Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Postępy na budowie muzeum w dawnej zajezdni (ZDJĘCIA)

Weronika Skupin
12.11.2015 wroclaw
centrum zajezdnia centrum historii wroclawia 
zajezdnia grabiszynska trwa budowa
gazeta wroclawska
pawel relikowski / polska press
12.11.2015 wroclaw centrum zajezdnia centrum historii wroclawia zajezdnia grabiszynska trwa budowa gazeta wroclawska pawel relikowski / polska press Pawel Relikowski / Polska Press
Na budowie centrum historii Zajezdnia, czyli muzeum powojennych dziejów Wrocławia, widać spore postępy. Powstaje ono w miejscu dawnej zajezdni autobusowej przy ul. Grabiszyńskiej. To tu rodziła się wrocławska Solidarność, stąd jeszcze do niedawna wyjeżdżały wozy MPK. Po dawnym budynku zostały szczytowe ściany, reszta konstrukcji całkiem się zmieniła. Jest już prawie gotowa.

Montaż konstrukcji dobiega końca. Jak mówi Piotr Wilk z pracowni projektowej Maćków pełniący nadzór autorski nad inwestycją, około 50 proc. elementów stalowych szkieletu hali udało się odzyskać i wykorzystać ponownie. Na części dachu położona jest już blacha. Ściany szczytowe pochodzą z budynku dawnej hali zajezdni. Są pieczołowicie restaurowane.

Na zewnątrz, po północnej stronie hali, powstaje plac z robionych na zamówienie płyt betonowych. Robotnicy posadzą tam jeszcze drzewa i postawią ławki. Za budynkiem centrum Zajezdnia znajduje się parking, na którym będzie mogło zaparkować ponad 70 samochodów i 4 autokary. Będą tam mogły przyjeżdżać np. wycieczki szkolne. Dojazd na parking poprowadzi drogą od ul. Grabiszyńskiej, wzdłuż dłuższego boku centrum Zajezdnia. Na parkingu i placu będzie można także urządzać imprezy plenerowe, np. koncerty. Nieopodal, z tyłu działki, stoi drugi, mniejszy budynek, który obecnie przechodzi remont. Znajdą się tam biura i archiwum.

W hali na poziomie 0 i -1 znajdą się sale wystawowe, zarówno dla wystaw czasowych jak i stałych, ukazujących powojenną historię Wrocławia. Nie będzie to jedynie historia tramwajów i autobusów, które tu kiedyś stacjonowały, czy też samej wrocławskiej Solidarności. Interaktywne multimedialne centrum ma przybliżyć rozwój całego miasta, także najmłodszym, dla których będzie dostosowane. W środku będziemy mogli także napić się kawy w kawiarni.

Stan surowy muzeum Zajezdnia osiągnąć ma pod koniec lutego, ale potem konieczny będzie odbiór budynku, wykończenie, uruchomienie multimedialnych wystaw i wprowadzenie eksponatów. Na to będzie sporo czasu od zimy, bo oficjalne otwarcie czeka nas w sierpniu 2016 roku, w rocznicę

Kawałek historii Wrocławia
Zajezdnię zbudowała spółka Elektrische Strassenbahn Breslau w 1893 roku. Stacjonowały tam pierwsze wrocławskie tramwaje elektryczne. Potem była to zajezdnia autobusowa.

To tam 26 sierpnia 1980 roku narodziła się nowa era wrocławskiej historii. Zajezdnia stała się kolebką Solidarności. Wspomnianego dnia wybuchł strajk robotników, którzy przyłączyli się tym samym do strajku na Wybrzeżu. Na czele wrocławskich protestujących stanął Władysław Frasyniuk, który pracował w tej zajezdni. Do dziś w MPK działa związkowa Solidarność, która o obchodach sierpnia '80 pamięta wywieszając okolicznościowe flagi. Jest też tablica upamiętniająca strajki.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto