Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

We Wrocławiu ma powstać wielki park. Gdzie? Na terenach kolejowych, w sercu miasta

sz
Na początek park ma mieć 5,5 ha, docelowo - 12. Przeczytaj!

Chodzi o nieużytkowane tereny położone w sąsiedztwie Tarnogaju, Hub oraz Przedmieścia Oławskiego, wzdłuż nieczynnych już torów kolejowych. W ostatnich latach w ich sąsiedztwie powstało wiele projektów deweloperskich. Niedawno zrodził się pomysł, aby tereny kolejowe stały się oazą zieleni otwartą dla mieszkańców. Z takim przeznaczeniem został on wpisany w „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego”.

Z pomysłem Parku Henrykowskiego na terenach kolejowych wyszła inicjatywa osiedlowa „Przyjazny Tarnogaj”. – Tereny kolejowe rozciągające się od okolic Dworca Głównego aż po Armii Krajowej mają ogromny potencjał rekreacyjny, ale też dają szansę na alternatywne połączenie pieszo-rowerowe – mówi Krzysztof Mazurkiewicz, lider projektu #KolejNaZieleń.

– Przede wszystkim jednak to docelowo 12 hektarów nowej zieleni blisko centrum. Liczymy, że taka ilość nowych nasadzeń, będzie miała realny wpływ na jakość powietrza w okolicy – dodaje.

Inicjatywę „Przyjaznego Tarnogaju” poparły rady sąsiadujących osiedli: Tarnogaju, Hub i Przedmieścia Oławskiego. Projekt został zgłoszony do WBO, ale w pierwszym etapie nie przeszedł pozytywnie weryfikacji, ponieważ wskazana lokalizacja nie należała do gminy Wrocław.

Zgodnie z zasadami WBO, głosować można tylko nad inicjatywami dotyczącymi terenów, których właścicielem lub zarządcą jest gmina. Tymczasem teren, na którym mógłby powstać park, należał do PKP S.A. Jedyną szansą było porozumienie między gminą Wrocław a PKP S.A. w zakresie udostępnienia tego terenu.

– Czasu mieliśmy niewiele, ale nie poddawaliśmy się – mówi Krzysztof Mazurkiewicz. – Postanowiliśmy przecierać wszystkie ścieżki, żeby tylko uzyskać podstawy do pozytywnej weryfikacji projektu w ramach WBO. Zwróciliśmy się do PKP S.A. z prośbą o wyrażenie zgody na udostępnienie terenu pod Park Henrykowski – dodaje.

Rozmowy między przedstawicielami PKP S.A. a gminą Wrocław zakończyły się pomyślnie. Strony zawarły porozumienie w sprawie wydzierżawienia około 5 hektarów terenu przez miasto. Projekt został zweryfikowany pomyślnie i bierze udział w obecnym głosowaniu.

- Część z naszych terenów wykorzystywana jest w działalności kolejowych spółek, zwłaszcza z Grupy PKP. Inne mają duży potencjał komercyjny, ale mamy w swoich zasobach również tereny, które mogą być zagospodarowane w inny sposób. Taki przykładem jest teren przy ul. Paczkowskiej we Wrocławiu, na którym, dzięki zawarciu umowy z miastem Wrocław, będzie mógł powstać Park Henrykowski - mówi Tadeusz Szulc, dyrektor Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP S.A. we Wrocławiu.

Głosowanie w ramach WBO potrwa do 7 października. Park Henrykowski – #KolejNaZieleń startuje wśród projektów ponadosiedlowych z numerem 5.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto