Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzych: Obrazy mistrzów malarstwa polskiego prezentowane w zamku Książ (ZDJĘCIA)

Artur Szałkowski
Wernisaż wystawy zatytułowanej „Polonia symbol tradycji – znak nowoczesności w stulecie odrodzenia Polski, Duch - Nadzieja – Naród - Zwycięstwo”, która jest prezentowana w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA w zamku Książ
Wernisaż wystawy zatytułowanej „Polonia symbol tradycji – znak nowoczesności w stulecie odrodzenia Polski, Duch - Nadzieja – Naród - Zwycięstwo”, która jest prezentowana w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA w zamku Książ Artur Szałkowski
Na wystawie współorganizowanej przez Wałbrzyską Galerię Sztuki BWA, której oficjalne otwarcie nastąpiło w niedzielę (23 września), można podziwiać obrazy m.in.: Jana Matejki, Jacka Malczewskiego, czy Jana Styki.

Organizatorami wystawy zatytułowanej „Polonia symbol tradycji – znak nowoczesności w stulecie odrodzenia Polski, Duch - Nadzieja – Naród - Zwycięstwo”, są Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA i Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze. Przedsięwzięcie powstało w oparciu o finansowe wsparcie w ramach projektu „Niepodległa” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dotacje miast Wałbrzych i Jelenia Góra. Natomiast kuratorem wystawy prezentowanej w pomieszczeniach BWA w zamku Książ jest Andrzej Holeczko-Kiehl z Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Rozbudowany tytuł wystawy skupia uwagę na Polonii. Wizerunek Polonii jako kobiety, matki i bohaterki, ale także jako idei narodowej, ducha i nadziei zgromadził na wystawie prace najwybitniejszych polskich twórców. W pracach Jana Styki, Jacka Malczewskiego, Wlastimila Hofmana czy Jana Matejki odnajdujemy tradycyjne, mitologiczne i religijne wyobrażenie symbolu polskości. W innych miejscach wystawy, w pracach Kaspra Pochwalskiego czy Andrzeja Boja Wojtowicza towarzyszy mu całkiem współczesne, nowoczesne spojrzenie na symbol. Polonia ukazana nie wprost, z pominięciem wizerunku postaci, poprzez sceny typowo polskie – ilustrujące wydarzenia historyczne, polską przyrodę czy anegdotę historyczną bez trudu trafiają do uczuć odbiory. Może właśnie w kontekście całej wystawy te oddziałują najmocniej. W tej grupie przyciągają prace Franciszka Streitta, Jacka Malczewskiego, Włodzimierza Tetmajera, Szymona Mondzaina, Jerzego Dudy-Gracza czy Józefa Panfila.

Wystawa w zamku Książ będzie prezentowana do 18 listopada. Można ją obejrzeć w ramach biletu wstępu do zamku Książ lub samą wystawę za darmo. Osoby chcące obejrzeć dzieła malarstwa polskiego bezpłatnie muszą wejść do zamku bocznym wejściem (pod salą Maksymiliana wejście do portierni) i tam poinformować o tym pracownika ochrony. Zostaną wówczas skierowani do BWA trasą, która nie koliduje z głównym ciągiem turystycznym. Na wystawę do BWA mogą bez problemu dotrzeć również osoby niepełnosprawne, które poruszają się na wózkach. Są im udostępniane windy.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto