Zobacz też: Rozmowa MM. Czujemy, że jesteście z nami
Ukraińcom protestującym na Majdanie szczególnie potrzebne są leki na przeziębienie, przeciwbólowe (np. na bazie paracetamolu i ibuprofenu), działające na układ trawienny. Podczas manifestacji wiele osób zostało rannych, warto więc przynieść bandaże i różnego rodzaju opatrunki (plastry, serwetki sterylne, gazy). Z raportu Fundacji Otwarty Dialog wynika, że podczas protestów w Kijowie aresztowano 77 osób, 11 zaginęło, a 4 zostały zabite (stan na koniec ubiegłego tygodnia).
Jeżdżą z lekami do Kijowa
Zbiórka leków przeprowadzona jest w kilku miejscach we Wrocławiu - można je składać do kosza przy kasach głównych Leclerca (ul. Zakładowa 2-4, codziennie od 9. do 21.), w piwiarni Warka (ul. Świdnicka 8, od godz. 13. do ostatniego gościa), sklepie z odzieżą męską Aleksander (ul. św. Wincentego 3, od poniedziałku do piątku w godz. 10. - 19. i w sobotę od 10. do 14.) oraz księgarni Domini Canes (pl. Dominikański 2, od poniedziałku do piątku od 10. do 19. oraz w sobotę od 10. do 15.).
zobacz też: Lońka z Ukrainy: "Kuzyn Leon we Wrocławiu, ja na barykadzie" [wideo]
- Już teraz w biurze w Warszawie mamy kilkadziesiąt kartonów z lekami na ból gardła i opatrunkami - mówi Bartosz Kramek, przewodniczący rady Fundacji Otwarty Dialog. - Zebraliśmy już także 20 365,57 zł (to stan na 27 stycznia na godz. 15.), za które zakupimy leki oraz sprzęt dla szpitali w Kijowie. Transport do szpitala odbywa się średnio 2-3 razy w tygodniu. Leki przewozimy co sobotę - dodaje.
Fundacja Otwarty Dialog organizuje także misje do Kijowa. Biorą w nich udział wolontariusze. Zgłosiła się już setka osób. Do Kijowa jeżdżą zmianowo - co tydzień inna piętnastoosobowa grupa.
Chętni do udziału w misji powinni zgłosić się do fundacji - najlepiej wysłać maila na adres [email protected] Natalia Rogaczewska jest koordynatorką kijowskich misji. Warto jednak przypomnieć, że szczególnie mile widziani są ci, którzy biegle posługują się językiem rosyjskim i ukraińskim.
Na żółto i na niebiesko w klubach we Wrocławiu
Z Ukrainą solidaryzują się też wrocławskie kluby muzyczne. 5 lutego w klubie Łykend w ramach koncertu "Wrocław Solidarny z Ukrainą" wystąpią m.in. Maria Pavliuk, zespół Hoverla i Yana Semerenko. Koncert rozpocznie się o godz. 20. Z kolei 25 lutego o 19. (także w klubie Łykend, ale w ramach "EuroMaidan Tour 2014. Nie zapominajcie o Ukrainie") przed wrocławską publicznością zaprezentują się grupy Haydamaky oraz Nadija.
Haydamaky kojarzony jest z nowym nurtem kozak rock, stanowiącym wybuchową mieszankę folkowych melodii, rockowych brzmień oraz reggae. W pracach nad ich ostatnim albumem "No More Peace" brał udział Kamil Bednarek. Nadija został założony w 2008 roku. Ich muzyka to połączenie folku, rocka, ska i reggae
Bilety są w cenie 25 (przedsprzedaż) i 30 (w dniu koncertu) złotych. Można je kupić w salonach Empik i MediaMarkt.
Polak, Ukrainiec - dwa bratanki
Z Ukraińcami solidaryzują się też artyści. Zespoły Enej, Maleo Reggae Rockers oraz Kozak System (ten ostatni to ukraińska kapela) wspólnie pracowały nad utworem "Brat za brata".
Posłuchaj utworu "Brat za brata"
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?