Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Darmowe szczepienia przeciwko grypie (KIEDY, GDZIE, DLA KOGO)

Agata Grzelińska
Najlepiej szczepić przeciwko grypie we wrześniu? To mit - mówią specjaliści
Najlepiej szczepić przeciwko grypie we wrześniu? To mit - mówią specjaliści Fot. Tomasz Holod / Polskapresse
Idzie jesień, a wraz z nią sezon na przeziębienia i grypę. Telewizja zaczyna nas bombardować reklamami leków, a lekarze radzą, by się zaszczepić. Kiedy najlepiej zaszczepić się przeciwko grypie? Gdzie we Wrocławiu za darmo zaszczepić się przeciwko grypie i komu przysługuje takie świadczenie? Sprawdź.

Jak wynika z najnowszego meldunku z Zakładu Epidemiologii w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – PZH, od 1 do 7 września w Polsce zarejestrowano 24 242 zachorowania i podejrzenia zachorowań na grypę. O ponad 2 tysiące więcej niż w ostatnim tygodniu sierpnia. Na Dolnym Śląsku odnotowano ich 944 w pierwszym tygodniu września i 785 w ostatnim tygodniu sierpnia.

Od lat utarło się przekonanie, że przeciwko grypie najlepiej szczepić się we wrześniu. Tymczasem jest to mit. Prof. dr hab. Lidia Brydak z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny podkreśla za Światową Organizacją Zdrowia (WHO), że przeciwko grypie można się szczepić przez cały sezon. Warto jednak pamiętać, że w Polsce szczyt zachorowań na grypę przypada zwykle między styczniem a marcem.

Kto powinien się zaszczepić? Według WHO grupą o najwyższym priorytecie, są kobiety w ciąży. Zaszczepić się powinny także te panie, które ciążę planują. Szczepienia przeciwko grypie zalecane są też: dzieciom w wieku 6 miesięcy – 5 lat, osobom starszym, przewlekle chorym, ludziom po transplantacjach i personelowi medycznemu.

Dlaczego to takie ważne? Jak tłumaczy pani profesor, mówiąc o skutkach grypy, trzeba brać pod uwagę nie tylko utratę zdrowia, ale także zaostrzenie innych chorób, na które cierpi dany człowiek czy ryzyko powikłań pogrypowych, nierzadko nieodwracalnych. Nie bez znaczenia są też koszty ekonomiczne. Szczepienia mają m.in. powstrzymać przenoszenie wirusa z człowieka na człowieka.

Co robić, gdy grypa nas dopadnie? Lekarze niezmiennie radzą to samo: trzeba przez kilka dni zostać w domu. Po to, żeby organizm mógł zawalczyć chorobę i po to, by nie rozsiewać infekcji.

DARMOWE SZCZEPIENIA PRZECIWKO GRYPIE WE WROCŁAWIU
We Wrocławiu ruszyła tegoroczna akcja darmowych szczepień dla osób powyżej 65. roku życia. Seniorzy chcący skorzystać z miejskiego programu, powinni zgłaszać się do punktów szczepień w przychodniach:
- Grabiszyn, ul. Stalowa 50, tel. 71 362 11 21 lub 71 362 15 10,
- Stabłowice, ul. Stabłowicka 125, tel. 71 354-31-69 lub 71 354-01-19,
- Stare Miasto, pl. Dominikański 6, tel. 71 369 90 22,
- Kozanów, ul. Dokerska 9, tel. 71 373 84 13
Wcześniej trzeba zarejestrować się telefonicznie lub osobiście. Punkty szczepień pracują w godzinach 8–18 od poniedziałku do piątku. Na szczepienie należy zgłosić się z dowodem osobistym.

We wtorek, 29 września, bezpłatnie przeciw grypie będą mogli zaszczepić się także mieszkańcy Wrocławia, którzy leczą się z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego. Te szczepienia odbędą się w Centrum Medycznym "Dobrzyńska" przy ul. Dobrzyńskiej 21/23, w godz. 10-15, lub do wyczerpania dawek przeznaczonych na potrzeby akcji (tel. do przychodni - 71 77 47 703 do 707).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto