Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Lesie Osobowickim leży martwy dzik! Co zrobić, gdy znajdziemy w mieście padłe zwierzę?

Celina Marchewka
Celina Marchewka
Padły dzik w Lesie Osobowickim
Padły dzik w Lesie Osobowickim Czytelnik
Na jednej z alejek Lasu Osobowickiego przez całą sobotę (11 kwietnia) w kałuży krwi leżał martwy dzik. Gdzie zgłosić taki przypadek, kto powinien zająć się usunięciem martwego zwierzęcia - przeczytajcie poniżej.

W Lesie Osobowickim we Wrocławiu w sobotę od godzin porannych na jednej z głównych ścieżek leży martwy, postrzelony dzik. Wokół jest sporo krwi, którą roznoszą spacerowicze. Mamy sytuację walki z ASF. Zgłosiłem sprawę do Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu i Straży Miejskiej, ale do chwili obecnej nie podjęto stosownych działań - napisał do nas w sobotę po godzinie 17 Czytelnik, pan Wojciech.

W Miejskim Centrum Zarządzania Kryzysowego dowiedzieliśmy się, że zgłoszenie zostało przekazane zarządcy terenu, czyli Zarządowi Zieleni Miejskiej. Sprawa nie była alarmowa, zrobiono to więc według standardowych procedur - mailowo. Uznano, że dzik nie stanowi zagrożenia, a dodatkowo obowiązuje obecnie zakaz wstępu do lasu, więc nikt w tym miejscu nie powinien przebywać.

Urzędnicy z ZZM maila odebraliby po świętach, więc wtedy mogliby się zająć usuwaniem padliny. Po naszym telefonie, Marek Szempliński, rzecznik Zarządu Zieleni Miejskiej, obiecał jednak, że przyspieszy sprawę.

Skontaktuję się z firmą, która opiekuje się tym terenem i w swoich kompetencjach ma także sprzątanie martwych zwierząt. Maksymalnie w ciągu kilkunastu godzin padły dzik zostanie zabrany - zadeklarował Szempliński.

Około godziny 21 Marek Szempliński poinformował nas, że dzik została z lasu zabrany.

Co robić, gdy znajdziemy padłego dzika?

  • Jeżeli to możliwe, należy oznakować miejsce znalezienia zwłok dzika w celu ułatwienia ich odnalezienia przez właściwe służby.
  • Powstrzymać się od dotykania zwłok dzika i pozostawić je w miejscu znalezienia. Nie należy zbliżać się do miejsca znalezienia zwłok.
  • Należy zgłosić fakt znalezienia padłego dzika do właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii (dane teleadresowe powiatowych lekarzy weterynarii dostępne są tutaj) lub najbliższej lecznicy weterynaryjnej, straży miejskiej, miejscowego koła łowieckiego lub powiadomić o tym fakcie starostę, burmistrza, wójta gminy. W trakcie zgłoszenia należy podać miejsce znalezienia zwłok (np. charakterystyczne punkty orientacyjne lub współrzędne GPS), dane osoby zgłaszającej (w tym numer telefonu kontaktowego), liczbę znalezionych zwłok dzików w danym miejscu, ewentualnie stan zwłok padłych dzików (stan ewentualnego rozkładu, wyłącznie kości).

Informator przygotował Główny Inspektorat Weterynarii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto