Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław. Chcesz zobaczyć dawną zajezdnię przy ul. Legnickiej? W niedzielę to będzie możliwe

JEW
Klub Sympatyków Transportu Miejskiego
W najbliższą niedzielę będzie można wejść do dawnej zajezdni "Popowice" przy ulicy Legnickiej 65. Zobacz, jak to zrobić

Zajezdnia jest teraz miejscem, gdzie zgromadzone są zabytkowe pojazdy wrocławskiej komunikacji. Na "Fotowieczór na Zajezdni Popowice" zaprasza Klub Sympatyków Transportu Miejskiego we współpracy z Wydziałem Partycypacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia.

W niedzielę 11 sierpnia 2019 r. w godzinach wieczornych dla miłośników zabytków techniki i fotografii zostaną udostępnione wybrane pomieszczenia dawnej zajezdni tramwajowej „Popowice” przy ul. Legnickiej we Wrocławiu. Klub Sympatyków Transportu Miejskiego udostępni halę, na której regularnie stacjonują jego sprawne zabytkowe pojazdy – tramwaje wyprodukowane przez zakłady Konstal z Chorzowa i autobusy marki Jelcz i Ikarus.

Będzie można też wejść do niegdysiejszej kuźni, gdzie poza dawnym sprzętem zgromadzono obecnie zabytkowe wagony czekające na restaurację, przede wszystkim wagony Konstal N i Linke-Hofmann Standard. W miejscach udostępnionych będą do dyspozycji członkowie Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego, którzy chętnie odpowiedzą na pytania o to, jak dawniej funkcjonowała zajezdnia czy jak utrzymuje się i prowadzi zabytkowe pojazdy. Na terenie zajezdni będzie można zobaczyć nie tylko pojazdy, ale też unikalne wnętrza.

By wejść na teren zajezdni, należy pojawić się na kursie zjazdowym Zabytkowej Linii Tramwajowej. Tramwaj Konstal 102Na ruszy z pl. Teatralnego (przystanek Opera) o godz. 17:35, zabierając wszystkich chętnych. Po drodze trzeba będzie wypełnić deklarację, w której uczestnicy zostaną poinformowani o możliwych zagrożeniach na terenie obiektu.

Zajezdnia Popowice nie pełni już od wielu lat funkcji regularnej zajezdni, z której każdego dnia wyjeżdżałyby tramwaje na linie, ale nadal tętni w nim życie związane z pojazdami komunikacji miejskiej. Pod jej dachem znalazły bowiem schronienie zabytkowe tramwaje i autobusy, zarówno te pieczołowicie odremontowane, jak i czekające nadal na remont, których stan – w wyniku wielu lat stania w zapomnieniu – jest bardzo zły. Obiekt powstał w 1901 r. jako pierwsza zajezdnia spółki Breslauer Straßen-Eisenbahn-Geselschaft (Wrocławskie Towarzystwo Kolei Ulicznej) przystosowana do obsługi tramwajów elektrycznych (wcześniej przedsiębiorstwo eksploatowało tramwaje konne). Znajdziemy tu dwie główne ceglane hale (wnętrza obu będzie można zobaczyć) z łącznikiem pomiędzy, w którego tylnej części wzniesiono wieżę ciśnień. W głębi ulokowane są z kolei budynki warsztatowe, do których dojazd zapewniała suwnica. Architektura zajezdni nosi cechy neogotyku w elementami secesji (np. ozdobne elementy metalowe).

źródło: Klub Sympatyków Transportu Miejskiego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto