Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław: NFZ zamyka trzy poradnie na Nowym Dworze. Pacjenci przychodni na lodzie

Weronika Skupin
Władysława Galej (z prawej) i Wiesława Kucharska mają zaufanie do tutejszego laryngologa
Władysława Galej (z prawej) i Wiesława Kucharska mają zaufanie do tutejszego laryngologa Weronika Skupin
Przychodnia NZOZ przy ul. Nowodworskiej 91a od 1 września nie będzie miała poradni laryngologicznej, urologicznej i ginekologicznej. Narodowy Fundusz Zdrowia wprawdzie może jeszcze rozpatrzyć odwołanie przychodni, ale to mało prawdopodobne. - Każda placówka odwołuje się od decyzji NFZ, a oni nie mają pieniędzy i muszą gdzieś uciąć koszty - mówi Jolanta Wijas z zarządu przychodni.

Leczy się tu ponad 14 tys. pacjentów z Nowego Dworu, Kuźnik, Żernik i obu Muchoborów. Wszyscy oni zostaną bez ginekologa, urologa i laryngologa co najmniej na trzy lata, bo na tyle zawiera się umowę z NFZ. Niektórzy byli zapisani na wizytę w okresie od września do grudnia; niedawno dowiedzieli się, że nie mają po co przychodzić.

- Gabinet urologa mamy od roku, ale frekwencja pacjentów pokazała, że jest potrzebny. Laryngolog to specjalista, do którego ustawiają się kolejki - mówi prezes przychodni Danuta Pikulska-Warzecha.

Narodowy Fundusz Zdrowia zamknięcie poradni argumentuje tym, że przegrały w konkursie z innymi: mają tym samym gorsze standardy. - Rozstrzygnięcie tych konkursów budzi wątpliwości, powinno ulec weryfikacji - mówi Łukasz Olbert, przewodniczący zarządu osied-la Nowy Dwór. Rada osiedla wysłała pismo do Violetty Niemiec, dyrektora Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ we Wrocławiu, z prośbą, by konkurs rozpatrzyć jeszcze raz. Czekają na odpowiedź.
- Mamy pięć pomieszczeń w poradni ginekologicznej, nowoczesną poradnię laryngologiczną, a tę najmłodszą, urologiczną, oglądała kontrola z NFZ w grudniu 2011 roku i nie mieli zastrzeżeń - mówi Jolanta Wijas.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: WROCŁAWIANIE ZNÓW CHCĄ ODPOCZYWAĆ NA BASENACH PRZY UL. HARCERSKIEJ

Decyzja NFZ dziwi zarząd przychodni o tyle bardziej, że wiosną podczas negocjacji z Narodowym Funduszem ustalono, że placówka miała dostać 9,5 tys. zł więcej na prowadzenie poradni ginekologicznej przez 3-miesięczny okres finansowania. Teraz ginekologii ma nie być w ogóle. Oszczędności sięgnęły też poradni okulistycznej, ortopedycznej i dermatologicznej.

NFZ przedłużył termin odpowiedzi na odwołania z 17 lipca na połowę sierpnia. Jeśli nie przyniesie ono skutku, rada osiedla zbierze podpisy mieszkańców pod petycją. - Na pewno się podpiszę, od wielu lat chodzę tu do laryngologa. Jeśli gabinet zamkną, nie wiem, gdzie pójdę - mówi Wiesława Kucharska.
- Do pani ginekolog pacjentki przyjeżdżały nawet z Milicza - dodaje Władysława Galej.

W przypadku gdyby poradnie miały zostać zamknięte, pacjentów zarejestrowanych tam na badania NFZ przekieruje do innych przychodni. WSK

**Sprawdź w

KALENDARZU IMPREZ

, co dzieje się w mieście**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto