Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław. Czy Solpol przy Świdnickiej będzie ocalony? "Nie" dla rozbiórki mówi ponad 2000 osób

Nadia Szagdaj
Nadia Szagdaj
fot. Paweł Relikowski
Towarzystwo Upiększania Miasta stworzyło petycję o zatrzymanie pozwolenia na rozbiórkę słynnego Solpolu. Oto szczegóły.

Czy można powtrzymać rozbiórkę budynku? A może to tylko akt desperacji po próbach wpisania Solpolu na listę zabytków? Twórcy petycji chcą jak najszybciej złożyć ją w magistracie. - Wiemy jak istotną rolę w całej sprawie odgrywa czas - mówi Rafał Rydz, założyciel petycji internetowej, pod którą podpisy złożyło ponad 2000 osób.

Solpol stanął przy ulicy Świdnickiej w roku 1993. Śmiały projekt budził kontrowersje od samego początku. Zdania wrocławian były podzielone. Dla niektórych stanowił miłą odmianę po epoce budowania konstrukcji z wielkiej płyty. Dla innych nie wpasowywał się w okoliczną zabudowę i naruszał jej harmonię. Bez wątpienia Solpol wyróżniał się spośród innych dotychczas stawianych budynków.

Z czasem jego bryła i kolorystyka zyskały spore grono zwolenników, o czym świadczą próby powstrzymania rozbiórki obiektu. - Myślę, że pod petycją podpisały się zarówno osoby młodsze jak i starsze ode mnie – mówi inicjator petycji Rafał Rydz. - Solpol ma swoich zwolenników w każdej grupie wiekowej. Część osób, które pamiętają samą jego budowę darzy Solpol sentymentem. Natomiast osoby młodsze cenią go za jego zewnętrzną bryłę, która jest nietypowa, odważna i zarazem w pełni oddaje stylistykę lat 90-tych, do której powrót jest aktualnie widoczny w modzie oraz wzornictwie.

Ceniony przez architektów, ale bez ochrony konserwatorskiej

Treść pisma bezsprzecznie potwierdza słowa autora. - Nie mamy wątpliwości, iż jest budynkiem unikatowym, w pełni oddającym rzeczywistość okresu w jakim powstał – możemy przeczytać w petycji. - Jako społeczeństwo nabieramy większej świadomości o znaczeniu budynku Domu Handlowego Solpol jako elementu budowy tożsamości kulturowej po 1989 roku.

Należy jednak pamiętać, że Solpol jest budynkiem stojącym na parceli prywatnej. - Decyzja o wydaniu zgody na rozbiórkę obiektu takiego jak ten nie jest kwestią uznaniową – mówi Tomasz Myszko-Wolski z Departamentu Prezydenta. - Jeżeli właściciel obiektu sam wnosi o jego rozbiórkę i spełnia wszystkie warunki do rozpoczęcia takiego procesu, Solpol najprawdopodobniej zniknie z mapy Wrocławia. Wiemy, że jest budynkiem cenionym przez architektów, ale dopóki nie zostanie objęty ochroną konserwatorską, dopóty nie ma powodów, by wstrzymywać się z decyzją o rozebraniu obiektu.

Właściciel budynku ma także teren za Solpolem, to daje spore możliwości

Decyzja jeszcze nie zapadła, choć wniosek o wyburzenie Solpolu jest już rozpatrywany. Wyburzanie mogłaby powstrzymać decyzja konserwatora o objęciu budynku opieką konserwatorską. Jednak próby wpisania budynku na listę zabytków nie powiodły się, a stosunkowo młody wiek budynku nie sprzyjają podjęciu takiej decyzji. Dodatkowo Solpol od wielu lat stoi pusty. Mimo to twórcy petycji podpowiadają, że gdyby ocalić zewnętrzne detale budynku i zachować jego charakter, można by znów tchnąć w niego życie. - Ja, oraz zapewne większość osób podpisanych pod petycją, zaadaptowałaby Solpol na funkcje kulturalno wystawiennicze – sugeruje Rafał Rydz. - Po przeprowadzonej renowacji byłby wizytówką dla miasta, a dodatkowym atutem stałby się fakt, że nowa funkcja służyłaby mieszkańcom i turystom.

W posiadaniu właściciela obiektu Zygmunta Solorz-Żaka jest także parcela za Solpolem. To daje właścicielowi spore możliwości inwestycyjne, szczególnie że ul. Świdnicka jest przecież reprezentacyjnym punktem w naszym mieście. Twórcy petycji obawiają się, że w Solpol zastąpi budynek w żaden sposób nie wyróżniający i zarazem nie wpisujący się w okoliczną zabudowę. Jak widać historia lubi się powtarzać, bo z podobnymi wątpliwościami mierzyli się mieszkańcy Wrocławia z lat 90-tych, kiedy Solpol powstawał. Teraz, zarówno zwolennikom jak i przeciwnikom zatrzymania rozróbki budynku pozostaje czekać na rozwój wydarzeń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto