Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Według danych GUS-u, w blisko 70 proc. województw zmniejszyła się liczba mieszkańców. Jak jest na Dolnym Śląsku?

Karolina Kwiatek
Karolina Kwiatek
Tylko w pięciu województwach wewnętrzne saldo migracji jest dodatnie. Jednym z nich jest dolnośląskie. Zdjęcie ilustracyjne
Tylko w pięciu województwach wewnętrzne saldo migracji jest dodatnie. Jednym z nich jest dolnośląskie. Zdjęcie ilustracyjne Jaroslaw Jakubczak/Polska Press
Polacy uciekają z regionów, w których dotychczas mieszkali. Dane opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny pokazują, że w prawie 70 proc. województw więcej osób się wymeldowuje niż zameldowuje na pobyt stały. Wyjątek stanowi 5 obszarów administracyjnych, w tym województwo dolnośląskie.

W poniedziałek (31 października) Główny Urząd Statystyczny opublikował dane na temat migracji wewnętrznych w poszczególnych województwach. Wynika z nich, że tylko w pięciu z nich więcej osób zameldowało się na pobyt stały niż wymeldowało. Tak jest m.in. na Dolnym Śląsku, choć dane z Narodowego Spisu Powszechnego pokazują, że w ogólnym rozrachunku liczba osób zameldowanych spadła o 0,4% (porównaniu z 2011 r.).

Dokąd wyprowadzają się Dolnoślązacy?

Okazuje się, że mieszkańcy naszego województwa coraz chętniej wyprowadzają się z miast na prawach powiatu na rzecz wsi i mniejszych miejscowości.

- Liczba osób zamieszkujących miasta na prawach powiatu na Dolnym Śląsku spadła o 3,1%. Jednocześnie obserwujemy wzrost wskaźnika mieszkańców wsi (6,1%) i powiatów graniczących z aglomeracjami Dolnego Śląska - powiedziała podczas prezentacji wstępnych statystyk z Narodowego Spisu Powszechnego Halina Woźniak, p.o. dyrektora Urzędu Statystycznego we Wrocławiu.

W ubiegłym roku w województwie dolnośląskim zameldowało się 38 482 osób. Ponad połowa z nich (52,7%) to kobiety. W tym samym czasie wymeldowało się aż 35177. Oznacza to, że oprócz przeprowadzek w obrębie Dolnego Śląska, przybyło nam 3305 nowych mieszkańców.

Migracje wewnętrzne ludności na pobyt stały w latach 1998-2021 - województwo dolnośląskie

Wykres przedstawia dane dla województwa dolnośląskiego. Widać na nim stopniowy wzrost liczby osób zameldowanych w regionie.
Wykres przedstawia dane dla województwa dolnośląskiego. Widać na nim stopniowy wzrost liczby osób zameldowanych w regionie. Główny Urząd Statystyczny

Nie wszyscy Dolnoślązacy uciekają ze wsi do miast

Sporo mieszczuchów przeprowadza się na wieś. W dolnośląskich wsiach w 2021 zameldowało się na pobyt stały aż 18 559 nowych mieszkańców. Jest to najwyższa liczba od 1998 roku. Dane migracyjne wykazały, że napływ do miast jest tylko o 1,8 procent wyższy niż na wieś.

Od lat utrzymuje się stała liczba osób, które zdecydowały się ze wsi wymeldować. Od 1998 r. jest to około 10-12 tysięcy osób (11 639 w 2021 r.). Wyjątek stanowiły lata 2001-2005, kiedy było to mniej niż 10 tysięcy mieszkańców.

Gdzie chcą mieszkać Polacy?

Mieszkańców przybyło w pięciu województwach:

  • Mazowieckie: 10834,
  • Pomorskie: 4112,
  • Małopolskie: 4112,
  • Dolnośląskie: 3305,
  • Wielkopolskie: 4112.

Najwięcej mieszkańców ubyło w województwie lubelskim. W 2021 roku wymeldowało się tam o 5 021 więcej osób niż zameldowało na pobyt stały.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto