18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Ossolineum jest pełne skarbów (ZDJĘCIA)

Paulina Czarnota
Tak ossolińska czytelnia główna wygląda dzisiaj
Tak ossolińska czytelnia główna wygląda dzisiaj Tomasz Hołod
Książki w bibliotece Zakładu Narodowego imienia Ossolińskich są przechowywane w wielkich magazynach. By z nich skorzystać, czytelnik musi poczekać nawet pół godziny.

Mury biblioteki Ossolineum przy ul. Szewskiej kryją cenne dzieła. Część zbiorów ewakuowano ze Lwowa w 1944 roku. W dwóch transportach znalazły się najcenniejsze ossolińskie kolekcje. Część pozostałych we Lwowie została w latach 1946-1947 przekazana przez władze Ukrainy w formie "daru". Wtedy Wrocław leżał jeszcze w gruzach. Dziś może pochwalić się m.in. zbiorem ponad 20 tysięcy rękopisów. Te najstarsze pochodzą nawet z XII wieku.

- Szczególnie cenne dla Zakładu Narodowego im. Ossolińskich są rękopisy słynnych polskich pisarzy: Juliusza Słowackiego, Władysława Stanisława Reymonta, Aleksandra Fredry, Henryka Sienkiewicza i Adama Mickiewicza - opowiada Elżbieta Ostromęcka, starszy kustosz, kierownik działu rękopisów. - Najcenniejsze eksponaty przechowywane są w sejfie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: TAK WYGLĄDAŁ ŚLĄSK W 1588 ROKU (MAPA)

Rękopisy tylko dla celów naukowych
Starsze księgi można przeczytać w czytelni rękopisów, starych druków albo zbiorów mikroformowych (sfotografowane rękopisy oglądamy na monitorze komputera). Ale nie każdy może je tak po prostu je przejrzeć. Udostępniane są tylko do celów naukowych. Potrzebna jest pisemna rekomendacja, np. z uczelni. Powód, dla którego chcemy z nich korzystać, musi być ważny.

Najczęściej odwiedzana jest czytelnia główna. Znajdziemy tam książki o profilu humanistycznym, np. literaturę piękną, historię Polski, historię sztuki czy historię Kresów Wschodnich. Trzeba pamiętać, że korzystać z niej mogą tylko osoby pełnoletnie, które wyrobią sobie kartę zbliżeniową ze swoim zdjęciem. Wtedy system umożliwia korzystanie ze zbiorów. Ale jedynie na miejscu - w czytelni. Do domu książki zabrać nie możemy. Za to zamówić potrzebną książkę można online w internetowym katalogu książek na stronie: www.oss.wroc.pl.

Książka z magazynu trafia do czytelni windą
Przez cały rok biblioteka udostępnia 65 tysięcy książek. Najczęściej korzystają z nich studenci, którzy piszą prace licencjackie, magisterskie czy doktorskie. Zamówione pozycje zawsze dostarcza nam bibliotekarz i jemu trzeba też je zwrócić.

Książka trafia do nas z magazynu. Zazwyczaj dostajemy ją w ciągu 30 minut od chwili złożenia zamówienia. Sprawa nie jest łatwa, bo przecież magazynier musi najpierw wyszukać potrzebną nam pozycję. Potem umieszcza książkę w windzie, która zawozi ją do czytelni.

ZOBACZ FILM PROMUJĄCY WROCŁAW PRZED EURO 2012

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto