Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Pomagają dzieciom godnie odejść

Anna Szejda
Ewelina Węgrzyn od fundacji otrzymuje m.in. pomoc psychologiczną oraz materialną
Ewelina Węgrzyn od fundacji otrzymuje m.in. pomoc psychologiczną oraz materialną archiwum eweliny węgrzyn
Eryk ma ponad 1,5 roku. Cierpi na chorobę Menkesa. Jego organizm nie przyswaja miedzi. Skutek? Uszkodzony układ nerwowy, padaczka, zaburzona praca nerek i układu moczowego. Chłopiec nie chodzi, nie mówi. Czas spędza w łóżeczku lub ulubionym bujaku. Jest jednym z ponad 50 podopiecznych Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci.

- Choroba jest nieuleczalna. Można jedynie spowolnić jej rozwój, ale każdego dnia przygotowujemy się na odejście Eryczka - mówi Ewelina Węgrzyn z Dzierżoniowa. Jak dodaje, pracownicy hospicjum są bardzo pomocni. Przekazali m.in. materiały budowlane, żeby wyremontować pokój chłopca.

Placówka powstała w 2002 roku przy Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu. Teraz pracuje w niej trzech lekarzy, 8 pielęgniarek i pielęgniarzy, psycholog oraz kapelan, którzy mogą liczyć na pomoc około 40 wolontariuszy. Opiekują się śmiertelnie chorymi z całego województwa. Nie prowadzą jednak ośrodka. Jeżdżą do domów pacjentów, dyżurując 24 godziny na dobę.

- Bo tylko w domu rodzinnym dziecko i jego bliscy mogą się poczuć bezpiecznie. Ważne, by ostatnie dni życia nasi podopieczni spędzali z kochającą rodziną, wśród swoich zabawek, w otoczeniu, które dobrze znają - tłumaczy Beata Hernik-Janiszewska z Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci. Fundacja oferuje nie tylko pomoc medyczną i wsparcie psychologiczne. Przekazuje też chorym sprzęt, a wolontariusze pomagają rodzinom w pracach domowych.

Weekend był dla załogi hospicjum ciężki. - Zmarł chłopiec, który miał raka - mówi dr Krzysztof Szmyd, prezes fundacji i kierownik NZOZ Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci. Nikt się jednak nie poddaje.

- Robimy wszystko, by pomóc naszym pacjentom w ostatniej drodze ich życia. Żeby zapewnić im komfort i poczucie bezpieczeństwa. Wspieramy rodziców w okresie żałoby, zachęcamy, żeby znaleźli w sobie siłę. Siłę, by znów móc "normalnie" żyć - tłumaczy dr Szmyd.

W ramach Dnia Życzliwości - w niedzielę 21 listopada - na Rynku, w Browarze Mieszczańskim i aquaparku zorganizowana zostanie zbiórka pieniędzy na rzecz hospicjum. A w sobotę o godz. 20 w kościele św. Elżbiety przy ul. Grabiszyńskiej odbędzie się koncert charytatywny, podczas którego prowadzona będzie kwesta. Fundacja potrzebuje środków na bieżącą działalność, poza tym chce stworzyć przychodnię dla przewlekle i nieuleczalnie chorych dzieci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto