Urząd miejski na osuszanie dał 150 tys. zł.

70 - tyle parafii rzymsko-katolickich działa obecnie we Wrocławiu

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto