WITAJ, II LIGO!

Ireneusz Maciaś, Michał Karpiński

– Ostatnie sekundy to mały dreszczyk emocji. Zremisowaliśmy wygrany mecz. Ale kiedy po końcowym gwizdku ktoś krzyknął, że Polar też nie wygrał, rzuciliśmy się sobie w ramiona. II liga była nasza – mówił Zbigniew Słobodzian, kierownik Śląska

Po dwóch latach wrocławska jedenastka wraca do II ligi (Śląsk ma lepszy bilans meczów z Polonią). Ostatni pojedynek (godz. 17), w sobotę z Polonią Słubice, to już tylko formalność.

Nerwy i szampany
Przez 12 minut kibice w Nowej Soli oglądali w miarę wyrównany mecz. Wtedy jednak dali znać o sobie wrocławscy fani. Zaczęli biegać nie tylko po trybunach, ale i po boisku. Pięciominutowa przerwa znacznie lepiej podziałała na podopiecznych Ryszarda Tarasiewicza, którzy wreszcie zaczęli dyktować warunki. Prowadzenie zdobyli jednak dopiero w 25 min. Podanie Mateusza Kasprzyckiego przedłużył Tomasz Kosztowniak, a Dariusz Sztylka, strzelając z 14 metrów po długim rogu, nie dał szans Damianowi Perwińskiemu.
– Jesteśmy zespołem dojrzalszym i lepszym. Ale musimy to udowodnić – krzyczał do swoich podopiecznych trener Ryszard Tarasiewicz. I wrocławianie posłuchali swojego szkoleniowca. W 42 min Kosztowniak pokazał, że potrafi oszukać rywali. Z pola karnego przymierzył w krótki róg i bramkarz Arki po raz drugi nie miał nic do powiedzenia.
Po zmianie stron jedenastka z Nowej Soli zaczęła atakować śmielej. Dosyć szybko zdobyła kontaktowego gola po główce Tomasza Nowakowskiego.
Wydawało się jednak, że Śląsk kontroluje przebieg wydarzeń. Tymczasem w 89 min Janusz Bandosz wrzucił piłkę za obrońców Śląska, dopadł jej wspomniany Nowakowski i także głową doprowadził do remisu.
– To niedopuszczalne. Nie można sobie pozwolić, prowadząc 2:0, aby taka drużyna jak Arka, znacznie słabsza od nas, strzelała nam dwa gole. To kolejny mecz, w którym popełniamy takie błędy – mówił mocno zdenerwowany Tarasiewicz. Po chwili jednak i jemu udzieliła się radość. A w ruch poszły szampany.

Kłopoty Polaru
W konfrontacji dotychczasowego wicelidera Polaru z MOTOBI padł bezbramkowy remis, który nie jest korzystny dla żadnej z drużyn.
Od początku potyczki na Zakrzowie było nerwowo. W 34 min za okrzyki w kierunku sędziego szkoleniowiec gości Tadeusz Pawłowski został odesłany na trybuny. Kierował jednak dalej swoim zespołem z dziennikarskiej budki.
Na dwie minuty przed końcem pierwszej połowy Przemysław Boldt zagrał ręką w polu karnym. Pawłowski nie wytrzymał: – Nie dosyć, że nie umie gwizdać, to jest ślepy.
W przerwie obaj szkoleniowcy z Kątów na środku boiska zaczęli zawzięcie dyskutować z arbitrem. Wydawało się, że ten wyjaśnił im swoje decyzje. Ale po zmianie stron znów było gorąco. W 79 min Polar mógł strzelić zwycięskiego gola. Imianowski z wolnego huknął jak z armaty, ale trafił w poprzeczkę.
– Przespaliśmy pierwszą połowę. Mieliśmy grać szeroko, aby zmuszać MOTOBI do straty sił. Liczę, że zespół Tadeusza Pawłowskiego pomoże nam w ostatniej kolejce i wygra z Polonią Bytom. My postaramy się zdobyć punkt w Legnicy – podsumował Artur Nahajło, opiekun Polaru.

Zgasili Promień
W Słubicach ostatnia w tabeli Polonia podejmowała Chrobrego Głogów. Miejscowym kibicom bardzo chciał się przypomnieć obecny napastnik Chrobrego – Krzysztof Rośmiarek. Często znajdował się w sytuacjach strzeleckich, ale piłka nie chciała wpaść do bramki. Niewykorzystane sytuacje zemściły się w 73 minucie, kiedy to pięknym strzałem z rzutu wolnego popisał się Roland Heppner i było 1:0. Ostatnie minuty to bezskuteczne bicie głową w mur przez głogowian. – Nie rozumiem, jak można przegrywać takie mecze. Mam sporo pretensji do Rośmiarka, bo takie sytuacje, jakie miał w tym meczu, powinien wykorzystywać.
Miedzianka, która dopiero w poprzedniej kolejce wygrała (z MOTOBI) pierwszy mecz pod wodzą Petra Nemca, odniosła drugie zwycięstwo z rzędu. Tym razem pokonała w Żarach Promień i w ostatniej kolejce korespondencyjnie będzie walczyła o piąte miejsce z Rozwojem. – Mieliśmy przewagę przez cały mecz. Gospodarze zagrażali nam tylko przy stałych fragmentach gry. Te trzy punkty cieszą tym bardziej, że zagraliśmy bardzo młodym składem – powiedział Andrzej Kisiel, II trener Miedzi. •

wyniki i tabela iii ligi
POLAR WROCŁAW 0
MOTOBI Kąty Wr. 0
Sędziował: Piotr Kaniewski (Kraków). Żółte kartki: Lucan, Wróbel i Półchłopek. Widzów: 250.
POLAR: Hryńczuk – Imianowski, Hirsz, Boldt, Ogórek – Bielski, Piwowar (67 Bobik), Lis, Kuszyk – Anioł, Kołodziej.
MOTOBI: Bołdyn – Wróbel, Iwan, Nakielski, Chęciński – Jaworski (87 Krupa), Mostowski (68 Bury), Rejmer, Pecko (46 Rosiecki) – Lucan, Olszowiak. (74 Półchłopek)

ARKA NOWA SÓL 2
ŚLĄSK WROCŁAW 2
do przerwy: 0:2.
Bramki: Nowakowski 2 (60, 89) – Sztylka (25), Kosztowniak (42).
Sędziował: Arkadiusz Tołoczko (Poznań).
Żółte kartki: Sornat – Rudolf, Filipczak.
Widzów: 1000 (w tym 170 sympatyków z Wrocławia).
ŚLĄSK: Janukiewicz – Wołczek, Ignasiak, Rudolf – Kasprzycki, Szewczyk, Sztylka, Filipczak, Ulatowski Kosztowniak (62 Ostrowski), Wielgus (82 Kowalczyk).

Polonia Słubice 1
Chrobry Głogów 0
do przerwy 0:0
Bramka: Heppner (73). Sędziował: Arkadiusz Przystał (Opole). Widzów: 150.
Chrobry: Smółka – Smolin, Pacan, Piróg (85 Skoczylas), Niedźwiedź, Trznadel (78 Pojnar), Żmudziński, Cackowski, Burda (78 Sybis), Urbaniak (73 Winniczuk), Rośmiarek.

Miedź: Jurcik – Połubiński, Murat, Jabłoński, Guła,
Liberek, Kotlarski, Zieliński, Łysak, Wawreńczuk (75 Panik), Robak.

Inne wyniki: Odra Opole – Walka Makoszowy 1:0 (0:0). Sobotta (40); Lechia Zielona Góra – Ruch Radzionków 1:0 (0:0) Sawicki (80); Rozwój Katowice – TOR Dobrzeń Wielki 5:0 (2:0). M. Bosowski 2 (45, 90), A. Bosowski (30), Polarz (65-k.), Will (78); Polonia Bytom – Górnik Jastrzębie Zdrój 1:0 (0:0). Trzeciak (48).

1. Śląsk 29 58 56-22 awans
2. Polonia 29 55 36-17 baraż o II ligę
3. Polar 29 55 49-26
4. Ruch 29 51 45-27
5. Miedź 29 44 34-28
6. Rozwój 29 43 42-29
7. Promień 29 40 34-36
8. Odra 29 37 25-23