Więcej pieniędzy dla szpitali na Dolnym Śląsku. Ministerstwo Zdrowia i NFZ zwiększają ryczałty

Monika Fajge
Monika Fajge
Monika Fajge / Polska Press
Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia zwiększają ryczałty dla szpitali. Chodzi o placówki, który z powodu braku środków finansowych, muszą odwoływać planowe zabiegi. Pieniądze trafią też na Dolny Śląsk. Do podziału, w skali kraju, jest ok. 4,5 mld złotych.

Dodatkowe pieniądze, jakie ministerstwo i NFZ zamierzają dać szpitalom to:

  • ok. pół miliarda złotych w 2022 roku
  • ponad 4 mld złotych w 2023 roku

Dostaną je placówki, które udzieliły więcej świadczeń dla pacjentów.

– Takie szpitale należy zdecydowanie docenić. Dzięki nim odrabiamy zaległości zdrowotne z ponad dwuletniego okresu pandemii. Przekroczenie ryczałtu oznacza przyjmowanie zdecydowanie większej liczby pacjentów niż można było zakładać – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Pieniądze trafią też na Dolny Śląsk.

– Dostaną je placówki należące do sieci szpitali, które za wykonane świadczenia rozliczają się ryczałtem z NFZ, a które o co najmniej 8 proc. przekroczyły ryczałt na 2022 rok – tłumaczy Anna Szewczuk-Łebska, rzecznik prasowy dolnośląskiego oddziału NFZ we Wrocławiu.

Pieniądze trafią do szpitali jeszcze w tym roku. Ile? Będzie wiadomo w grudniu. Przy wyliczaniu kwot NFZ weźmie pod uwagę wykonanie ryczałtu za 11 miesięcy tego roku (2022).

– Załóżmy, że szpital wykonał 120 proc. swojego ryczałtu w bieżącym roku i prawidłowo sprawozdał wszystkie te świadczenia. Taka placówka jeszcze w grudniu tego roku otrzyma za to dodatkowo co najmniej 10 proc. środków. Tegoroczna ryczałtowa „nadwyżka” zostanie dodana do wartości ryczałtu szpitala za 2022 r., tym samym zwiększy się ryczałt na 2023 rok – tłumaczy Anna Szewczuk-Łebska.

Na problemy z ryczałtem skarży się wrocławski szpital im. T. Marciniaka.

Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka przy ul. Fieldorfa od sierpnia przyjmuje tylko pacjentów w stanach nagłych oraz chorych zakwalifikowanych do zabiegów onkologicznych. Tzw. zabiegi planowe musi przekładać, bo “nie jest w stanie wykonywać nieograniczonej ilości świadczeń w oderwaniu od ich finansowania”.

– W zależności od liczby przyjętych w danym roku pacjentów ustalany jest ryczałt dla szpitala na kolejny rok. W przyszłym, szpital im. T. Marciniaka może więc liczyć na więcej pieniędzy – stwierdził na początku października Łukasz Sendecki. dyrektor Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Do listopada ponad 100 szpitali w całej Polsce znacznie przekroczyło przyznany im ryczałt za minione miesiące. Część z placówek przekroczyło ryczałt o 30 procent, a niektóre nawet o 60 procent.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

iPolitycznie - Ustawa o wyrównywaniu szans w przygotowaniu - skrót

Materiał oryginalny: Więcej pieniędzy dla szpitali na Dolnym Śląsku. Ministerstwo Zdrowia i NFZ zwiększają ryczałty - Gazeta Wrocławska

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie