Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław chce się promować grami. Rusza projekt Creativro

Michał Potocki
Michał Potocki
Gry na komórki i inne urządzenia maja pomóc promowac Wrocław
Gry na komórki i inne urządzenia maja pomóc promowac Wrocław MiP
Urzędnicy oraz wrocławskie firmy tworzące gry chcą połączyć siły. Miasto ma stać się liderem w produkcji gier komputerowych i zyskać wizerunek centrum nowoczesnego biznesu.

Nad projektem urzędnicy zaczęli pracować latem tego roku. Po zwycięstwie w konkursie na Europejską Stolicę Kultury 2016 uznali, że życie kulturalne jest powiązane z biznesem. Po badaniu rynku okazało się, że największy potencjał mają firmy zajmujące się tworzeniem gier i multimediów. - Chcemy wesprzeć spółki wrocławskie, by były widoczne w Polsce. Idea wyszła jednak od przyznania Wrocławiowi tytułu ESK 2016. Kultura wpływa na rozwój miasta, również w sektorze rozrywki czy biznesu - mówi Tomasz Gondek z Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej. - Badaliśmy potencjał Wrocławia w obszarach kreatywnych (media, sztuki audiowizualne, gry) i okazało się, że największy tkwi w biznesie związanym z tworzeniem gier.Do współpracy zaprosili największe firmy z tej branży we Wrocławiu: Can't Stop Games, Techland, Tequila Mobile i Xantus. W projekcie uczestniczą również wrocławskie uczelnie, ASP i DSW Edukacja.

Dzięki grom o Wrocławiu może być głośniej

Według uczestników projektu "Creativro - culture of multimedia" współpraca ma pomóc wszystkim zaangażowanym w pomysł. Miasto ma się promować jako dobre miejsce do życia i twórczej pracy. Firmy zyskają wiarogodnego partnera, dzięki czemu łatwiej będzie im nawiązywać międzynarodowe kontakty, a z uczelni będzie wychodzić więcej absolwentów, którzy zasilą firmy z branży kreatywnej.

W ramach Creativro miasto postara się zorganizować imprezę branżową i ściągnąć na nią firmy z Polski i świata, a przy okazji promować lokalnych partnerów.


Dlaczego gry są coraz popularniejsze i jakie korzyści może przynieść projekt Creativro opowiada Jan Stasieńko, kierownik Zakładu Nowych Mediów w DSW.

Dużo osób gra w nowoczesne gry?

Dane ze Stanów Zjednoczonych mówią, że w gry komputerowe czy społecznościowe gra około 70 proc. dorosłych Amerykanów. Nie ma takich badań w Polsce. Pewnie graczy jest tu nieco mniej. Sam gram przez komórki z moimi synami w gry stworzone we Wrocławiu.

Prezentowany przez miasto projekt może pomóc lokalnym przedsiębiorcom?

We Wrocławiu jest spora szansa, by wzmacniać nie tylko duże firmy ale też słabsze podmioty. Jest cała gama małych przedsiębiorstw, które rozpoczynają swoją zabawę z grami. Cały sektor może stać się rozpoznawalny i te małe firmy dostaną szansę na rozwój.

Czy lokalizacja takich firm jest istotna, skoro działają one globalnie?

Nie do końca. Przykład Techlandu pokazuje, że można robić gry, którymi się bawią użytkownicy na całym świecie, a które są tworzone u nas. Jednak wsparcie miasta w rozwój tego rynku jest bardzo istotny. Może miasto wysunie również propozycje dla tych firm, jeśli chodzi o Europejską Stolice Kultury.

Co takiego jest w grach, że przyciąga ludzi, a branża się rozwija?

Naukowcy spierają się co do wpływu gier, czy jest negatywny, czy pozytywny. Istotną sprawą jest tu bardzo mocne symulowanie życia przez gry i nie chodzi o konwencję realistyczną. Jest to typ rozrywki, który ludzi totalnie pochłania, ale też pozwala uczestniczyć aktywnie poprzez swojego awatara w rożnego typu historiach. To zaangażowanie decyduje o popularności gier.

Konwencja gry zakrada się do życia codziennego?

Tak. Nazywa się to grywalizacją. To cały system działań, w których wykorzystuje się konwencję gry np. w działaniach reklamowych i ubiera w nią różne formy naszej działalności społecznej i kulturowej.

Czy gry idą za rozwojem technologicznym i pojawianiem się nowych elektronicznych gadżetów?
Nowsze gry wymuszają również rozwój nowych technologii. Z drugiej strony widać, że do gier wykorzystujemy różne urządzenia, również starsze. Wrocławska Tequila Mobile przygotowuje np. gry na starsze typy telefonów. Gry są na tyle ciekawe, że możemy w nie grać w różnych warunkach na różnych platformach i niekoniecznie potrzebujemy najnowocześniejszego sprzętu.


Czytaj również:



Jazztopad 2011 [bilety, program]


One Love Festival 2011 [program]


Koncerty i festiwale w 2011 roku


Konkurs na zdjęcia z wrocławskiego zoo

**

**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak Disney wzbogacił przez lata swoje portfolio?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto