Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ważą się losy Muzeum Sztuki Współczesnej

Kinga Czernichowska
Kinga Czernichowska
Tymczasowa siedziba Muzeum Sztuki Współczesnej we Wrocławiu zostanie otwarta w bunkrze przy pl. Strzegomskim. Wszystko zależy jednak od tego, czy znajdą się pieniądze na remont.

Nie wiadomo jeszcze, czy inwestycja zostanie wzięta pod uwagę w planach budżetowych miasta na przyszły rok. A ten może okazać się dla Wrocławia trudny, jak sugeruje Dorota Monkiewicz, zastępca dyrektora ds. Muzeum Współczesnego.

Nowa placówka ma najpierw powstać w budynku schronu przy pl. Strzegomskim. Potem zostanie przeniesione na ul. Purkyniego, a bunkier będzie służył za magazyn studyjny.

- Schron jest potrzebny, bo muzeum musi gdzieś się przygotowywać. Mamy dwie możliwości: albo inwestycja zostanie zrealizowana jednoetapowo (wtedy będzie tańsza), albo w dwóch etapach. Osobiście skłaniam się do tej pierwszej propozycji - mówi Dorota Monkiewicz.

Budynek schronu

Budynek schronu został już odnowiony z zewnątrz. Wnętrze czeka na remont


Według tańszej wersji, projekt kosztować będzie około 3,5 mln zł. Gdyby inwestycja była realizowana dwuetapowo, pochłonęłaby prawie 5 mln zł. W pierwszej fazie przebudowy na potrzeby muzeum zaadoptowane zostałyby trzy pierwsze kondygnacje bunkra, w drugiej - kolejne trzy.

- Trzy ostatnie piętra nie muszą być oświetlane. W zimie temperatura wynosi tam 12 stopni Celsjusza. Dlatego zajęlibyśmy się najpierw doświetlaniem. Potrzebna jest też nowa instalacja elektryczna, a to kosztuje - dodaje Monkiewicz.

Remont bunkra dopiero w przyszłym roku
W budynku schronu znajdą się: sala wystawowa, klubokawiarnia oraz przestrzenie ekspozycyjne. Zobaczymy m.in. archiwum prac Stanisława Dróżdża i Jerzego Ludwińskiego.

Na zewnątrz wisi już mural Dróżdża (jest to jedna z prac cyklu "Klepsydra") wykonany kilka miesięcy temu. Remont wnętrza bunkra rozpocznie się najwcześniej jesienią przyszłego roku. Jeżeli inwestycja nie znajdzie się w planie budżetu, to modernizacja schronu opóźni się o co najmniej rok. W pobliżu schronu ma powstać rzeźba pt. "Pociąg do nieba" autorstwa prof. Jarockiego.

Wizualizacja Muzeum Sztuki Współczesnej


Do 20 października ma zostać zaakceptowany projekt budowlany ostatecznej wersji Muzeum Sztuki Współczesnej, która mieścić się będzie przy ulicy Purkyniego.

- Wtedy złożymy wniosek o wydanie pozwolenia na budowę. Trudno mi jednak powiedzieć, kiedy muzeum powstanie. Mamy kryzys i wszystko zmienia się z chwili na chwilę - twierdzi Karolina Woźniak, koordynator projektu.


Czytaj też:

Wybierz z nami 7 cudów Wrocławia
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto