Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Budowa Technopolis rozpoczęta [wideo]

Arek Gołka
Arek Gołka
Centrum Edukacyjno-Technologiczne PWr to przyszłość dla naukowców zajmujących się nanotechnologią i mikroelektroniką.

Wczoraj, 3 grudnia, został uroczyście wmurowany kamień węgielny pod budowę jednego z dwóch budynków naukowego projektu Politechniki Wrocławskiej - Technopolis. Centrum Edukacyjno-Technologiczne, bo taką będzie nosić nazwę nowy instytut badawczy, powstaje jako część Wydziału Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki przy ul. Długiej.

- W centrum kształcić się będzie około 300 studentów i doktorantów wydziału - mówi prof. Tadeusz Więckowski, rektor Politechniki Wrocławskiej. - Będą oni prowadzili badania z zakresu kluczowych dziedzin dla gospodarki, jakimi są nanotechnologia i mikroelektronika. Dzięki temu nowoczesnemu ośrodkowi naukowego otrzymają możliwość pracy w warunkach nie gorszych niż na uczelniach na Zachodzie. Miejmy nadzieję, że za naszym przykładem pójdą inne wydziały, mobilizując się do rozwoju - wyjaśnia.

Technopolis - wizualizacje
Clean room

Sercem i najważniejszym elementem centrum, obok sal wykładowych i laboratoriów, ma być tzw. clean room. Jest to pomieszczenie o kontrolowanej czystości, temperaturze i wilgotności, a poruszać się po nim można jedynie w foliowym stroju ochronnym. Niektóre mieszczące się w nim pojemniki i szafy zbudowane są z takiego metalu, który wytrzymuje godzinny bezpośredni kontakt z ogniem.

Clean room służyć będzie do zaawansowanych badań nad skomplikowanymi procesami projektowymi i technologicznymi. Odgrywa bardzo istotną rolę, ponieważ ma wpływ na powtarzalność procesów technologicznych oraz jakość wytwarzanych  elementów mikro- i nanoelektronicznych, które instalowane są w komputerach.

wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę budynku Technopolis we Wrocławiu
clean room Wydziału Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki PWr

Po lewej: kolejka do wmurowania kamienia, po prawej: clean room Wydziału Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki PWr


Na terenie wydziału funkcjonuje już jedno laboratorium tego typu, jednak nowo powstające będzie znacznie większe i wyposażone w dużo nowocześniejsze urządzenia.

Miasto nauki i technologii

- To co jest dobre dla Politechniki, dobre jest też dla Wrocławia - podkreśla Wojciech Adamski, wiceprezydent miasta. - Chociażby poprzez decyzje w sprawach nieruchomości staramy się jak najmocniej z współpracować z uczelnią. Dzięki takim inwestycjom jak Technopolis, Wrocław staje się miastem nauki i technologii. Realizacja tego projektu jest dowodem, że nie są to tylko puste hasła i ładnie brzmiące slogany - dodaje.

Kontrakt na budowę ośrodka badawczego, po podpisaniu przez udziałowców inwestycji, został poświęcony przez ks. prof. Waldemara Irka, rektora wrocławskiego Papieskiego Wydziału Teologicznego.

Współpracą z powstającym przy ul. Długiej instytutem zainteresowany jest już Uniwersytet Cambridge.

- Trwają w tej chwili rozmowy na temat porozumienia o wymianie studenckiej pomiędzy uczelniami. Brytyjski uniwersytet chce wykorzystać możliwości badawcze centrum dla swoich studentów - informuje Andrzej Charytoniuk, rzecznik prasowy PWr.

Budynek Centrum Edukacyjno-Technologicznego zaprojektowała spółka Predom, zaś wykonawcą jest firma Warbud. Jego budowa wyniesie 17 mln zł.

Studenci priorytetem

Z kolei 15 listopada tego roku przy ul. Janiszewskiego podpisany i wmurowany został kontrakt, dotyczący budowy pierwszego budynku w ramach Technopolis - Centrum Studiów Zaawansowanych Technik Informacyjnych i Komunikacyjnych. Ono także będzie skierowane do studentów i pracowników Wydziału Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki. Znajdą się w nim sale wykładowe i seminaryjne, laboratoria oraz komora akustyczna.

Zabetonowanie obydwu umów zbiegło się ze świętem 65-lecia PWr i 100-leciem Uczelni Technicznych we Wrocławiu.  

Koszt całej inwestycji Technopolis wynosi 80 mln zł, z czego 67 mln pochodzi z unijnego Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Resztę kwoty prawie w całości pokrywa skarb państwa. Obydwa budynki mają być gotowe w drugiej połowie 2012 r.


Zobacz również:

Zima we Wrocławiu 2010/2011 [serwis specjalny]
Próbny egzamin gimnazjalny 2010
Sylwester we Wrocławiu
Twórz z nami MMWrocław

Opublikuj materiał i wygraj nawet 500 zł!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konferencja prasowa po meczu Korona Kielce - Radomiak Radom 4:0

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto