Wrocław. Lata sześćdziesiąte w kolorze. Zobaczcie [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Jerzy Wójcik
Jerzy Wójcik
Wrocław, lato 1968 roku na zdjęciach Grażyny Rutowskiej
Wrocław, lato 1968 roku na zdjęciach Grażyny Rutowskiej Grażyna Rutowska/Narodowe Archiwum Cyfrowe
Udostępnij:
Mamy dla Was wyjątkowe zdjęcia Wrocławia sprzed ponad pół wieku. Ciekawostką jest fakt, że część z nich jest w kolorze, co jak na tamte czasy było luksusem. Zdjęcia pochodzą z Narodowego Archiwum Cyfrowego, a ich autorką jest nieżyjąca już Grażyna Rutowska, fotograf i dziennikarka, a także działaczka ruchu ludowego.

Grażyna Rutowska pochodziła z Bytomia, a w 1952 roku przeprowadziła się do Warszawy wraz z całą rodziną. Jej ojciec Tadeusz Rutowski był dyrektorem Biura Ekspertów w Komisji Planowania przy Radzie Ministrów. Od najmłodszych lat interesowała się fotografią, a później zajęła się nią zawodowo.

W lipcu 1968 roku najprawdopodobniej wybrała się na wycieczkę do Wrocławia. Fotografowała wówczas centrum miasta i jego zabytki. Fotografie nie są może wybitne, ale przedstawiają ciekawy obraz miasta sprzed ponad 50 lat. Przeważnie fotografowała na materiale czarno-białym, z rzadka używając barwnych diapozytywów do cenniejszych ujęć. W pracy stosowała dwa aparaty, dzięki czemu niektóre ujęcia oglądać możemy zarówno w wersji kolorowej, jak i czarno-białej. Tak jest również w przypadku zdjęć z Wrocławia pochodzących z 1968 roku. Po śmierci Grażyny Rutowskiej w 2002 roku, trafiły one zgodnie z testamentem do Narodowego Archiwum Cyfrowego.

ZOBACZ TAKŻE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

J. Parys: Zajęcie statków przez władze Doniecka to rodzaj odwetu

Materiał oryginalny: Wrocław. Lata sześćdziesiąte w kolorze. Zobaczcie [ZDJĘCIA] - Gazeta Wrocławska

Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie