Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław. Gdzie staną nowe przystanki i jaką trasą pojadą autobusy? Zbadają to na Gądowie i Popowicach

opr. rsm
Gdzie powstanie nowy przystanek autobusowy? W których miejscach potrzebne są parkingi Parkuj i Jedź? Na jakiej trasie wytyczyć nową linię komunikacji miejskiej? Te decyzje podejmowane są m.in. na bazie wyników Kompleksowych Badań Ruchu.

Badania te po raz pierwszy zostały przeprowadzone we Wrocławiu w roku 2010/2011, a następnie powtórzono je w 2018 roku. Wszystko po to, aby poznać codziennie podróże wrocławian i móc efektywniej planować rozwój transportu w oparciu o te informacje.

W tym roku Biuro Smart City wraz z Departamentem Infrastruktury i Transportu Urzędu Miejskiego Wrocławia nawiązało współpracę z firmą Smart Citizen i rozpoczęło prace nad innowacyjnym sposobem pozyskiwania tych danych w kolejnych latach.

- Informacje, które możemy otrzymać od mieszkańców są dla nas bardzo ważne i cenne, ponieważ wykorzystywane są do opracowania analiz transportowych. Wnioski płynące z analizy takich danych znajdują zastosowanie w codziennych decyzjach w zarządzaniu miejskim transportem. Pozwalają między innymi na wskazanie optymalnych kierunków jego rozwoju, pokazują zmieniające się trendy transportowe mieszkańców oraz przede wszystkim zwiększają efektywność podejmowanych decyzji i redukują koszty inwestycji - wyjaśnia Monika Kozłowska-Święconek, Dyrektor Biura Zrównoważonej Mobilności UMW. - Z tego powodu uruchomiliśmy projekt, w ramach którego chcemy udoskonalić sposób pozyskiwania danych i prowadzenia badań ankietowych. Jeśli badania pilotażowe powiodą się i uzyskamy satysfakcjonujące wyniki, to w przyszłości dzięki nowej metodzie, będziemy mogli skuteczniej i efektywniej pozyskiwać dane, a tym samym poprawiać komfort życia mieszkańców.

Pierwsze testy nowego rozwiązania odbyły się 22 września podczas Dnia Bez Samochodu zorganizowanego z okazji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

Od 28 października do 28 listopada 2019 roku na osiedlu Gądów-Popowice Południowe przeprowadzane będą kolejne działania pilotażowe.

Udział w ankiecie będzie możliwy zarówno online przez wejście na stronę www.wroclawbadaruch.pl lub kliknięcie w jeden z postów udostępnionych na Facebooku przez Ośrodek Badań Miejskich, jak i w punktach ankieterskich rozmieszczonych w obrębie dzielnicy. Mieszkańcy osiedla Gądów-Popowice Południowe

Mimo, że badanie kierujemy głównie do mieszkańców osiedla Gądów-Popowice Południowe, każdy z mieszkańców Wrocławia będzie miał szansę wzięcia udziału w badaniu. Jeśli badania powiodą się i uzyskamy satysfakcjonujące wyniki, w przyszłości dzięki testowanej obecnie metodzie będziemy mogli skuteczniej i bardziej efektywnie pozyskiwać informacje o poruszaniu się po mieście, a tym samym poprawiać komfort miejskich podróży mieszkańców Wrocławia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto