MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Więcej dla emeryta

(ZBI)
WARSZAWA Rząd przyjął dwa projekty nowelizacji ustaw o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz o waloryzacji emerytur i rent w 2003 r. Według tych projektów emerytury mają wzrosnąć o 3,7 proc.

WARSZAWA
Rząd przyjął dwa projekty nowelizacji ustaw o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz o waloryzacji emerytur i rent w 2003 r. Według tych projektów emerytury mają wzrosnąć o 3,7 proc.

Wysokość wskaźnika waloryzacji została uzgodniona przez Komisję Trójstronną ds. Społeczno - Gospodarczych na posiedzeniu 24 lipca. Środki na pokrycie wydatków z tytułu waloryzacji świadczeń emerytalno - rentowych zostały przewidziane w ustawie budżetowej na rok 2003.
Dwa projekty przygotowane przez rząd zawierają, oprócz podwyżek, także propozycje zmiany mechanizmu waloryzacji rent i emerytur.
Mechanizm stosowany obecnie opiera się na wskaźnikach prognozowanych, co powoduje, że jest on niejasny dla emerytów i odbierany jako niesprawiedliwy. Zmiana mechanizmu waloryzacji polegać ma na tym, że wykorzystywać się do niej będzie realne wskaźniki. Ma to wyeliminować błędy związane z długim okresem planowania.
Oznacza to, że emerytury będą waloryzowane według inflacji i realnego wzrostu płac w minionym roku. Do tej pory waloryzacja następowała w czerwcu. Rząd proponuje zmianę tego terminu na 1 marca.
Jeżeli inflacja w danym roku przekroczyłaby 5 proc., wówczas przewidziana jest dodatkowa waloryzacja od 1 września. Wskaźnikiem dodatkowej waloryzacji byłby wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszej połowie roku. Takie rozwiązanie ma obowiązywać od 2004 r.
Rząd proponuje też, aby w okresie do 31 grudnia 2005 r. całkowicie zawieszona była wypłata każdej emerytury (bez względu na wiek emeryta i wysokość jego przychodu z pracy), jeżeli przed upływem 24 miesięcy przejścia na emeryturę, emeryt ponownie podjął zatrudnienie (np. umowę zlecenia, umowę agencyjną) na rzecz tego samego pracodawcy. Przepis ten miałby zastosowanie do emerytów, którzy po dniu wejścia w życie projektowanej ustawy rozwiążą umowę o pracę, którą byli związani bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury. Nie dotyczyłby jedynie emerytów - nauczycieli akademickich zatrudnionych na stanowisku profesora zwyczajnego lub profesora nadzwyczajnego.
Ponadto projekt ustawy wprowadza przepis gwarantujący ubezpieczonym zamieszkałym w Polsce, którzy otrzymują świadczenia z zastosowaniem postanowień umów międzynarodowych, że przysługujące im świadczenie będzie wypłacane w wysokości nie niższej niż najniższa emerytura lub renta.

CYTAT
Emerytury będą waloryzowane według inflacji i realnego wzrostu płac w minionym roku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niezdana matura to nie koniec świata. Sprawdź kiedy poprawka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto