Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Odnowią tarasy na Kozanowie

Kinga Czernichowska
Kinga Czernichowska
Powodzie z 1997 i 2010 roku niekorzystnie wpłynęły na postrzeganie osiedla Kozanów przez wrocławian. To się może zmienić.

Spółdzielnia mieszkaniowa, która zarządza tą częścią Kozanowa, chce wkrótce przeprowadzić gruntowny remont tarasów przy ulicy Dokerskiej. Chodzi o tzw. niebieskie bloki (numery parzyste: 2-28 oraz 30-54). Tarasy stanowią łącznik między budynkami. Mieszkańcy mogą tamtędy przejść do sklepu czy salonu fryzjerskiego, który mieści się w sąsiednim bloku.

- Obecnie jesteśmy na etapie oceny stanu konstrukcji i projektowania nowych tarasów - mówi Maria Nowak, prezes zarządu spółdzielni Energetyk we Wrocławiu. - Prace rozpoczną się wiosną 2011 roku, kiedy sytuacja pogodowa będzie stabilna. Z remontem nie możemy ruszyć, dopóki na dworze temperatura będzie poniżej 5 stopni Celsjusza.

Faza projektowa zakończy się na przełomie 2010 i 2011 roku. Wiosną rozstrzygnie się przetarg, który wyłoni wykonawcę robót na Dokerskiej. Na razie koszt inwestycji nie jest jeszcze znany.

- Remont tarasów bez wątpienia jest potrzebny. Cieszę się, że zostaną one odnowione – mówi Łukasz Osiński, który mieszka przy ulicy Dokerskiej. - Mam nadzieję, że umowa z wykonawcą zostanie podpisana na racjonalnych warunkach i będzie to kwota odpowiednia do takiej inwestycji.

W ramach remontu zostanie wymieniona powierzchnia tarasów, która zabezpieczy je przed  przesiąkaniem wody (zarządcy spółdzielni skłaniają się ku nawierzchni nieakustycznej). Rozważa się również zlikwidowanie wysuniętych nad garażami betonowych płyt.

Remont przegoni chuliganów?

Na tarasach często przesiadują w nocy młodzi ludzie, którzy zakłócają spokój innym mieszkańcom. Prezes spółdzielni Energetyk liczy na to, że w okresie remontu młodzież zmieni przyzwyczajenia i przeniesie się w inne miejsce.

- Miejmy nadzieję, że czas remontu pozbawi mieszkańców niewygodnych "sąsiadów", którzy nieraz zakłócają im spokój w nocy. Liczę też na aktywność służb porządkowych - dodaje Maria Nowak.

Nie wszyscy mieszkańcy mają pretensje o nocne imprezy pod blokami. Łukasz Osiński twierdzi, że mu to nie przeszkadza. - Na tych tarasach ludzie się po prostu spotykają. Nie widzę w tym nic złego - uważa.

Tarasy przylegające do bloków przy ul. Dokerskiej


W sierpniu chuligańskie wybryki doprowadziły do pożaru. Spaliła się ściana docieplonego niedawno budynku przy Kozanowskiej 93.

- W sprawie zakłócania spokoju mieszkańców policja tylko w tym miesiącu interweniowała na Kozanowie dziewięciokrotnie - informuje Paweł Petrykowski, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. - Osiedle jest regularnie patrolowane przez policję. Na jego terenie Kozanowa pracują także dzielnicowi i funkcjonariusze operacyjni.

Bez windy ani rusz

Spółdzielnia Energetyk boryka się też ostatnio z częstymi kradzieżami części w kozanowskich windach. Pierwsze zanotowano już w lipcu. Znikają najczęściej elementy z konstrukcji drzwi, co uniemożliwia funkcjonowanie dźwigów. W ten sposób mieszkańcy 11- i 12-piętrowych budynków zostają pozbawieni wind.

- Kozanów to osiedle, gdzie mieszka sporo osób w podeszłym wieku. Nie możemy sobie pozwolić na to, by winda była nieczynna - tłumaczy Maria Nowak.

Skradziony sprzęt można sprzedać za ok. 40 zł w punkcie skupu. Dla spółdzielni kupno i zamontowanie nowego elementu to koszt ok. 1000 zł.

Tarasy, wymiana sprzętu w zdemolowanych windach oraz możliwe zmniejszenie liczby interwencji na osiedlu to nie jedyne zmiany. Kolejną, jaka czeka mieszkańców Kozanowa, jest poprowadzenie trasy Tramwaju Plus właśnie przez to osiedle. Pisaliśmy o tym w artykule Mieszkańcy** Kozanowa: Tramwaj Plus narobi hałasu**.

Co z wałem?

Czy osiedle kojarzone właściwie głównie z powodziami w 1997 i 2010 roku ma szansę podnieść swój prestiż? Na pewno wpłynie na to planowana budowa wału, który miałby uchronić 30-tysięczne osiedle przed powodzią. Kiedy powstanie? Na razie jeszcze nie wiadomo. Najpierw musi zakończyć się sprawa podziału geodezyjnego działek, na których ma stanąć wał. Pomoże w tym niedawno uchwalona specustawa powodziowa, która pozwala na szybsze przejmowanie gruntów. Paweł Czuma, rzecznik Urzędu Miejskiego, zapowiada, że w najbliższych tygodniach miasto zwróci się do wojewody o specjalne pozwolenie na budowę zapory.

patrz też:Schetyna podpisał ustawę, dzięki której łatwiej będzie budować wały we Wrocławiu

Czekamy na Wasze opinie na temat Kozanowa.


Czytaj też:


od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto