Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Na peryferiach miasta ciężko kupić bilet MPK

Kalina Iwaszko
Mieszkańcy niektórych peryferyjnych wrocławskich osiedli korzystający z miejskiej komunikacji publicznej nie mają łatwego życia. Problemem są nie tylko rzadko kursujące autobusy, ale również zakup biletu.

Od kiedy Mennica Polska przejęła nadzór nad sprzedażą biletów w mieście w kioskach ciężej jest dostać bilet papierowy. Na stronie Urbancard można obejrzeć mapkę z punktami, gdzie można dokonać takiego zakupu – w oczy rzucają się „białe plamy” obejmujące większość osiedli w granicach dzielnic Fabryczna i Psie Pole. W tych rejonach ciężko jest znaleźć punkt sprzedający bilety, gdzie zapłacimy gotówką.

W autobusach i tramwajach są co prawda mobilne biletomaty, ale płacić w nich można wyłącznie kartą płatniczą. Jest to problem zwłaszcza dla starszych ludzi, którzy nie są przyzwyczajeni do posługiwania się plastikowym pieniądzem. Również bardzo młodzi ludzie nie zawsze posiadają kartę płatniczą. Co więcej, karty stykowe marki Maestro nie są akceptowane przez automaty. Powód? Operator tych kart – firma Mastercard - nie jest zainteresowana podpisaniem umowy na płatności w mobilnych biletomatach. Nie ma jednak problemu przy płaceniu kartą zbliżeniową Maestro.

Czytaj inne wiadomości z wrocławskich osiedli

- Właścicielem większośći biletomatów jest Mennica Polska, ale to miasto decyduje o ich lokalizacji a także o tym, jakie metody płatności są dozwolone – mówi Mariusz Przybylski, rzecznik Mennicy Polskiej, będącej operatorem biletomatów. Przybylski wyjaśnia jednak, że w mobilnych automatach nie można płacić gotówką z przyczyn technicznych. Takie automaty musiałby być znacznie większe – wystarczy spojrzeć na rozmiar stacjonarnego automatu na bilety, określonego przez rzecznika Mennicy mianem „szafy”. Po drugie, chodzi o względy bezpieczeństwa – automat przyjmujący gotówkę wymaga znacznie większych zabezpieczeń, niż ten na kartę.

Rzecznik dodaje, że w mobilnych biletomatach sprzedawanych jest miesięcznie 1,5 – 2 mln biletów. Wydaje się więc, że użytkownicy miejskiej komunikacji nie mają problemu z dokonywaniem w nich zakupów. Jeśli chodzi o biletomaty stacjonarne - obecnie nie ma już problemu z przerwami w ich zasilaniu, bo wszystkie maszyny podłączone są do miejskiej sieci energetycznej. Większość awarii ich działania wynika z wandalizmu.

Ale takie rozróżnienie nie ma pewnie znaczenia dla mieszkańców Psiego Pola. Tutaj jedyny stacjonarny biletomat często zawodzi. Poza tym, ze względu na budowę ronda na osiedlu przystanek autobusowy został przeniesiony i obecnie automat znajduje się spory kawałek od miejsca zatrzymywania się autobusów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto