Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Piękna porcelana w Muzeum Miejskim Wrocławia

Hanna Wieczorek
Porcelana została wynaleziona w Chinach w VII w. naszej ery. Europa oszalała na jej punkcie znacznie później - z początkiem XVII w. Kolekcjonerzy sprowadzali ją z Chin, bo na Starym Kontynencie nikt nie potrafił wytwarzać cudeniek z glinki kaolinowej. Udało się to poddanemu elektora saskiego i króla Rzeczypospolitej Augusta II - Johannowi Friedrichowi Böttgerowi. Powoli w całej Europie zaczęły po-wstawać manufaktury produkujące porcelanę. Wytwarzano ją też w Prusach, m.in. w Berlinie. Tamtejszą manufakturę, istniejącą zresztą do dziś, kupił w 1763 roku Fryderyk Wielki. I tam właśnie wyprodukowano rokokowy serwis wysłany do wrocławskiego Pałacu Królewskiego, który możemy oglądać na wystawie "1000 lat Wrocławia".
- Prezentujemy kopię serwisu - mówi Jan Trzynadlowski, kierownik Muzeum Sztuki Mieszczańskiej. - Wykonaną jednak z oryginalnych form, z oryginalnymi zdobieniami. 
Śladem władcy poszły wielkie śląskie rody i zamożne mieszczaństwo. Porcelanowe zastawy zaczęły się także pojawiać na stołach mniej zamożnych mieszczan.
Początkowo porcelanę do Wrocławia sprowadzano z Berlina - z Królewskiej Manufaktury i zakładu Schumana w pod-berlińskim Moabicie. Friedrich Adolph Schuman dostrzegł, że wielu jego klientów pochodzi ze Śląska, i w ofercie jego manufaktury znalazła się porcelana z widokami Wrocławia lub obrazami znanych wrocławskich budowli. Takie właśnie filiżanki ze spodkami możemy obejrzeć również w Pałacu Królewskim.
Porcelana została wynaleziona w Chinach w VII w. naszej ery. Europa oszalała na jej punkcie znacznie później - z początkiem XVII w. Kolekcjonerzy sprowadzali ją z Chin, bo na Starym Kontynencie nikt nie potrafił wytwarzać cudeniek z glinki kaolinowej. Udało się to poddanemu elektora saskiego i króla Rzeczypospolitej Augusta II - Johannowi Friedrichowi Böttgerowi. Powoli w całej Europie zaczęły po-wstawać manufaktury produkujące porcelanę. Wytwarzano ją też w Prusach, m.in. w Berlinie. Tamtejszą manufakturę, istniejącą zresztą do dziś, kupił w 1763 roku Fryderyk Wielki. I tam właśnie wyprodukowano rokokowy serwis wysłany do wrocławskiego Pałacu Królewskiego, który możemy oglądać na wystawie "1000 lat Wrocławia". - Prezentujemy kopię serwisu - mówi Jan Trzynadlowski, kierownik Muzeum Sztuki Mieszczańskiej. - Wykonaną jednak z oryginalnych form, z oryginalnymi zdobieniami. Śladem władcy poszły wielkie śląskie rody i zamożne mieszczaństwo. Porcelanowe zastawy zaczęły się także pojawiać na stołach mniej zamożnych mieszczan. Początkowo porcelanę do Wrocławia sprowadzano z Berlina - z Królewskiej Manufaktury i zakładu Schumana w pod-berlińskim Moabicie. Friedrich Adolph Schuman dostrzegł, że wielu jego klientów pochodzi ze Śląska, i w ofercie jego manufaktury znalazła się porcelana z widokami Wrocławia lub obrazami znanych wrocławskich budowli. Takie właśnie filiżanki ze spodkami możemy obejrzeć również w Pałacu Królewskim. fot. materiały promocyjne Muzeum Miejskiego Wrocławia
Zawędrowała do nas za sprawą Fryderyka Wielkiego. Pruski władca zamówił rokokowy serwis do Pałacu Królewskiego.
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto