We Wrocławiu powstanie Centrum Pediatryczne. Inwestycja ma kosztować ponad 223 mln złotych

Monika Fajge
Monika Fajge
Pieniądze na budowę Centrum Pediatrycznego pochodzą z Funduszu Medycznego.
Pieniądze na budowę Centrum Pediatrycznego pochodzą z Funduszu Medycznego. Przemyslaw Swiderski - zdjęcie ilustracyjne
Przy ul. Borowskiej we Wrocławiu powstanie Zintegrowane Centrum Pediatryczne Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Projekt inwestycji zajął drugie miejsce w rządowym konkursie, dzięki czemu uzyskał ogromne dofinansowanie. Chodzi o kwotę ponad 200 mln złotych.

Zintegrowane Centrum Pediatryczne ma stanąć przy ul. Borowskiej, tuż przy tzw. Przylądku Nadziei.

– To będzie wielki przełom w pediatrii. Obecnie infrastruktura pediatryczna naszego szpitala, to rozproszone budynki z przełomu wieków. Dzięki tej inwestycji pediatria będzie w jednym miejscu, przy ul. Borowskiej – powiedział w poniedziałek (3 października) na konferencji prasowej dr Tomasz Pytrus, pełnomocnik rektora ds. Budowy Uniwersyteckiego Centrum Pediatrii oraz kierownik Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii i Żywienia w USK. – Centrum to też nowe podejście do leczenia dzieci. Aż 60 proc. hospitalizacji będzie się tam odbywać w trybie jednodniowym. Dzieci będą rano przyjmowane na oddział, a wieczorem będą wracać do domów, do swoich łóżek. Na miejscu mali pacjenci będą mieli dostęp do wszystkich specjalistów – wyjaśnił.

Skorzystają też studenci Uniwersytetu Medycznego, którzy zyskają nowoczesną bazę do dydaktyki i ćwiczeń.

– Ta inwestycja to pierwszy krok w poprawie opieki nad dziećmi na Dolnym Śląsku. Fakt, że nasz projekt wygrał konkurs, świadczy o jego jakości. Kluczowe jest tu słowo “zintegrowane”, bo w jednym miejscu będziemy integrować wiedzę, doświadczenie i możliwości – mówił rektor Uniwersytetu Medycznego prof. dr hab. Piotr Ponikowski.

Prace nad projektem trwały prawie rok.

– Ruszyliśmy w listopadzie 2021 roku. W marcu projekt został zgłoszony do rządowego konkursu. Inwestycja zajęła druga pozycję na liście rankingowej, dzięki czemu może liczyć na rządowe dofinansowanie – wyjaśnił dr Jakub Berezowski, dyrektor USK.

Ponad 200 mln dla szpitala z Funduszu Medycznego

– Pieniądze pochodzą z budżetu państwa, a konkretnie Funduszu Medycznego. Ocenianych było 23 projekty, pieniądze przyznano 14. Centrum Pediatryczne zapewni najlepszą, bo na światowym poziomie, opiekę pediatryczną dzieciom z Dolnego Śląska – powiedziała obecna na konferencji poseł Agnieszka Soin.

Dofinansowanie wyniosło dokładnie 201 mln 319 tys. złotych. Cała inwestycja ma kosztować ponad 223 mln.

– To pierwsza tak duża inwestycja z Funduszu Medycznego – przyznał sekretarz stanu i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński. – Stawiamy na efektywność, na modernizację ośrodków medycznych, które najbardziej potrzebują nowej infrastruktury. Stawiamy na rozwój tej dziedziny medycyny, która jest jedną z najważniejszych z perspektywy pacjentów – mówił.

Symboliczny czek przekazał władzom Uniwersytetu Medycznego i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Filip Nowak – prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

– Jako wrocławianin jestem dumny z tego, że ten projekt powstał i będzie realizowany we Wrocławiu, że to tu będziemy mieli placówkę, która będzie zajmowała się najmłodszymi. Opieka nad dzieci to priorytet rządu, dlatego sukcesywnie podnosimy wycenę świadczeń dedykowanych dzieciom. Dolny Śląsk to dobre miejsce do mieszkania, gwarantujące bezpieczeństwo i komfort życia, także najmłodszym – stwierdził prezes NFZ.

Inwestycję wspierały samorządy

– 6 maja tego roku podpisaliśmy porozumienie o współpracy z Uniwersytetem Medycznym. Teraz to porozumienie się materializuje. Bardzo się cieszę, że minęło niewiele czasu, a już udaje nam się realizować jeden z kluczowych punktów tego porozumienia – powiedział obecny na konferencji wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

– Zależy nam na tym, by Uniwersytecki Szpital Kliniczny był w jednym miejscu, żeby mógł świadczyć jak najlepsze usługi medyczne. Rozproszenie budynków USU było największym problemem. Teraz to się zmieni. Inne, mniejsze ośrodki patrzą na USK i przyjęte tu rozwiązania, będą wdrażać u siebie – stwierdził wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Ostrzał Kijowa. W trakcie operacji na sercu dziecka zabrakło prądu

Materiał oryginalny: We Wrocławiu powstanie Centrum Pediatryczne. Inwestycja ma kosztować ponad 223 mln złotych - Gazeta Wrocławska

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie