Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wesprzesz, nic nie stracisz

Katarzyna Zimna
Odpowiadamy na pytania Czytelników, jak przekazać część podatku na cele charytatywne Rozliczając się z urzędem skarbowym, warto poświęcić trochę więcej czasu i przekazać część swojego podatku potrzebującym.

Odpowiadamy na pytania Czytelników, jak przekazać część podatku na cele charytatywne
Rozliczając się z urzędem skarbowym, warto poświęcić trochę więcej czasu i przekazać część swojego podatku potrzebującym. Jeśli tego nie zrobimy, pieniądze trafią na konto Skarbu Państwa

PYTANIE
Chciałabym przekazać jeden procent na rzecz potrzebujących. Słyszałam,
że już nie trzeba chodzić na pocztę i samemu wpłacać pieniędzy na konto wybranej organizacji, bo wszystko załatwia urząd skarbowy.
Czy to prawda?

ODPOWIEDŹ
Tak będzie dopiero w przyszłym roku. Wówczas wszystkie te czynności załatwi za nas urząd skarbowy, jeśli wpiszemy w formularzu PIT dane dotyczące organizacji, którą chcemy wesprzeć, czyli nazwę, adres i numer konta. W tym roku musimy zrobić to sami.
* Na czym polega ten jeden procent? Czy to jest darowizna? Czy ja na tym stracę?
* Nie. To nie jest darowizna ani ulga, ale Pani decyzja, gdzie ma trafić część już zapłaconego przez Panią podatku: do kasy państwa czy na konto potrzebujących. Jeśli nie podejmie Pani żadnej decyzji, pieniądze przejmie Skarb Państwa.

* Co mam zrobić najpierw: wypełnić i złożyć PIT, a potem zrobić przelew, czy odwrotnie?
* Najpierw wpłacić pieniądze, potem wypełnić i złożyć zeznanie. Przepisy mówią, że przekazać można tylko wpłatę dokonaną pomiędzy 1 maja 2006 r., a dniem złożenia rocznego zeznania podatkowego, nie później jednak niż do 2 maja 2007 roku.

* Moja znajoma pracuje jako wolontariuszka w stowarzyszeniu, które pomaga osobom z chorobą Parkinsona. Czy mogę jemu przekazać swój procent podatku?
* Tak, jeśli to stowarzyszenie ma status pożytku publicznego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, tylko takie organizacje, fundacje i stowarzyszenia można wspierać w ramach „jednego procenta”. Czy wybrane przez Pana stowarzyszenie jest właściwe, można sprawdzić w internecie, na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości: www.ms.gov.pl pod hasłem „Organizacje pożytku publicznego”.

* Skąd mam wziąć numer konta, na które trzeba wpłacić pieniądze? A może mam pojechać osobiście przekazać pieniądze?
* Numer konta najprościej uzyska Pan z wybranej fundacji czy organizacji. Można też znaleźć go na stronie internetowej: www.baza.pozytek.ngo.pl. Niestety, nie można pieniędzy przekazywać w gotówce, tylko przelewem bankowym lub przekazem pocztowym (trzeba zachować dowód wpłaty).

* Czy mogę na konto fundacji przekazać więcej niż jeden procent mojego podatku?
* Tak. Może Pan wpłacić tyle, ile Pan chce. Ale w zeznaniu rocznym będzie można odliczyć tylko kwotę do wysokości 1 proc. należnego podatku.

* Wypełniam PIT-37. Gdzie mam wpisać ten jeden procent?
* W rubryce „Kwota 1 proc. zmniejszenia z tytułu wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego” wpisać kwotę dokonanej wpłaty, nie większą jednak niż 1 proc. należnego podatku. W formularzu PIT-37 jest to pozycja 111, w PIT-36 pozycja 179, a w PIT- 28 pozycja 103.
* Płacę podatek liniowy. Słyszałem, że nie mogę przekazać swojego jednego procentu. Czy to prawda?
* Tak. Możliwość taką mają tylko podatnicy, którzy składają PIT-36 lub PIT-37 oraz ryczałtowcy (PIT-28). Nie mogą tego zrobić osoby fizyczne rozliczające się przy pomocy podatku liniowego (19 proc.).

* Czy do PIT mam dołączyć dowód wpłaty?
* Nie, ale trzeba go zachować na wypadek ewentualnej kontroli urzędu skarbowego.

NIE WIESZ – ZAPYTAJ
Wszelkie informacje na temat rozliczeń podatkowych
(nie tylko jednego procenta) możesz uzyskać, dzwoniąc pod numer Krajowej
Informacji Podatkowej.
Specjaliści dyżurują od poniedziałku do piątku pod numerami:
* 0801-055-055 z telefonów stacjonarnych (koszt całego połączenia wynosi 35 groszy brutto za minutę),
* 022-330-03-30 z telefonów komórkowych (koszt połączenia zgodny z taryfą danego operatora).
Po połączeniu z KIP trzeba zgodnie z instrukcją wybrać z klawiatury numer telefonu w systemie tonowym zgłosi się konsultant, który udzieli odpowiedzi na zadane pytanie.

od 16 lat
Wideo

Szutroza - Szlakiem Wielkopolskich Łowisk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto