Wrocław. Ekologiczna instalacja za 80 tysięcy złotych ma być rozebrana, żeby... zrobić zielone podwórko. O co tu chodzi?

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
Miasto szuka wykonawcy drugiego etapu budowy parku kieszonkowego pomiędzy ulicami: Nowowiejską, Żeromskiego, Orzeszkowej i Barlickiego w tym rozbiórki instalacji "Nieskończony Zielony".
Miasto szuka wykonawcy drugiego etapu budowy parku kieszonkowego pomiędzy ulicami: Nowowiejską, Żeromskiego, Orzeszkowej i Barlickiego w tym rozbiórki instalacji "Nieskończony Zielony". UMWr
Udostępnij:
Decyzja o rozbiórce instalacji "Nieskończony Zielony" postawionej przed pięcioma laty w podwórzu pomiędzy ulicami: Nowowiejską, Żeromskiego, Orzeszkowej i Barlickiego, zapadła wiosną, ale dopiero teraz ogłoszono przetarg, który ma wyłonić firmę, która ją rozbierze realizując drugi etap budowy parku kieszonkowego w tym miejscu. Kwietnik za 80 tysięcy złotych ma zrobić miejsce dla trawnika, pergoli i stołu do szachów.

Przypomnijmy instalacja „Nieskończony Zielony” została wybudowana w 2016 roku kosztem 80 tysięcy złotych by - jak czytamy na stronie Strefa Kultury - przywrócić mieszkańcom podwórko jako miejsce wspólnego terenu, sąsiedzkiej współpracy i zaangażowania. Najwyraźniej się nie udało, bo wiosną tego roku miasto zdecydowało się na rozbiórkę kosztownej konstrukcji argumentując, że instalacja została zniszczona przez wandali, a jej odnawianie czy naprawa mija się z celem.

Teraz Wrocławskie Inwestycje ogłosiły przetarg, który ma wyłonić wykonawcę drugiego etapu rewitalizacji podwórza pomiędzy ulicami: Nowowiejską, Żeromskiego, Orzeszkowej i Barlickiego zgodnie z koncepcją Grow Green. To miejski projekt, którego – jak przekonują jego autorzy - głównym celem jest przystosowanie miasta do zmian klimatu między innymi poprzez tworzenie zieleńców i rozwiązań - np. zielonych ścian - zapewniających schronienie przed upałem i umożliwiających wykorzystanie deszczówki.

Jak dotąd na podwórzu zrekultywowano glebę w miejscach dzikich parkingów nasadzono setki krzewów i drzew, założono kwietną łąkę, zamontowano budki dla ptaków oraz domek dla owadów, a także wybudowano system retencji deszczówki i postawiono ławki. W drugim etapie, którego realizacja ma ruszyć jeszcze w tym roku planowane są kolejne nasadzenia zieleni w tym wykonanie trawnika w miejscu w którym teraz stoi instalacja „Nieskończony Zielony”. Obok ma stanąć stół do gry w szachy i krzesła, wybudowane zostaną nowe alejki i chodniki, a całość mają oświetlić nowe lampy solarne.

Oprócz podwórza pomiędzy ulicami: Nowowiejską, Żeromskiego, Orzeszkowej i Barlickiego, parki kieszonkowe powstają jeszcze na sześciu wrocławskich podwórzach:
między ulicami Daszyńskiego, Lompy, Orzeszkowej i Jaracza,
na podwórzu przy ulicy Wygodnej,
pomiędzy ulicami Wygodną, Nowowiejską i Żeromskiego,
między Daszyńskiego, Żeromskiego i Orzeszkowej,
pomiędzy ulicami Jedności Narodowej, Rychtalską i Ustronie,
pomiędzy ulicami Walecznych, Prusa i Reja,
na skwerze ludzi ze znakiem „P” oraz fragmencie Parku Tołpy przy przystanku tramwajowym na ul. Nowowiejskiej.

Na realizację Grow Green, czyli zielonych podwórek i parków kieszonkowych Wrocław otrzymał dofinansowanie unijne w wysokości 12 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie