Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Nielegalnie wyburzona kamienica będzie odbudowana

Lucyna Jadowska
Lucyna Jadowska
Wyburzenie kamienicy to wina firmy budowlanej - twierdzi kuria.

Kamienica stojąca przy ul. Kanonii 9 została wybudowana ponad sto lat temu. Dawniej mieścił się tam Arcybiskupi Urząd Budowlany, od kilku lat miejsce stało puste i popadało w ruinę.

Najprawdopodobniej z tego powodu Archidiecezja Wrocławska zdecydowała się na rozbiórkę kamienicy. O swoich planach poinformowała tylko powiatowy inspektorat nadzoru budowlanego, tłumacząc, że z powodu złego stanu, obiekt może się zawalić. Po fakcie okazało się, że kuria nie otrzymała niezbędnych pozwoleń na rozbiórkę. Kontrola nadzoru budowlanego, która przyjechała sprawdzić, co się dzieje z zabytkową kamienicą, zastała już tylko fundamenty wyburzonego budynku.

Teraz prace rozbiórkowe zostały wstrzymane. Miasto prowadzi w tej sprawie rozmowy z przedstawicielami Archidiecezji Wrocławskiej. Urzędnicy chcą, żeby bezprawnie wyburzony budynek wrócił na swoje miejsce.

- Najprawdopodobniej w ciągu kilku najbliższych tygodni zostanie podjęta decyzja o odbudowie zburzonej kamienicy - mówi Paweł Czuma, rzecznik prasowy wrocławskiego Urzędu Miasta.- Inwestor - czyli Kościół - będzie musiał na to wyłożyć pieniądze z własnej kieszeni.

wyburzona kamienica przy Kanonii 9
wyburzona kamienica przy Kanonii 9

Jak kamienica będzie wyglądała po odbudowie i co się w niej znajdzie? Tego jeszcze nie wiemy. Decyzje w tej sprawie ma podjąć Archidiecezja Wrocławska. Zdaniem Andrzeja Kubika, wojewódzkiego konserwatora zabytków, kamienica nie będzie wyglądać tak, jak kiedyś.

- Kamienicy już nie ma. Jestem przeciwny pewnemu historyzowaniu tego miejsca, bo niemożliwe będzie dokładne odtworzenie tego budynku. Oczywiście obiekt, który powstanie w tym miejscu, powinien wpisywać się w atmosferę panującą na Ostrowie Tumskim i gabarytowo pasować do pozostałych budynków - uważa Kubik.

Katarzyna Hawrylak-Brzezowska, miejska konserwator zabytków, jest zdania, że nowy budynek powinien mieć taką samą elewację, jak zburzona kamienica.

- Elewacja budynku powinna wyglądać dokładnie tak samo. Jeśli zaś chodzi o wnętrze, będziemy o tym dyskutować z właścicielem obiektu - wyjaśnia Katarzyna Hawrylak-Brzezowska.


  • O nielegalnie wyburzonej kamienicy rozmawialiśmy również z ks. Stanisławem Krzemieniem, ekonomem Archidiecezji Wrocławskiej.

Czy ta kamienica nadawała się do rozbiórki?

- Ponad 10 lat temu otrzymaliśmy ten budynek od miasta. Z czasem okazało się, że mury w kamienicy są bardzo kruche, mimo ustawionych rusztowań z budynku obsuwały się cegły. Przyszła sroga zima, potem silne wiatry, co tylko pogorszyło stan kamienicy. W momencie, kiedy zerwało dach budynku, podjęliśmy szybkie prace zabezpieczające. Kuria nie ma kompetencji budowlanych, dlatego wynajęliśmy inwestora zastępczego, którym została wrocławska firma Brufreks. Ona otrzymała od nas pełnomocnictwo do zajęcia się miejscem.

Czy to firma Brufreks kontaktowała się z miastem w sprawie rozbiórki kamienicy?

Całą dokumentację miał realizować inwestor zastępczy. Więc także on powinien otrzymać zgodę od miasta na rozbiórkę kamienicy. Pamiętam, że kuria podpisywała dokument informujący o złym stanie budynku, który potem został wysłany do powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego. Firma Brufreks stwierdziła, że taką informację trzeba zgłosić jedynie inspektorowi nadzoru budowlanego i można potem dalej prowadzić prace związane z kamienicą.

A co z informacją od inspektora budowlanego? Czy kuria dostała informację, że o zgodę na rozbiórkę musi się starać w magistracie?

Nie otrzymałem takiej informacji. Najprawdopodobniej cała korespondencja związana z remontem kamienicy była kierowana na adres firmy, która wykonywała remont tego miejsca. Firma powinna czuć się odpowiedzialna za nielegalne wyburzenie kamienicy. Inwestor zastępczy zostanie za to ukarany finansowo. Uważam również, że ta firma nie powinna zajmować się dalej kamienicą przy Kanoniej 9, ale o tym zadecyduje ksiądz biskup.

Co teraz dzieje się z kamienicą?

Rozbiórka obiektu jest wstrzymana. Toczą się rozmowy z władzami miasta i z konserwatorem miejskim. Wspólnie postanowiliśmy, że miejsce na dniach będzie zabezpieczone, tak, by nie sypały się ściany sąsiednich budynków. W najbliższym czasie podejmiemy się odbudowy tego budynku.

Kiedy to się stanie?

Do odbudowy przystąpimy, gdy otrzymamy na to zgodę miejskiego konserwatora zabytków i miasta. Chcemy, żeby w odbudowanej kamienicy znalazły się mieszkania dla księży pracujących zarówno na papieskim fakultecie teologicznym, jak i w kurii.

Dziękuję za rozmowę.


Czytaj też:

Era Nowe Horyzonty 2010 [serwis specjalny]

Pokaż swojego zwierzaka [konkurs]

Przystanek Woodstock 2010 [program - dojazd]



od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto