Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W piątek i sobotę w Mysłowicach AlterFest. Zagra czołówka sceny alternatywnej ARTYŚCI

tos/mat.prasowe
AlterFest 2018
AlterFest 2018 mat.prasowe
W ten weekend w Mysłowicach po raz kolejny odbywać się będzie festiwal AlterFest. Dzięki temu miasto na jeden weekend stanie się najważniejszym punktem na mapie polskiej muzyki alternatywnej. Podczas dwudniowej imprezy usłyszymy najważniejszych przedstawicieli polskiej alternatywy, a także ciekawych debiutantów. Wystąpią m.in. The Dumplings, Bokka i Małe Miasta.

Mysłowicki festiwal, wzorem dwóch poprzednich lat, zostanie zorganizowany w wyjątkowej przestrzeni neogotyckiego kościoła ewangelickiego. Podczas tegorocznej edycji festiwalu swoją muzykę zaprezentuje dwunastu wykonawców prezentujących szeroko pojęta muzykę alternatywną – od gitarowych brzmień, przez elektronikę, aż do hip-hopu. W dniach 20-21 lipca w Mysłowicach rozbrzmiewać będzie muzyka najważniejszych przedstawicieli polskiej alternatywy, takich jak The Dumplings, Bokka i Małe Miasta, nie zabraknie także dobrze zapowiadających się debiutantów – podczas festiwalu swoją muzykę zaprezentują m.in. Bukowicz, Wojtek Szczepanik oraz jeden z najciekawszych synthpopowych debiutów ostatnich lat – duet Wczasy.

- Wierzę w to, że będzie to najlepsza z dotychczasowych edycji AlterFestu. W tym roku udało nam się zaprosić do Mysłowic czołówkę polskiej alternatywy, cieszę się, że nie zabraknie także tych, którzy już wkrótce do tej czołówki będą należeć. Mam na myśli między innymi zespół Wczasy, na którego koncert czekam z niecierpliwością - mówi Łukasz Prajer, pomysłodawca festiwalu.

Bilety jednodniowe (40 zł) oraz karnety dwudniowe (60 zł) do nabycia na portalu KupBilecik.pl, a także w Mysłowickim Ośrodku Kultury (Mysłowice, ul. Grunwaldzka 7).

PROGRAM FESTIWALU:

PIĄTEK 20.07.2018, godz. 19:00:
Bukowicz, Żal, Trupa Trupa, Baasch, The Dumplings, Iowa Super Soccer

SOBOTA 21.07.2018, godz. 19:00:
Wojtek Szczepanik, Wczasy, L.Stadt, Małe Miasta, Bokka, Carsky

THE DUMPLINGS - to nowoczesna elektronika nasiąknięta głębokim basem. Taneczny smutek i chwytliwe melodie. Elektropopowy duet mocno stawia na elektronikę w duchu nowych brzmień ale nie zapomina o chwytliwych piosenkach – znaku rozpoznawczym twórczości Justyny Święs i Kuby Karasia. Piosenka „Nie gotujemy” została obejrzana 5,5 mln razy w serwisie Youtube, a „Kocham być z Tobą” - ponad 8 mln. Piosenki The Dumplings znalazły się w filmie „Facet (nie) potrzebny od zaraz” i spektaklu „ONY” Teatru im. Juliusza Ostrewy w Gorzowie Wielkopolskim.

BOKKA - są jednym z najbardziej niesamowitych zjawisk na polskiej scenie muzycznej, nie tylko ze

względu na to, że nie wiadomo kim są. Twarze skrywane pod maskami to tylko wstęp do niezwykłej opowieści o tytule BOKKA - opowieści o zespole, który nie potrzebował imion i nazwisk, by stworzyć unikatową nie tylko w skali rodzimego rynku tożsamość.

Pojawili się niemal znikąd za sprawą zaprezentowanego w 2013 roku numeru Town Of Strangers, który następnie znalazł się na ich długogrającym debiucie, a po drodze narobił szumu wśród rodzimych i zagranicznych dziennikarzy. Pierwszej płycie zamaskowanej formacji nie szczędzono zachwytów zarówno w kraju, jak i za granicą - wystarczy wspomnieć o pochlebnej recenzji od Pitchforka, jednego z najważniejszych opiniotwórczych portali muzycznych świata.

W 2015 roku BOKKA zaprezentowała swój drugi album. Krążek Don’t Kiss And Tell powtórzył sukces poprzednika - płyta otrzymała nominację w kategorii Album roku elektronika i Alternatywa w plebiscycie Fryderyków.

W kwietniu 2018 roku światło dzienne ujrzał trzeci album zespołu - Life On Planet B. Materiał powstał we współpracy z Danielem Walczakiem, który stał się współproducentem wydawnictwa, a wcześniej czuwał nad nagrywaniem płyt Curly Heads, Dawida Podsiadło czy Grzegorza Hyżego. Płyta została zmasterowana w studiu Stardelta w Wielkiej Brytanii.

L.STADT - łódzka grupa muzyczna, która w swoim dorobku artystycznym ma cztery albumy długogrające nagrywane w Polsce i w USA. To jeden z niewielu polskich zespołów, który ma na koncie koncerty na dużych festiwalach na całym świecie, m.in. na SXSW w Austin, Culture Collide w Los Angeles, Indie Week w Toronto, Afisza Piknik w Moskwie, Bremen Viertel Fest czy Juicy Beats w Dortmundzie. W ubiegłym roku L.Stadt po ponad trzyletniej przerwie powrócił z doskonale przyjętym przez publiczność i krytyków albumem „L.Story” - pierwszą w pełni polskojęzyczną płyta zespołu. To materiał zaskakujący i różnorodny. Po doświadczeniach z różnymi odmianami alt rocka, surf i country zespół sięgnął po nowe dla siebie środki wyrazu. Na płycie pojawia się m.in. łódzki Chór Teatru Chorea a eklektyzm materiału spaja tematyka tekstów Dworakowskiego.

MAŁE MIASTA - Małe Miasta łączą hip-hop z odważnymi elektronicznymi brzmieniami oraz eksperymentalnym R&B. Ich pierwszy album rozszedł się już w przedsprzedaży, drugi z miejsca trafił listę najlepiej sprzedających się płyt w Polsce i doczekał się reedycji wzbogaconej o bonusową EP-kę. Na ich poprzednich płytach gościnnie wystąpili tacy artyści jak Taco Hemingway, Paluch, Ten Typ Mes czy Wojtek Mazolewski. Duet zagrał na najważniejszych letnich festiwalach: Open’er, Tauron Nowa Muzyka, Hip-Hop Kemp, Off Festival czy Spring Break.

Najnowszy album ,,Plecy Pomników” ukazał się 16 lutego i spotkał się z niezwykle entuzjastycznym przyjęciem ze strony fanów: dotychczasowe single już stały się najpopularniejszymi piosenkami w dorobku zespołu. Zaraz po premierze ukazał się też utwór z cyklu ,,Maturap” nagrany z Człowiekiem Wargą.

TRUPA TRUPA - to trójmiejski zespół tworzący indie-rockowe brzmienia. Od 2015 roku grupa nagrywa dla brytyjskiej wytwórni Blue Tapes and X-Ray Records. Efektem współpracy jest bardzo dobrze przyjęty przez polską i zagraniczną krytykę album Headache. Od 2016 roku zespół związany jest również z francuską wytwórnią Ici d'ailleurs, która wydała zremasterowaną wersję Headache na płycie winylowej. 27 października zeszłego roku zespół wydał kolejną płytę zatytułowaną Jolly New Songs.

Zespół Trupa Trupa wystąpił dotychczas m.in. na amerykańskim festiwalu SXSW, angielskim Liverpool Sound City, holenderskim festiwalu Eurosonic, na francuskich Festivalach Soy i Rockomotives, a także na polskich festiwalach - OFF Festival, Open'er Festival, Ars Cameralis i Soundrive Festival. Koncerty zespołu były emitowane również na antenie TVP Kultura. Trupa Trupa za album Headache i Jolly New Songs została zgłoszona do Paszportów Polityki, jest także dwukrotnym laureatem nagrody kulturalnej Gazety Wyborczej SZTORM ROKU za album LP i album

++.

BAASCH - ceniony producent, wokalista i kompozytor, który objawił się jako kompozytor ścieżki dźwiękowej do głośnego i wielokrotnie nagradzanego filmu Tomasza Wasilewskiego „Płynące wieżowce”. Artysta otwierał koncerty Tricky’ego i Bloodgroup, wystąpił też na wielu festiwalach, m.in. Orange Warsaw Festiwal, Tauron Nowa Muzyka i FreeFormFestival. Baasch to obecnie jeden z najważniejszych przedstawicieli polskiej sceny synth-popowej. W jego twórczości wyraźnie zauważalne są elementy muzyki lat 80., choć nie brakuje w niej wpływu współczesnych brzmień. Muzykę doskonale uzupełnia nastrojowy, głęboki i nieco tajemniczy głos, brzmieniem przypominający Davida Gahana z Depeche Mode.

CARSKY - Paweł Karski, producent muzyczny znany jako Carsky w kwietniu 2017 ruszył ze swoim solowym projektem i zaprezentował nam pierwszy singiel, zatytułowany „Dreams”, który przekroczył już liczbę 300 tysięcy odsłuchów na Spotify. Od tego czasu artysta zagrał kilkadziesiąt live actów na terenie całej Polski (Wrocław, Warszawa, Kraków, Sopot), wystąpił również podczas Open’er Festival 2017, a 22 września 2017 jako jeden ze zwycięzców konkursu, wystąpił ze swoim live actem podczas imprezy Blue Night By Absolut w warszawskim Studio Tęcza. W lutym 2018 roku pojawił się w radiowej Czwórce, biorąc udział w audycji Prywatka, prowadzonej przez Ulę Kaczyńską, gdzie udzielił wywiadu oraz wykonał 40 minutowy Live Act. Debiutancka EP-ka, zatytułowana „Make Me Pure”, wydana w listopadzie 2017, składa się z 6 utworów Całość to połączenie slow-beatu z klasycznymi brzmieniami i duchem lat 90-tych.

IOWA SUPER SOCCER - mysłowicka grupa muzyczna, której brzmienie to przede wszystkim melodyjne utwory z barwnymi, delikatnymi wokalami, inspirowane amerykańską sceną niezależną. Całość można określić mianem indie popu. Zespół ma na swoim koncie wiele sukcesów – występowali na takich festiwalach jak Opener, Globaltica, Ars Cameralis czy OFF Festival. Iowa Super Soccer została także laureatem hiszpańskiego festiwalu Pop Art w kategorii Objawienie Europejskie. Z tej okazji zagrała krótki koncert w Cáceres, mieście ubiegającym się o miano „Stolicy Kulturalnej Europy 2016 roku”.

Po kilku latach przerwy członkowie zespołu zdecydowali o powrocie na scenę, a ich pierwszy koncert odbędzie się właśnie podczas festiwalu AlterFest.

WCZASY - duet, który tworzą Bartłomiej Maczaluk i Jakub Żwirełło. Ich muzyka jest jak niskobudżetowe wakacje - nieprzewidywalna. Raz uderzają zimną falą lub synth-popowym przebojem w stylu lat 80., innym razem nostalgiczną gitarową piosenką przywołującą wspomnienia z lat 90., nie stronią także od shoegazowych faktur. Brzmienie Wczasów opiera się obecnie na gitarach, syntezatorach analogowych i automatach perkusyjnych ze złotej ery synth-popu, a kompozycje przybierają z reguły zwięzłe piosenkowe formy. Polska szkoła piosenki jest im bliska, dlatego teksty są po polsku i dotyczą spraw poważnych, jak np. praca zawodowa, zawody miłosne, marzenia, odpoczynek i rekreacja. W tekstach pojawiają się również komentarze społeczne.

ŻAL - duet elektroniczno - wokalno - gitarowy, grający sympatyczną taneczno-piosenkową muzykę dobrą do nucenia i stukania nóżką. Wintydżową taneczną elektronikę rodem z lat 80 okraszają brudnymi gitarowymi solówkami. Muzyka ta przywodzi na myśl takie klasyki jak New Order, Bronski Beat, Massive Attack czy David Bowie. W ich instrumentarium wchodzą: analogowa drummaszyna, monofoniczny analogowy syntezator i pętle nagrane na ciepłych analogowych syntezatorach, oraz gitara i wokal. We wrześniu zeszłego roku pojawił się ich debiutancki album “Teodor”.

WOJTEK SZCZEPANIK - od imprez techno do występów w najlepszych salach filharmonii w Polsce, muzyczna ewolucja pianisty i wirtuoza Wojtka Szczepanika jest intrygująca i nieustająca. Pianista

podchodzi do muzyki z intuicyjną refleksją rzadko spotykaną u tak młodych artystów. Jego drugi album, nagrany w drewnianym kościele, zatytułowany Instinct i wydany pod szyldem niszowej, szwedzkiej wytwórni 1631 Recordings, został skomponowany w obniżonym o 8 Hz standardzie strojenia A-432, by dopasować się do częstotliwości, z którą ludzkie ciało rezonuje i wchodzi w stan relaksu. Ale nie oczekujcie, że ten album Was uśpi i wprawi w stan medytacyjny. Ten młody kompozytor, spędził wiele weekendów w najlepszych berlińskich klubach techno i wiele nocy eksperymentując z syntezatorami, kontrolerami i innymi instrumentami elektronicznymi. Ci z Was, którzy uwielbiają autentyczne, intymne i dobrze przemyślane dźwięki, na pewno zachwycą się Wojtkiem Szczepanikiem.

BUKOWICZ – pochodzący ze Śląska enigmatyczny projekt osadzony w nurcie shoegaze, noise, alternative. Pomimo faktu, że stawiają dopiero swoje pierwsze muzyczne kroki, ich brzmienia są bardzo przemyślane i dojrzałe. Muzyka zespołu z jednej strony jest szczera i autentyczna, z drugiej zaś nieoczywista i jak opisują ją sami artyści “Rzęzi, kroczy i się wylewa. Żali się. Raz zadrży, raz lekko przydusi”.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na myslowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto