Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkie kuszenie maturzystów - Nowe kierunki i specjalizacje w dolnośląskich szkołach wyższych

Małgorzata Pałach-Rydzy (KOW)
Fot. Marcin Osman
Fot. Marcin Osman
Dwie dobre wiadomości dla kandydatów na studia. Od przyszłego roku akademickiego przybędzie na dolnośląskich uczelniach kierunków, na których językiem wykładowym jest angielski. Druga – coraz więcej szkół czyni wszystko, aby maksymalnie uprościć proces rekrutacji.

Tegoroczni maturzyści mają w czym wybierać. Uczelnie wręcz prześcigają się w tworzeniu nowych kierunków i specjalizacji.

Trzy nowe kierunki
Uruchamia je od października Akademia Ekonomiczna we Wrocławiu. Są to: międzynarodowe stosunki gospodarcze na Wydziale Nauk Ekonomicznych we Wrocławiu – pierwszy taki kierunek w Polsce, ekonomia (do tej pory tylko w Jeleniej Górze), zarządzanie na Wydziale Gospodarki Regionalnej i Turystyki w Jeleniej Górze (dotychczas tylko we Wrocławiu).

Studiuj po angielsku
Wielkim hitem wśród powstających kierunków są wprowadzane przez AE międzywydziałowe studia I stopnia w języku angielskim na kierunku finanse i rachunkowość (Bachelor studies in finance).

– Chodzi przede wszystkim o to, by dostosować program nauczania do standardów europejskich – mówi Wojciech Sokolnicki, rzecznik prasowy Akademii Ekonomicznej.

Trzy kierunki (weterynaria, ochrona środowiska, biologia), na których językiem wykładowym będzie angielski, uruchamia Uniwersytet Przyrodniczy. – Tworzymy je z myślą o cudzoziemcach, ale chętnie zobaczymy na nich polskich studentów – zaznacza Małgorzata Wanke-Jakubowska, rzecznik uniwersytetu.

Sportowcy i poszukiwacze
Nowości także na wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego.

– Jako pierwsza uczelnia w Polsce otrzymaliśmy akredytację na kierunek: sport – mówi z dumą prof. Juliusz Migasiewicz, prorektor do spraw studenckich.
Maturzyści, którzy marzą o archeologii mogą wybrać ten kierunek w nowym trybie.

Od października na Uniwersytecie Wrocławskim można będzie studiować go na studiach niestacjonarnych.

Dla zainteresowanych naukami ścisłymi Politechnika Wrocławska przygotowuje nową specjalizację na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki – optometrię oraz kierunek mechatronika, wspólny dla dwóch wydziałów: Mechanicznego i Elektrycznego.

Dolnośląska Szkoła Wyższa Edukacji Towarzystwa Wiedzy Powszechnej zaproponuje maturzystom dodatkowe kierunki: nauka o rodzinie, praca socjalna, filozofia i bezpieczeństwo narodowe.

Wyższa Szkoła Bankowa z Wrocławia oferuje trzy nowe specjalności na Wydziale Finansów i Zarządzania.

Na kierunku finanse i rachunkowość będzie to international business and finance – studia anglojęzyczne, a na kierunku zarządzanie: logistyka w biznesie oraz psychologia w biznesie.

Uczelnia Zawodowa Zagłębia Miedziowego w Lubinie od października wzbogaci swoją ofertę na dwóch kierunkach.

Na kierunku ekonomia zostaną wprowadzone specjalności: gospodarka nieruchomościami, ekonomika przedsiębiorstw, ekonomika turystyki, a stosunki europejskie po częściowej modyfikacji programu nauczania – od przyszłego roku akademickiego – zostaną zmienione na integrację europejską. Na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji nową specjalnością będzie informatyka w przedsiębiorstwie.

Zainteresowani tematyką medyczną także mają większy wybór. Wyższa Szkoła Medyczna w Legnicy wprowadza w przyszłym roku trzy nowe specjalizacje: zarządzanie jednostkami służby zdrowia, zarządzanie i marketing farmaceutyczny oraz zarządzanie bezpieczeństwem higieny pracy.

Nietypowe studia

Kuba Osękowski właśnie napisał maturę. Teraz przed nim trudny wybór studiów. Zdecydował się na nietypowy kierunek: matematyka o specjalności biomatematyka na Uniwersytecie Wrocławskim.
– Od zawsze interesowałem się fizyką i matematyką. Już w gimnazjum byłem pierwszy w konkursach z tych dziedzin. Myślę, że te studia zapewnią mi rozwój w świeżo powstałej dziedzinie, a zastosowanie matematyki do badań biologicznych może przyczynić się także
dla ludzkości – przekonuje Kuba. Na razie nie martwi się o płacę i przyszłą pracę. – Myślę także o fizyce, zobaczymy co mnie ostatecznie skusi – mówi Kuba.

Coraz mniej dokumentów

Aby zaoszczędzić studentom biurokracji, wrocławskie uczelnie chcą wprowadzić w październiku 2007 r. legitymacje elektroniczne. Zastąpią one karty biblioteczne, kartę dostępową logowania do systemu, kartę parkingową, bilet komunikacji miejskiej i, oczywiście, tradycyjną legitymację. Pilotażowo legitymację otrzymali już studenci wydziałów Architektury oraz Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto