Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław na rowerze: Na co zwracać uwagę podczas kupowania? Subiektywny poradnik

Mariusz Kruczek
Mariusz Kruczek
rower
rower Mariuz Kruczek
Jaki rower kupić? Gdzie to zrobić? Na co zwrócić uwagę? Dobrze wybierz swojego kompana podróży.
Wrocław na rowerze - Rowerowe informacje z Wrocławia i nie tylko, czyli wszystko dla miłośników dwóch kółek.

Z rowerami mamy jednak problem... obfitości. Wybór jest naprawdę szeroki. Ceny różne, a przecież kupujemy dwa koła, ramę, kierownicę i siodełko - jak mogłoby się wydawać. W celu zasięgnięcia języka, jak kupić odpowiedni rower, udałem się w miasto.
Po pierwsze: po rower jak po bułki

Gdzie szukać roweru? Sprzedawcy rowerów nie pozostawiają złudzeń.

- Po rower do rowerowego, po bułki do piekarni - śmieje się Adam Gerasz, właściciel sklepu na pl. Legionów.

Nie da się ukryć, oferta rowerów w sklepie specjalistycznym jest dużo bogatsza, niż ta dostępna w supermarketach. Z kupnem roweru jest jak z szyciem na miarę.

- Rower dobiera się jak u krawca, na miarę. Odpowiednia wielkość kół, ustawienie siodełka względem kierownicy, preferowana postawa w trakcie jazdy, ciężar itd. Wszystko to można wybrać po rozmowie ze sprzedającym - zapewnia Gerasz.

Tylko czy każdy sprzedawca jest dobrym słuchaczem i "roweroanalitykiem"? Mam wątpliwości. W poszukiwaniu informacji na temat zakupu roweru odwiedziłem we Wrocławiu 10 sklepów. Tylko w trzech poświęcono mi... dwie minuty na rozmowę.

Nie dajcie się zwieść! Najważniejszy jest świadomy wybór. Jeżeli sprzedawca nie chce nam poświęcić czasu, to znaczy, że nie warto zostawiać w jego sklepie pieniędzy. Polecam kierować się dociekliwością.

Po drugie: określ przeznaczenie
W zależności od celu i preferencji możemy wybrać rower: trekkingowy, miejski, górski, szosowy... (rozważania na osobny artykuł). Zanim go kupisz, należy sobie odpowiedzieć na kilka pytań:
1) jak często będę jeździł na rowerze?
2) gdzie będę jeździł na rowerze?
3) czy kupujemy rower do rekreacji, czy do celów praktycznych?

Sprzedawcy na wyjazdy weekendowe polecają tańszy sprzęt.

- Jeżeli ktoś chce jeździć weekendowo, parę razy w roku, to szkoda pieniędzy na drogi sprzęt - mówi Bogdan Jaworski, ze sklepu rowerowego na ul. Pułaskiego. - Podobnie jest z rowerami dla dzieci. Renomowane firmy nie robią rowerów dla dzieci. Tu można zainwestować w lepszy osprzęt, ale z doświadczenia wiem, że nie warto. Dzieciak potrafi każdy rower zajechać - dodaje.

Po lewej, Bogdan Jaworski, po prawej Jerzy Galwas


Niektórzy uważają, że warto zainwestować więcej w lepszy model, bo taki rower można zawsze odsprzedać.

- Po dwóch latach można go odsprzedać za 50 proc. wartości - twierdzi Gerasz.

Kiedy dojeżdżamy do pracy warto postawić na pewny środek transportu.

- Najczęściej klienci przychodzą z przekonaniem, że rower potrzebują tylko do pracy. Wtedy zwracam im uwagę, że właśnie dlatego ich rower musi być niezawodny. Poza tym w ciągu roku można zrobić naprawdę wiele kilometrów. Niektórzy, dojeżdżając do pracy, robią więcej kilometrów niż wyczynowcy - mówi Jaworski.

Po trzecie: kupujesz rower czy cenę?

Sprzedawcy zwracają uwagę, że klienci przede wszystkim skupiają się na cenie, dopiero później zastanawiają się nad marką czy modelem.

- Tylko jeden klient na dziesięciu kupuje rower, reszta cenę. Klienci nie są świadomi swoich wyborów - zauważa Gerasz. - Gdzie będzie jeździł i ile pieniędzy chce przeznaczyć na rower. Zakup modelu do tysiąca złotych, to wyrzucanie pieniędzy w błoto - uważa. - Takie rowery są domeną hipermarketów. Kupując tani rower, płacimy tak naprawdę dwa razy więcej, bo niebawem będzie trzeba kupić nowy - dodaje.

Fachowcy odradzają rowery z targów oraz tzw. kozy, czyli rowery używane.

- Używane, sprowadzane rowery są bardzo popularne. Osoby, które decydują się na taki rower, później przychodzą do mnie go naprawiać, bo ciągle się psuje - mówi Jerzy Galwas z warsztatu na ul. B. Prusa.

Jednocześnie dodaje: - Rower zaczyna się od 1000 złotych, poniżej to zabawka.

Sprzedawcy odradzają kozy, ale to one wiosną opanowały miasto


Nie zgodzę się z tym stwierdzeniem, ponieważ sam jeżdżę na tzw. kozie od pięciu lat. Rower odpowiednio konserwowany oraz regularnie kontrolowany też może być niezawodny i komfortowy w podróżowaniu. Nie oszukujmy się, nikt nie będzie polecał czegoś, czego nie ma w asortymencie.

Po czwarte: osprzęt

Osoby naprawiające rowery zwracają uwagę na szczegóły.

- Istotny jest osprzęt, czyli hamulce, przerzutki, siodełko, zębatki, łańcuch amortyzatory. Polecam renomowane firmy, w internecie można sprawdzić, które cieszą się zaufaniem w środowisku rowerowym - wyjaśnia Galwas.

Po piąte: jazda próbna

Każdy rower trzeba wypróbować. Przejechać się. Zapoznać się z nim. Bardzo istotna sprawa, ponieważ nawet atrakcyjnie wyglądający rower, może się okazać niewygodny. Bądź mówiąc nieco enigmatycznie, możemy sobie nawzajem nie przypaść do gustu.

Po szóste: używany czy zużyty?

Kiedy kupujemy rower używany, nasza czujność powinna być wyostrzona. Stopień zużycia poznamy po oponach, zębatkach, linkach i łańcuchu. Powinniśmy sprawdzić, jak chodzą piasty (powinny pracować cicho). Zwróćmy uwagę, czy koła nie są wykrzywione. Najważniejsze są hamulce, koniecznie sprawdź, czy są sprawne.

Macie jakieś rady dla kupujących rower? Podzielcie się w komentarzu pod artykułem. Informacje będziemy poszerzać w kolejnych artykułach. Będziemy również publikować Wasze porady. C.D.N.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto