Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieża Matematyczna UWr znów otwarta [zdjęcia]

Kinga Czernichowska
Kinga Czernichowska
Dzisiaj, 23 stycznia, uroczyście została otwarta po remoncie ...
Dzisiaj, 23 stycznia, uroczyście została otwarta po remoncie ... Michał Potocki
We wtorek, 23 stycznia, uroczyście została otwarta po remoncie Wieża Matematyczna UWr.

Zobacz też: Dąbie jak Pałacyk. Co dalej z wrocławskimi zajezdniami?

Renowacja obejmowała wymianę izolacji i nawierzchni tarasu. Wszystko przez nieszczelność jednej z jego krawędzi - woda dostawała się do środka, co powodowało zalewanie murów wieży i stopniowe pękanie i odpadanie tynków. Pojawił się też grzyb. Naprawa stropu między tarasem a drugim poziomem wieży była więc konieczna.

W czasie prac remontowych odnowiono także tynki na drugim poziomie wieży oraz wymieniono instalację elektryczną i teleinformatyczną. Chcąc uniknąć podobnych problemów w przyszłości, zamontowane zostało nowe opierzenie rynnowe wraz z całym systemem odprowadzania wód opadowych. Cały system jest podgrzewany, więc nawet mróz nie powinien być problemem.

Remont kosztował pół miliona złotych, z czego 150 tys. złotych pokrył Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, resztę sfinansowała uczelnia.

Kliknij w zdjęcie, żeby rozpocząć przeglądanie galerii:

Taki widok rozciąga się z Wieży Matematycznej

Z Wieży Matematycznej rozciągają się niezwykłe widoki. - Wzrokiem można sięgnąć aż do mostu na AOW, z drugiej strony zobaczymy tereny Hali Stulecia. Pięknie widać stąd sztuczne ognie podczas nocy sylwestrowej. Nigdzie nie ma takiego widoku jak z tarasu Wieży Matematycznej. Dobrze też widać imprezy na Wyspie Słodowej - mówi prof. Jan Harasimowicz, dyrektor Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego.

Obecnie największą atrakcją Wieży Matematycznej jest wystawa "Struktura i architektura. Postindustrialne dziedzictwo Górnego Śląska". Ekspozycja składa się z 47 fotografii Thomasa Vossbecka. Zdjęcia przedstawiają wybrane zakłady przemysłowe, jakie powstały na terenie Górnego Śląska przed zakończeniem drugiej wojny światowej. Są wśród nich także te czynne do dzisiaj. Wystawę można oglądać do 25 kwietnia 2014 roku.


Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego [bilety]

Ceny biletów do Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego nie zmienią się. Bilet normalny nadal będzie można kupić w cenie 12 złotych, ulgowy za 7 złotych. Bilet uprawnia do wejścia do Auli Leopoldina, Oratorium Marianum, Wieży Matematycznej, a także do obejrzenia stałej wystawy, dotyczącej historii Uniwersytetu Wrocławskiego (na parterze). Dostępne są również bilety na dwie lub trzy wybrane sale. Dochód z biletów przeznaczany jest na inwestycje Uniwersytetu Wrocławskiego.

prof. Jan Harasimowicz o historii Wieży Matematycznej:
Wieża Matematyczna to jedyna wieża w gmachu głównym Uniwersytetu Wrocławskiego. Warto jednak przypomnieć, że pierwotnie miała to być jedna z dwóch mniejszych wież. Dodatkowo w planie była budowa jednej większej wieży, zwanej Cesarską. Prace się przeciągały i ostatecznie powstała tylko jedna.

Czytaj również:

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto