Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wegetarianizm a zdrowie dziecka

Redakcja
Na świecie wzrasta liczba wegetarian czy to ze względów religijnych, ideologicznych, zdrowotnych czy ekologicznych. Pewnie sam/a się czasami zastanawiasz, czy nie zrezygnować z jedzenia mięsa i wychować dziecka na wegetarianina? Jeśli tak jest, to warto dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat.

Istnieją różne odmiany wegetarianizmu – weganizm, czyli wegetarianizm ścisły, laktowegetarianizm, która zezwala na włączenie do diety mleka i jego przetworów, laktoowowegetarianizm, który oprócz produktów roślinnych przewiduje spożywanie mleka i przetworów mlecznych oraz jaj. Najbardziej rygorystyczną formą wegetarianizmu jest witarianizm, czyli spożywanie wyłącznie surowych owoców i warzyw, a także frutarianizm, kiedy żywimy się tylko surowymi owocami. Najłagodniejszym i tym samym najzdrowszym modelem wegetarianizmu jest semiwegetarianizm, dopuszczający spożywanie w małych ilościach produktów mięsnych lub ryb.

Dieta wegetariańska, a także zdrowy styl życia, charakterystyczny dla większości wegetarian zmniejsza ryzyko otyłości, niedokrwiennej choroby serca, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, raka okrężnicy czy kamicy żółciowej. Rzadsze występowanie wymienionych chorób wynika z faktu, iż dieta roślinna jest nisko tłuszczowa, uboga w cholesterol a tłuszcze zwierzęce są zastąpione znacznie zdrowszymi tłuszczami roślinnymi, które obfitują w nienasycone kwasy tłuszczowe. Tradycyjna dieta zawiera duże ilości soli, cukru, a niestety często jest uboga w błonnik, witaminy i minerały, które w dużych ilościach są obecne w diecie opartej na warzywach i owocach.
Uwaga! Jednak istotne korzyści zdrowotne wynikające z diety wegetariańskiej mogą odczuwać tylko osoby dorosłe, prowadzący siedzący tryb życia, ale nie dzieci czy osoby ciężko pracujące fizycznie. Dieta wegańska absolutnie nie jest zalecana dla dzieci i młodzieży. Podobnie dieta laktowegetariańska, która wymaga regularnych badań okresowych w celu wykrycia ewentualnych niedoborów witamin i minerałów. Jedynie prawidłowo zbilansowana dieta laktoowowegetariańska lub semiwegetariańska daje szanse na prawidłowy rozwój dziecka!

Jak zapewnić dziecku wszystkie składniki odżywcze pomijając mięso? Oto przykład: na śniadanie można podać mleko z płatkami owsianymi i kukurydzianymi, z dodatkiem suszonych owoców lub orzechów. Na drugie śniadanie zaserwujmy kanapkę z serem żółtym, sałatą i pomidorkiem. Dobrym pomysłem na obiad jest krem brokułowy posypany natką pietruszki oraz pierogi z soczewicą. Jako słodką przekąskę podajmy dziecku ryż zapiekany z jabłkiem i jogurtem naturalnym. Sałatka wielowarzywna z jajkiem będzie dobra na lekką i pożywną kolację dla maluszka.

Trzeba jednak pamiętać, że niekorzystne skutki wegetarianizmu to duże ryzyko niedoboru wapnia, żelaza, selenu, witaminy D, B12, B6, kwasu foliowego oraz brak pełnowartościowego białka obecnego tylko w produktach pochodzenia zwierzęcego. Wegetarianie, którzy nieprawidłowo suplementują niedobory białkowe i witaminowo-mineralne są narażeni na niedożywienie, niedokrwistość, zaburzenia neurologiczne, osteoporozę, a wegetariańskie dzieci na niedorozwój fizyczny i umysłowy oraz krzywicę.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto