Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Willa Ewy Braun w Dusznikach-Zdroju. Czy rzeczywiście mieszkała tam kochanka Hitlera?

Damian Bednarz
Damian Bednarz
Podgórze to wyjątkowa dzielnica Dusznik-Zdroju. Otoczone wzgórzami, na których pasą się konie i kozy, a wszędobylska zieleń sprawia, że jest to miejsce idealne do odpoczynku. Podgórze ma także swoją tajemnicę, którą jest budynek oznaczony numer 36. Od wielu lat krąży plotka, że mieszkała tam Ewa Braun, kochanka i późniejsza żona Adolfa Hitlera. Czy na pewno tak było?

Pierwsza wzmianka o Podgórzu pochodzi z XV wieku. W tym czasie była w niej kuźnica żelaza. Później wypalano tu węgiel drzewny. W 1746 roku w związku z zainteresowaniem tutejszym źródłem wody mineralnej magistrat Dusznik wykupił część wsi, reszta pozostawała wolnymi sołectwami. W XIX wieku w Podgórzu działały dwa młyny i szlifiernia kryształów. Pod koniec XIX wieku w miejscowości powstały dwie gospody, a na początku następnego stulecia dwie kolejne. W okresie międzywojennym w okolicy wytyczono kilka tras narciarskich i zbudowano skocznię. Tyle z historii.

Poznaj największe sekrety ziemi kłodzkiej!

Jedną z atrakcji tego miejsca jest budynek oznaczony jako Podgórze 36. Znajduje się tuż przy wejściu na obiekt biathlonowy Tauron Duszniki Arena, naprzeciw Karczmy Bławatek, która zasłynęła swego czasu w telewizji, dzięki „Kuchennym Rewolucjom” Magdy Gessler. Jest to jeden z najpiękniejszych domów w Podgórzu, otoczony pięknymi rododendronami. Dla miejscowych jest to nic innego, jak Willa Ewy Braun. Przyjęło się przekonanie, że w czasach, kiedy te tereny były jeszcze niemieckie, kochanka Adolfa Hitlera przyjeżdżała do Dusznik-Zdroju, by wypoczywać właśnie w tym budynku. Po dziś wielu przewodników prowadzi tu swoje grupy, żeby pokazać ten magiczny budynek.

Ale czy Ewa Braun za życia miała pojęcie, że istnieje takie miejsce? Wątpliwości w tej sprawie rozwiewa Leszek Majewski, bajarz, a także przewodnik sudecki, który z ziemią kłodzką związany jest od 1944 roku.

-Willa Ewy Braun to wymysł pierwszych oprowadzaczy po Dusznikach-Zdroju, bo ci ludzie nie mieli jeszcze uprawnień przewodników. Kiedy przyjechali tu zaraz po wojnie, szukali sposobu na zarobek. Już w 1946 roku pojawiali się tu pierwsi kuracjusze, głównie z Górnego Śląska, którzy byli wszystkiego bardzo ciekawi. Pojawiali się więc ludzie, którzy opowiadali im zmyślone historie, za które brali pieniądze – mówi.

W 1989 roku w tym budynku zamieszkał major Czech Nowacki, który w czasach II wojny światowej był pilotem bombowców w służbie RAF-u. Za wykazane męstwo odznaczony został m.in. Krzyżem Virtuti Militari. Lotnik zmarł w 2003 r. i pochowany został na cmentarzu w Dusznikach-Zdroju. Jego imieniem nazwano park znajdujący się przy Czarnym Stawie w Dusznikach-Zdroju. Obecnie miejsce znajduje się w rękach prywatnych.

ZOBACZ, JAK WYGLĄDA TO MIEJSCE:

Willa Ewy Braun w Dusznikach-Zdroju. Czy rzeczywiście mieszk...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Willa Ewy Braun w Dusznikach-Zdroju. Czy rzeczywiście mieszkała tam kochanka Hitlera? - Duszniki-Zdrój Nasze Miasto

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto