Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wpływ pierwszego śniadania na zdolności intelektualne ucznia

Redakcja
Materiały prasowe
Śniadanie sposobem na koncentrację. Koncentracja to zdolność mózgu umożliwiająca zdobywanie nowej wiedzy, rozwiązywanie zadań, a nawet ćwiczenia fizyczne. Pierwsze śniadanie ma na nią duży wpływ.

Polskie mamy pod lupą

Z przygotowanego przez TNS OBOP z inicjatywy Partnerstwa dla Zdrowia (koalicja: Danone, Lubella, Biedronka oraz Instytutu Matki i Dziecka) raportu „Mleczny Start do Szkoły” wynika, że polskie mamy najbardziej obawiają się, że ich chodzące do szkoły dziecko nie poradzi sobie z nowymi obowiązkami (22%), lub znudzi sposobem prowadzenia lekcji (19%). Natomiast w opinii ankietowanych mam ich dzieci stresują się sprawdzianami (17%). Dużą pomocą w rozwiązaniu tych problemów może być codzienne jedzenie pierwszego śniadania, gdyż posiłek ten wpływa na najważniejszą zdolność ucznia, czyli koncentrację. Jak ją wspomóc podpowiada Anna Kałuba-Korczak, ekspert programu "Mleczny Start wspiera Super Mamy", psycholog ze Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej "Uniwersytet dla Rodziców".

Co to jest koncentracja?

Koncentracja to umiejętność mózgu do wyróżniania z wielości docierających do niego informacji tych, które w danym monecie są najistotniejsze. Inaczej mówiąc mózg siedzącego w klasie dziecka powinien skupiać się na głosie nauczyciela, a nie na śpiewie ptaków, odgłosach z korytarza, czy szeptach kolegów. Koncentracja jest zdolnością, można ją zatem ćwiczyć i usprawniać. Kiedy zdolność do koncentracji maleje, dziecko poświęca więcej czasu na lekcje, wykazuje większą chęć do zajęć nie związanych z nauką, zaczyna kłaść się później spać. Takie objawy powinny skłonić do dokładniejszego przyjrzenia się planowi dnia dziecka. Może brakuje w nim jakiegoś ważnego elementu? - radzi psycholog.

Prosty sposób na problemy z koncentracją

Problemy z koncentracją i gorsze dni w szkole zdarzają się praktycznie każdemu dziecku. Zwykle przyczyna jest banalna: niewyspanie, zmęczenie lub głód. Najprostsza profilaktyka, to dbanie o to, żeby dziecko się wysypiało. Należy pamiętać o tym, że 6 - 10 latek potrzebuje około 11 godzin snu w ciągu doby! Druga przyczyna to często wypuszczanie dzieci do szkoły bez śniadania. Bez porannego posiłku mózg nie otrzymuje swojej porcji energii i pracuje mniej efektywnie. Najlepiej zapamiętuję i skupia się mózg wypoczęty, "najedzony" oraz zrelaksowany. Dlatego należy zawsze pamiętać o podaniu dziecku pierwszego śniadania przed wyjściem do szkoły. każdy człowiek to psychofizyczna całość - to, co i jak jemy ma bezpośrednie przełożenie na intelekt - przypomina Anna Kałuba-Korczak.

Pomysłem na dobry posiłek dostarczający dziecko potrzebnych do właściwej koncentracji składników odżywczych jest kaszka z mlekiem Mleczny Start opracowana przez Partnerstwo dla Zdrowia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto